• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
boqnkov - специалист
Прас, нямаш спирачки от към бъзици... :partyman:
prascho - майстор
Boqnkov, надявам се да си стигнал до следния правилен извод от дискусията:

Стискаш зъби в началото. Първоначалната инвестиция за ел. мрежа 5х6мм2 и около 400лв за 27 кв проточен бойлер и след това идва лесното. Ще имаш сметки само по 5лв на месец. :mrgreen:

П.П. Ако много не обичате да се къпете може и да спестите от месечната сметка :wink: .
lov - майстор
Като гледам в другите теми какво става само теории се развиват. Тука 4 квадрата другия 6 па и 10 и не знам до къде ще стигнем Има вероятно да предложите утре да си докара ядрения реактор в мазето. Как един преди да даде предложение не сети да попита бе аджеба колко ще ти е дълга линията щото тая сметка се учи още в средния курс. Пък за броя жила и защити темата ще е друга ама много ме наплашиха и не смея да се обадя вече. Нали съм с килийно та няма думата :lol:

Относно ВиК инсталацията не ми се разбутват паната за да снимам ама идеята я видях по странство. Но мисля че лесно ще разбереш. Развивката е както се прави при ел. инсталация като магистралите се оставят външно по самата стена високо горе и скрити зад окачения таван, а на местата където където трябва се пускат щраногвете вертикално към батерии или други излази вече вкопани в стената. Слагаш си тетки с излази на тапа където смяташ че ще ти се налага да ползваш после. А в краен случай при такова изпълнено нали е скрито зад окачения таван но не е замазано в стената можеш да режеш и преправяш колкото ти душа сака.
Щом пералня и сушилня ще са една над друга с мръсния канал няма да имаш грижа но ако ще ги разделяш предвиди си и мръсен канал и за сушилнята. Всички нови модели имат възможност да изхвърлят водата директно в канализацията, а не всеки път да изпразваш контейнера. Също така предвиди и за предпазния клапан на бойлера а не да го оставиш да ти капе по земята. Най лесно става с РЕХ тръба че може да я гънеш а и е напълно достатъчна дори да отвори напълно при авария.
Относно разположението съвет не мога да ти предложа щото и аз като го изчертая на хартия ми изглежда добре но после като го бележа на място ми се вижда друго.
bai_bradyra - специалист
Май само аз в тази тема ползвам проточен бойлер. И явно не четете. Да карам по ред ( без цитати). На 2 степен не иска смесване със студена вода, там топли на 45 градуса и е идеална за къпане и на мен и на жената е добре. Отваряш само топлия кран. Разликата в киловатите не дава повече или по-малко градуси на водата , а определя по-висок за по-голямата мощност дебит в минута за съответната степен, повече киловати- повече топла вода в минута т.е и при силна и при слаба струя температурата на водата ти е една и съща. (също в линка).Градусите са стандартно зададени: 1. за кухня 2. за баня 3. за вана. Има бойлери и с повече степени, но това са основните. Квадратите на кабела определени от производителя също в линка (техническа информация и варианти на продукта- надолу по-страницата)
. Четете бре, пичове... четете... ( по Славейков) :lol:

п.п. .. за тия дето не четат линка е в мой пост на 1 /първа/ страница :yawinkle:
lov - майстор
Ползвал съм вероятно доста преди теб. Писах в една друга тема и ако се разровиш ще я намериш. И то точно за любимия ти ''стибел'' 21 кВ. :) . И понеже там стана дума за мощности го дирих да му ударя едно кадро но явно съм го скрил от мен си :lol: . То даже не е един а имам още няколко на части. Та същия беше предвиден да се монтира в режим доподгряване ако се наложи кога няма достатъчно топла вода от соларите или от котела на дръвца зимата. Но понеже го направих към газовия този вариант отпадна като не актуален защото обемния си има нагревател. Виж ако Путин ни врътне кранчето много бързо ще се го закова на стената защото мястото му е подготвено както и захранването.
bai_bradyra - специалист
Путин няма да врътне кранчето, по скоро въпросът е на каква цена ще получаваме руския газ от Турция и Гърция #-o И ако това " любим" е ирония ще кажа, че говоря за него понеже ползвам два такива , в два различни града, на два различни доставчика ( повтарям се :lol: ). Нямам наблюдения на други марки и модели. Имам прекарана инсталация за солари, но реших , че инвестицията е доста голяма в сравнение с ползването на проточен бойлер - за моите условия. Двама сме и по цял ден ни няма в къщи ( пак се повтарям :lol: )
prascho - майстор
Да са живи и здрави газпром и другаря путин!

П.П. Ако някога в бъдещето купуваме газ от Турция, то тя ще ни излезе по-евтино отколкото грандиозния проект през България. Благодарение на този проект КТБ фалира, а фирмите на феодалите зад пеевски забогатяха с няколко милярда. Обикновеният българин ще ги връща. Вярно дали ще връщаш 2 или 10 милярда все тая нали :проба: . Да са живи и здрави още веднъж!
lov - майстор
Съвсем не е ирония точно с тази марка се сблъсках и ползвах преди много години. Макар и дърти исках в другата тема да покажа как са направени, че с 5-6 кВ няма как да се къпеш без да си нарушиш комфорта. А вероятно новите им модели са още по добри от към регулиране.
Аз също нямам опит с други и по горе не съм предложил нищо друго дори се въздържах да назова и тази марка.
Относно соларите отдавна ми се изтърка мерака да обяснявам че има и ниско бюджетни варианти и те работят наравно със супер скъпите и никак не им отстъпват по ефективност. Дори имаше една тема на колега от Ботевград на който помагах със съвети и после показа какво се получи.Като в началото го бяха зарибили да купува скъпи панели.
То понеже умря циганчето дето ме хвалеше да се похваля сам. Сега отвънка е малко над нулата а бойлера ми е напомпан на 65 градуса. Ако реша че няма да ми трябва мога да я пусна към отоплението както вероятно ще и на правя защото довечера няма да сме в къщи. Малко като енергия но е все пак нещо, което иначе ще трябва да получа от горене на дърва или газ.
А иронията ми беше към газовите доставки и цени. Но не ми се иска да коментирам защото не виждам смисъл. На такъв народа такива управници. Знам само че разсипаха от лакомия моя живот, този на родителите ми, на децата и внуците ми. Че дори и тяхното поколение ще има да плаща за безотговорността както нашата така и на тези които сме си избрали да ни управляват. :sad:
bai_bradyra - специалист
Мисля, че тук никой не приказва за 5-6 кW. Това става да си измиеш ръцете и чиниите в мивката :lol: Иначе за всичко останало си прав, заслужаваме си управниците. Ама хан Аспарух е виновен... ако беше пресякъл Рейн, а не Дунав... :lol:

А на Прасчо мога да кажа , че няма как да купуваме руска газ от Турция или Гърция по-евтино.. и нашите посредници ни стигаха :rolleyes: Освен това щяхме да печелим от транзит, към Гърция и Турция ( да не казвам , колко хора щяха да имат работа при изграждането и последващата поддръжка)... сега и този приход ще пресъхне.Но да не оспамваме темата.
MamaMy - майстор
По темата с бойлерите съм се изказвал не веднъж. Трябва си диверсификация. Аз съм за 200л обемен бойлер с две серпентини и на неговия изход един газов проточен бойлер на пропан бутан. Така което и да спре, все едно ще остане. Ако няма ни едно няма да има за какво да сме живи :-D

През серпентините се прекарва слънчев колектор и котле на дърва с пелетна горелка.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Обикновен или проточен бойлер за баня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: