Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Christo - майстор
Правих ремонт на банята. Къщата е стара и е с гредоред и перлит между гредите. Над банята е не отоплен таван. По панелите на тавана се появи мухъл. Панелите са немски, маркови. Между стария таван и новия има около десет сантиметра. Аз ли нещо обърках, плочите ли са менте? Банята се експлоатира от няколко месеца, едва ли е от проникващ студ през тавана. Питането ми е, с какво да ги пребоядисам? Бих могъл и да ги подменя, но ако причината не е в тях? Всякакви идеи и съвети са добре дошли. Благодаря предварително!
batvenko - специалист
За вентилация нищо не казваш - особено важен фактор за избягване на МУХЪЛ.
Christo - майстор
Има вентилатор с дебит 85 куб. м. на час. Монтиран е на около 10 см. под окачения таван. Пускаме го след като ползваме банята, като оставяме открехната вратата. Иначе в банята става вакум и вентилаторът само бръмчи и не тегли кой знае колко.
Ma3xNeo - напреднал
Christo написа:
Правих ремонт на банята. Къщата е стара и е с гредоред и перлит между гредите. Над банята е не отоплен таван. По панелите на тавана се появи мухъл. Панелите са немски, маркови. Между стария таван и новия има около десет сантиметра. Аз ли нещо обърках, плочите ли са менте? Банята се експлоатира от няколко месеца, едва ли е от проникващ студ през тавана. Питането ми е, с какво да ги пребоядисам? Бих могъл и да ги подменя, но ако причината не е в тях? Всякакви идеи и съвети са добре дошли. Благодаря предварително!
Марковите немски панели предназначени ли са за ползване в баня, или са просто обикновени пана за растерен таван?
Ако са обикновени, за мен решението е подмяна с пана предназначени за помещения с висока влажност.
http://baumarket.bg/product/okachen_tav ... 00x600x15/
http://stroitelnaborsa.bg/minerval-lux
Christo - майстор
Паната са сертифицирани за помещения с до 90% влажност, за бани, лаборатории и изобщо супер от всякъде. Само ,че има нещо гнило в цялата работа :x
lakosste - специалист
Виж сега.Това,че има мухъл не означава,че панелите не са добри.Забележи какво казваш-има мухъл а не ,че панелите са се прецакали. Бъди сигурен,че проблема ти не е в платната а в проветрението и изолацията -зависи в кой сезон ти се получава това де.Рязката граница между топло и студено =конденз а от там и мухъл при липса на проветрение.С това вентилаторче нищо не става а и предполагам,че и банята ти е малка.Панелите са ти точно за баня според мен а тяхната работа е да не се разпаднат от влагата и я задържат по повърхноста което с липса или слабо проветрение води до постоянна влага и мухъл.
Каква е повърхноста на платната?Ако подлежат на почистване ги забърши.
Christo - майстор
Банята е нормална за нашите ширини.....2.40 на 1.80... Все пак не е в замък, а в къща на 60 години :) Панелите са или от каменна вата, или от стъклена. От лицевата си част са боядисани с нещо, но така че има тук там дупчици към ватата. Не са се повредили от влагата. Както писах по-горе, банята е експлоатирана само през топлото време. Притеснявам се, че като стане студено, проблемът ще се задълбочи. Дебитът на вентилатора е нормален за 100мм диаметър. Не намерих по-широка тръба от 110мм PVC и за това купих такъв. http://ventilator.bg/silent/31-silent-1 ... 3c-sp.html Бих могъл да напръскам с препарат против мухъл, но ме е страх да не прецакам боята на профилите между панелите.
lakosste - специалист
Christo написа:
Банята е нормална за нашите ширини.....2.40 на 1.80... Все пак не е в замък, а в къща на 60 години :) Панелите са или от каменна вата, или от стъклена. От лицевата си част са боядисани с нещо, но така че има тук там дупчици към ватата. Не са се повредили от влагата. Както писах по-горе, банята е експлоатирана само през топлото време. Притеснявам се, че като стане студено, проблемът ще се задълбочи. Дебитът на вентилатора е нормален за 100мм диаметър. Не намерих по-широка тръба от 110мм PVC и за това купих такъв. http://ventilator.bg/silent/31-silent-1 ... 3c-sp.html Бих могъл да напръскам с препарат против мухъл, но ме е страх да не прецакам боята на профилите между панелите.
Виж опитвам се да помогна.Няма нужда със сърказъм.Естествено че не си в замък.Щом ти казвам че вентилатора не върши работа значи е така.Банята ти иска по-добро проветрение щом хваща мухъл-това не съм го измислил аз.Ако имаш парно една лира ще реши проблема зимата.Зада не прецакаш профилите просто свали платната,макар,че няма как да прецакаш боята по профилите освен ако не са боядисани с водни боички.Платната според мен задържат влага и без вентилация при тях започват да мухлясват.Да те са влагоустойчиви както са ти ги продали но не си застрахован от мухъл.Слагал съм платна ,които бяха ламинирани и много трудно биха попили влага и дори да се образува мухъл се забърсва и край.Ако ми дадеш имейл мисля,че имам снимка на тази баня и ще ти пратя за да ги видиш.И да добавя-вентилатора ти прави една струя от засмукване от вратата към него и самото течение не обдухва всичко.Ако имаш възможност след като почистип мухала дръж вратата на банята винаги отворена и виж дали ще се образува мухъл.
Christo - майстор
Приятелю, ако си схванал сарказъм, не съм имал нищо такова предвид! Имам проблем и съм благодарен на всеки, който се опитва да помогне. В банята си имам малък радиатор. Ще видим какво ще стане зимата. Повърхността на панелите не е гладка и забърсването не е опция. Просто боклукът се набива в неравностите. Препаратите, които аз знам срещу мухал, са на базата на хлорна вар и са доста агресивни, профилите ми изглеждат прахово боядисани, но не съм сто процента сигурен. Малък филм ще е да разбия около вентилатора и да избера някакъв с по-голям диаметър и с по-голям дебит, но щом се налага, ще го правя. Факт е, че всичко в банята се покрива с влага след къпане. Докато изсъхне минават часове. Чудя се дали има боя или нещо друго, с което да обработя панелите за да не мухлясват. Иначе временното омокряне не им причинява никакви повреди.
lakosste - специалист
Christo написа:
Приятелю, ако си схванал сарказъм, не съм имал нищо такова предвид! Имам проблем и съм благодарен на всеки, който се опитва да помогне. В банята си имам малък радиатор. Ще видим какво ще стане зимата. Повърхността на панелите не е гладка и забърсването не е опция. Просто боклукът се набива в неравностите. Препаратите, които аз знам срещу мухал, са на базата на хлорна вар и са доста агресивни, профилите ми изглеждат прахово боядисани, но не съм сто процента сигурен. Малък филм ще е да разбия около вентилатора и да избера някакъв с по-голям диаметър и с по-голям дебит, но щом се налага, ще го правя. Факт е, че всичко в банята се покрива с влага след къпане. Докато изсъхне минават часове. Чудя се дали има боя или нещо друго, с което да обработя панелите за да не мухлясват. Иначе временното омокряне не им причинява никакви повреди.
Нямя проблем.Имах предвид ,че малката баня се насища веднага с пара .И по голям вентилатор да сложиш ще е все тая според мен,защото колко ще е по-голям.Постоянно проветрение му е майката или ако имаш възможност си смени платната с такива каквито ти казах и като се наложи само забърсваш.

Тема "Мухъл по окачен таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: