От мобилни телефони до цифрови камери
Junak - майстор
shadow__01 написа:
Двигателят на машината ти е постояннотоков. Работи на изправено напрежение и затова има монтиран гретц. Захранването навсякъде е променливо напрежение. Няма да видиш никъде машина или каквото и да е да иска входно мрежово изправено напрежение.
[-X [-X [-X Ама хич не е така - върви си много добре на променлив ток
Прикачен файл:
1.png
Така става реверса
zdravcho - специалист
shadow__01 написа:
Има начин, но пак ще трябва със малко ЦК ключе да управляваш релето. Ефекта ще е същия като със силовото ЦК. Само дето със реле имаш слабо място(бобината на релето да изгори).
Двигателят на машината ти е постояннотоков. Работи на изправено напрежение и затова има монтиран гретц. Захранването навсякъде е променливо напрежение. Няма да видиш никъде машина или каквото и да е да иска входно мрежово изправено напрежение.
+1
Също за релето ти трябва и захранване - допълнително усложняване. Моята идея е да се махне оригиналната платка.
Относно моторчето - да колекторните електромотори могат да работят и с променлив и с постоянен ток. Но има една подробност - в случая статора на моторчето не е с намотка, а с мощен постоянен магнит. Затова на ротора също трябва да се подава постоянен ток. Не му пускай директно променлив защот оняма да се върти, а само ще жужи и ще изгори. Това което се вижда малко на една от снимките ми прилича много на мотора на една хлебопекарна, който беше точно такъв. Между другото съм пропуснал да нарисувам двата дросела в захранването на мотора - можеш да ги сложиш веднага след греца или между ключа и моторчето.
zdravcho - специалист
Junak написа:
Ама хич не е така - върви си много добре на променлив ток
Прикачен файл:

Така става реверса
Да това е варианта за бормашини, перални.... при които мотора си работи с променлив ток.
goran67 - специалист
Да, разбирам! Аз обаче още вчера подадох променлив ток на четките :) . С особено внимание, разбира се. Завъртя. Което не значи, че ще му е добре да работи дълго по този начин.

За дроселите - ОК!
goran67 - специалист
Сагата с месомелката, мисля че вече приключи. Направих схемата предложена ми от Здравчо. Машината тръгна, но с много силен кръгов огън около колектора при номинална мощност. После започна и да не иска да върти. Изолациите по ротора запушиха. Ясно е, че моторчето се е скапало. Но отначало ме подведе, че работи. И се хванах за изгорялата електроника.

Благодаря на всички!
Поздрави!

Тема "Помощ за месомелачка Зелмер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: