От мобилни телефони до цифрови камери
Има ли развитие?

При мен е нещо подобно - след 10-на години безпроблемна работа суб Radimex отказа - беше изгорял предпазителя, изгоря и втория, който сложих.
Премерих на входа на захранването на усилвателя и установих късо, съответно имаше 1 мосфет пробил.
Смених 2-та IRFZ48N - 55V, 64A, Rds0.014 с IRF3205 - 55V, 110A, Rds0.008 и го монтирах. Смених електролита на силовата част на захранването от 2200 uF с 10000 uF и добавих проските кондензатори отдолу.
Стори ми се, че баса е по-слаб, но със сигурност изкара няколко пускания/спирания. И имаше басово пукане при изключване преди... Не съм мерил колко е на изход от импулсният преобразувател, но нямяше и да знам колко е било, сега си мисля, че може да е било по-ниско, за това и баса да е бил по-слаб. Филтровите кондензатори след преобразувателя са 2200 uF 50V.
Не се виждат нагорели резистори и раздути кондензатори.

Не съм усетил кога е пробил пак, но понеже не светеше плафона в багажника, разбрах.
Отново беше същият mosfet. Мислех да сложа 100V, но попаднах на тази тема и май това няма да помогне.
Мислех да вградя и реле, което да пуска захранването към силовата част по сигнал от CD-то, както и кондензатор м/у +12В от управлението и маса.
Изображение

Изображение0

Изображение

Изображение

Изображение
Сложих IRFB4410Z - 100V 97A 0.009R.
Заработи, нарочно включвах/изключвах с пинсетата м/щ +12V и Rem. - за сега работи.
Напреженията след импулсното и на двата клона са 31,4 V, може би може да се увеличи с промяна на някой резистор около TL494...

Мисля да сменя и кондензаторите, и да пробвам как ще бъде на колата.
velas - специалист
Само малко тема за размисъл... в неформален разговор с китайски производител на електроника, младежа си призна, че част от влаганите елементи в платките били поръчкови...демек пише 1000mf/25v, ама то кондензатора реално и работещо е 1500mf/16v...пише 100 кОм, ама то реално - 100 Ом... по същия начин и с интеграли, транзистори и пр.
Не се чудете, ако смените елемент със същия и то пак не работи...само си мислите, че е същия... за размисъл.
FM STEREO - специалист
Пълни глупости! Ти имаш ли представа ако вместо резистор 100кома се сложи 100ома какво ще стане! :partyman:
velas - специалист
По-представа имам какво какво ще стане, отколкото предполагаш! А ти прочете ли точно и внимателно какво съм написал? М?!
За Много Години!!!

Все още работи... забравих да напиша, че имаше спукана клема на входящата маса на сигнала.
Възстанових я, и баса стана пак плътен както беше преди, може и затова да е горял нещо...
zdravcho - специалист
leosat varna написа:
Само малко тема за размисъл... в неформален разговор с китайски производител на електроника, младежа си призна, че част от влаганите елементи в платките били поръчкови...демек пише 1000mf/25v, ама то кондензатора реално и работещо е 1500mf/16v...пише 100 кОм, ама то реално - 100 Ом... по същия начин и с интеграли, транзистори и пр.
Не се чудете, ако смените елемент със същия и то пак не работи...само си мислите, че е същия... за размисъл.
Имам един познат който твори разни схеми, темонтира и т.н. Един път отива и купува около 10 бройки някакви мощни транзистори. Слага ги, пуска, къде работи къде не, накрая резултата - половината опукали. Отива взема нови слага ги - същия филм. ???? Отива взема 2-3 бройки и ги троши и се оказва че кристала на мощния транзистор не е това което трябва да бъде за мощен транзистор. Взима си една бижутерска везна и един "истински" транзистор от въпросните - тегли го, и после с везната в магазина да купува транзистори по грамаж....
А и някъде из нета имаше снимка на голям кондензатор примерно 4700uF/35V като опаковка, а вътре 1000uF/25V... Така чееее
petromaniq - специалист
Това е то нанотехнологията - нищо не знаете :lol: планарно - ментаксиална ....
Ами не знам - от Комет ги купувам... верно по-тънка е металната пластина напоследък.

Днес гледам пак не ми свети плафона, а вчера чувах баса...
Пробил същият мосфет... смених го пак и ще го сложа на колата, но ще си взема един 200V/65A за следващият път.

Тема "Импулсно захранване на усилвател за subwoofer - гори при изключване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: