• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
jordanvass - майстор
Да, нещо такова е, но тук се дешифрира към седем сегментен индикатор. Ти трябва да сложиш дешифратор към десетичен изход. Нещо от рода на 74141. Но условието за формиране на импулс от механичен бутон, както ти писах по-горе, си остава. Иначе ще прескача по няколко числа на едно натискане.
Thomson Life - специалист
jordanvass написа:
Да, нещо такова е, но тук се дешифрира към седем сегментен индикатор. Ти трябва да сложиш дешифратор към десетичен изход. Нещо от рода на 74141. Но условието за формиране на импулс от механичен бутон, както ти писах по-горе, си остава. Иначе ще прескача по няколко числа на едно натискане.
Много ти благодаря! :prayer: Сега си направих вариант, с който вместо бутони ще използвам таймера 555. Така се надявам да избегна проблема с прескачането. Мисля да свържа 74141 към 74193, както онзи от клипчето е свързал 74193 за 4511. Нали ще стане ? И този 74141 дали ще се намери лесно, че гледам из сайтовете никакъв го няма.
jordanvass - майстор
74141 аз по памет от преди 20-30 години ти го казах, но после се сетих, че е малко особен. Става, но изходите му са за повишено напрежение, та да управлява вакуумни индикатори, дето работят на 50-60 волта. Затова трудно ще го намериш. Но пък едва ли ще имаш проблем със 7442 - той си е нормален дешифратор, но е непълен, само до 10 изхода. Ако си с до 10 диода - става чудесно.
hidrazin - майстор
Ето тук има 74154 - 4 входа, 16 изхода. Струва под левче.
SL74154N = К155ИД3
:partyman:
Thomson Life - специалист
jordanvass написа:
74141 аз по памет от преди 20-30 години ти го казах, но после се сетих, че е малко особен. Става, но изходите му са за повишено напрежение, та да управлява вакуумни индикатори, дето работят на 50-60 волта. Затова трудно ще го намериш. Но пък едва ли ще имаш проблем със 7442 - той си е нормален дешифратор, но е непълен, само до 10 изхода. Ако си с до 10 диода - става чудесно.
Таман са ми :D Отново ти благодаря! Ако не успея да го намеря, ще видя и за 74154.
PCL82 - майстор
Можеш да търсиш и като T-trigger от думата toggle, може да се получи просто от стандартен D-trigger от серията 7400 или 4000 като инвертираният изход се подаде на входa. На всеки тактов импулс ще си смени състоянието.
sstefanov - майстор
Къде го пратихте с броячи и дешифратори?
Ето един вариант:
Изображение
jordanvass - майстор
Само с два инвертора трудно ще изпълни поставеното задание:
Thomson Life написа:
ще имам индикация, която се състои от ред светодиоди. Искам да я управлявам чрез бутони, като измествам светещия наляво или надясно
Трябва си по-сериозна схема, а човекът не ще микроконтролер. Остава само вариантът с броячи и дешифратори.
sstefanov - майстор
Това допълнителното не го прочетох, извинявам се. :x
  • 1
  • 2

Тема "Импулсен "ключ"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: