Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
brum - майстор
В нас трябва да монтирам втори бойлер. И търся такъв дето да покрива следните изисвакния:

1) Неръждаем водосъдаржател. Имам още един с нормален водосъдържател на Елдом дето за 6 години се наложи 3 пъти да сменя водосъдържфателят. Все в гаранция, но си е занимавка. Та искам да избегна тия проблеми и затова търся бойлер с неръждаем водосъдържател.

2) С по-малка мощност. За другият бойлер си има изведени отделни кабели и е на отделен бушон. Ама за тоя няма такива екстри. Строителството е читаво, на 6-7 ходини и кабелите са читави, но предпочитам да се попрезастраховам малко и търся нещо под 3 киловата. На същият контакт има вързана и пералня.

3) Вертикален, защото мястото за монтаж предразполага само вертикален бойлер.

Та търся някакъв бойлер който да пасне там. Но не открих нито един дето да отговаря на по-горните изисквания.

И да попитам - под бойлера има пералня. Помещението се води мокро и има сифон и канал. Обаче все пак бойлера да е над пералнята май е малко рисково (в случей че протече). Има ли нужда да мисля разни превентивни схеми или неръждаемият водосъдържател би трябвало да ми даде достатъчно сигурност?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Бойлер не протича ей-тъй. Бойлер прокапва първо. Това по последното питане
batvenko - специалист
n_a написа:
Бойлер не протича ей-тъй. Бойлер прокапва първо. Това по последното питане
Тече, тече ... та чак бълва.... Преди две години бойлера в банята така се беше пробил - бедна ти е фантазията... А нямаше и признак да прокапва и работеше перфектно. Една сутрин влизам банята, а там нищо не се вижда от пара - бойлера тече, та свят му се вие. Така, че и аз бях на мнение, че първо прокапва, но.....
brum - майстор
И трите водосъдържателя дето смених нямаха никакви симптоми. Капеха само от клапана дето е на входа за студената вода. И трите текнаха като лейки без предупреждение. Прибирам се в нас, а нещо шурти. Добре че шуртяха с малък дебит и водата не излезна от банята...
egomen66 - майстор
Провери си налягането от централния водопровод. Постави си регулиращ клапан на входа . #-o
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
brum написа:
И трите водосъдържателя дето смених нямаха никакви симптоми. Капеха само от клапана дето е на входа за студената вода. И трите текнаха като лейки без предупреждение. Прибирам се в нас, а нещо шурти. Добре че шуртяха с малък дебит и водата не излезна от банята...
Хора в ред ли сте??? Капе ви отпредпазния клапан и ??? Кво??? А???
brum - майстор
Не е ли редно да капе от там? Щото тоя бойлер като загрява винаги е капел от там, а като приключи със загравянето спира. И не съм се замислял колко е редно. Все съм го приемал като един вид индикация, че клапана работи и ако малко се вдигне налягането ще отвори...

Слагането на регулиращ клапан ще е доста сложна задача. Трябва да се режат ППР тръбите за да се освободи място между водомера и отклонението към апартамента. И т'ва са 4 клапана, щото има и топла вода (ползва се само в авариини моменти), а щранговете са 2 броя. Ама ако е нужно ще се сложи.

Все съм си мислел, че като съм на 4ят етаж тия под мен ще имат доста по-сериозни проблеми ако е високо налягането, пък не съм чул някой да се оплаква...

P.S. Сега се замислям - ако заводският клапан е възвратен и за налягане - няма как да не прокапе. Нали той ще спре потока към студеният водопровод (възвратната част), а към топлата всичко е затворено. Съответно няма от къде да освободи налягането и прокапва. Само не съм сигурен, че и моят е възвратен. Елдом е бойлера, пластмасов бял клапан, тоя дето си върви с бойлера.
brum - майстор
Попрочетох за тия клапани малко. Явно сте прави, че в общият случай не трябва да капе. Трябва да връща по малко вода на зад за да разтоварва налягането и ако това не сработи - тогава освобождава налягането на вън. Тъй като водата се връща бавно назад (щото налягането не се покачва много бързо в нормланите случай) няма опасност за водомера дори да е близо до бойлера.

Обсче и прочетох, че точно тези клапани (белите пластмасовите на Елдом) са малко фира и по-често капят от колкото да не капят. Та нещата най-вероятно са си в ред. Ще проверя все пак налягането на водата за да съм с една идея по-спокоен.

И тъй като бойлера вече не е в гаранция предполагам ще му сменя и клапана с нов метален. Ако налягането пък се окаже по-високо - ще се мисли как да се монтира редуциращ вентил. Макар че тоя редуциращ вентил е малко нож с остриета. Щото май действа и като възвратен клапан, а при това положение ще докара повече проблеми отколкото ползи.

Та така - обсъдихме един потенциален проблем. А някой с предложения за бойлер :) ?
Andri01 - майстор
"Елдом" имат такъв: неръждаем и с неръждаема серпентина/ единият ми към СК е такъв/.Уф,сега видях,че на тебе не ти трябва със серпентина! Мисля ,че имат и такъв!
brum - майстор
На официалният им сайт имат 2 такива, но все по 3 киловата. Може би трябва да се чуя с тях да видя дали има опция да го преокомплектоват с по-слаб нагревател.

Тема "Бойлер, 80L, вертикален, неръждаем <2500W мощност." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: