Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
mupk0 - специалист
Здравейте. Прочетох малко материя във форума ,но имам 1-2 въпроса и искам да ги задам ,вместо да повдигам теми не пряко свързани и стари (по 3-4години). Имам баня на която предстои ремонт ,но ще е или лятото или другата година според зависи от бюджета. Поради големият студ в нея ... ( 25 години го търпях) реших да сложа печка,а и приятелката не одобрява ледника. Четох ,четох и стигнах до момента ,че ми трябва инфрачервена печка. Понеже ще има ремонт в банята реших да не е някоя мега скъпа,а нещо поносимо нашенско. Видях тази печка : Eldom IR1800

Банята ми е 2.60 висока и тясна(около 2-3 квадрата ). Заради самата малка баня уреда ще се наложи да се сложи на метър и нещо от мен.Разбрах ,че трябва да се монтира високо на стената (смятам да е до тавана монтирана почти ) и на която и стена да го сложа все ще е срещу мен буквално. Няма как да го пръскам с вода,защото досега не съм успявал да напръскам вода на толкова високо. Отделно банята е с душ тип слушалка и нито пръска отвисоко ,а си го държа и движа по тялото. Веднага обаче идва проблема със свързването.В банята контакт няма.Имам 3 възможности като цяло и се надявам да кажете коя е най-добрата. Да го свържа към инсталацията на лампата,към инсталацията на бойлера или да пробия дупка в касата на вратата и да го включвам в контакта отвън до вратата на банята ? Май-третият вариант е най-безопасен ?

Благодаря предварително.
Последна промяна от mupk0 на пон яну 25, 2016 11:09 am, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Безопасно-ако е монтирана както трябва/ по инструкция/ . Степен IP24 е такава-без пръски вода към уреда.
chapara - майстор
mupk0 написа:
Доколкото прочетох е безопасно да се къпеш докато печката работи....защото това и е целта. Да топли предметите ,а не въздуха. Затова са и инфрачервените уж.
Точно тази печка не е това за което ти си мислиш! Изчел си темите , но тази видя ли?
viewtopic.php?f=4&t=52971
Няма нужда от контакти при свързването , прави се твърда връзка в уреда или с влагоустойчива кутия. От осветлението в никой случай не можеш да ползваш ток! Като ще правиш цялостен ремонт на банята си изгради инсталация с дефектно токова защита! В краен случай, но не е редно можеш да ползваш инсталацията която отива до бойлера. :wink:
mupk0 - специалист
Еми ще приложа снимки за съвет все пак :) Предпочитам да попитам отколкото да действам на моя глава.

Ето снимка на банята : http://prikachi.com/images.php?images/138/8595138D.jpg

Вариантите за монтаж са горе в ляво или над огледалото до тавана. Ако е над огледалото ще пече в лицето ми докато се къпя,а ако е в ляво от мен до тавана ще ми пече от лявата страна (къпим се срещу огледалото). В дясно от мен е една ниша с бойлера монтиран там. Ръба на огледалото е на 1.90м монтиран от земята ,а плочките са до 2м. Смятам ,че над огледалото до тавана плътно най-добре ? Само ще си удължа шнура и щепсела на уреда ,за да си го контролирам по-лесно ?


@chapara ... сега ще я изчета и нея. Нея конкретно не съм я чел :) А за тока....единственият ми източник на ток различен от този на бойлера и крушката е в коридора....


ЕДИТ: Сега прочетох вашето мнение...виждам ,че препоръчвате да се монтират печки тип духалка. Относно пръските добре...няма да се мокри,но влажният въздух няма ли да и пречи ? Или идеята ви е докато се къпя да я спирам ? Иначе ценово ме устройват...даже изглеждат добре. Мой приятел топли малка стая с такава печка,но не е баня.... :) Бихте ли казали как да я ползвам най-точно ? Тя ще затопля въздуха и стените преди къпане което е добра идея :) Основно ме притеснява дали влагата ще и влияе повреме на къпане. За да знам дали да я спирам или не.
chapara - майстор
Дефектнотокова защита, заземена инсталация, зануляване ако няма заземяване. Монтираш я възможно най високо и нямаш проблем и по време на къпане. Бойлера и лампата нали не ги изключваш при къпане :?: :wink:
mupk0 - специалист
Дефектнотокова май няма апартамента като цяло. За останалото го има със сигурност.....а и искам да поставя печката сега,а не след ремонта :) След ремонта ще обединя банята с тоалетната (сега са преградени) и тогава ще е лесно да се отоплява,защото печката ще е на над 2 метра от водата. Рисковано ли е без дефектнотокова да сложа такава печка ? И защо не харесваш инфрачервените :) Благодаря много.
Andri01 - майстор
Няма проблем с тази печка. Същата се ползва от майка ми вече към 4-5г. монтирана е над вратата на банята ,кабела изведен от вън. Степента на защита е нормална за баня,при нормално монтиране и използване!!
chapara - майстор
mupk0 написа:
Дефектнотокова май няма апартамента като цяло.

При ремонта постави.

Заземи я. За останалото го има със сигурност.....а и искам да поставя печката сега,а не след ремонта :)

След ремонта ще обединя банята с тоалетната (сега са преградени) и тогава ще е лесно да се отоплява,защото печката ще е на над 2 метра от водата. Рисковано ли е без дефектнотокова да сложа такава печка ?В твоя случай , както го описа-не.

И защо не харесваш инфрачервените :)
Тази за тези пари е кварц :-D , а и няма комфорт, да не говориме за акумулиращия ефект на стените :wink: Духалката и ще суши и ще предпазва от конденз и мухъл за разлика от инфрачервена

Благодаря много.
mupk0 - специалист
Благодаря. Значи ще си сложа една такава печка високо до тавана ( тип духалка ) и ще си свиркам и къпя докато работи :) Мене притеснението ми беше основно ,че е много малка банята и влагата е голяма вътре при къпане. Но щом нищо не може да и стане (щом не се мокри естествено с вода ) съм смел вече :D След ремонта ще сложа дефектнотокова и ще е доста по-далеч от водата :)



@Андри коя печка визираш ти ?

Тема "Печка за баня.Мнение/свързване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: