От мобилни телефони до цифрови камери
mironcho - специалист
shadow__01 написа:
Аз използвам чужда тема...
извинявам се за недоглеждането
martosound - специалист
madmaximus написа:
Здравейте,
Смених старите Батерии на винтоверта 4 елемента от лаптоп Li-ion за напрежение от 14,4v. За сега ги зареждам по отделно всяка но е планирано зарядно устройство за зареждане на веднъж. Запознат съм с опасностите при зареждането. интересувам се до какво ниво могат да се разреждат елементите без да се повредят.
Рових из форума но не открих нужната ми информация.
търся проста схема която да ми показва кога батерията на винтоверта ми е заредена и кога се нуждае от заряд, за да не повредя батериите.
може ли да се ползва това и евентуално с какви промени
Прикачен файл:
1.png
Здравей,

Предполагам, че става въпрос за акумулатори от типа LiIon 18650. В зависимост от точния модел на елементите напрежението до което могат да се разреждат варира между 2.5 - 2.75 V. При 4 последователно свързани клетки общото напрежение не трябва да пада под 10 - 11 V. За да е сигурна работата не трябва да допускаш общото напрежение да пада под 11 волта. При пълно зареждане батерията трябва да е 16.8 волта. Ако следиш напрежението на батерията общо, а не поотделно на всеки елемент те трябва да бъдат абсолютно еднакви като модел и в същото състояние. При теб елементите явно са еднакви защото си ги свалил от стара батерия на лаптоп доколкото разбрах. И аз ползвам такива елементи. Въпросната схема, която си публикувал ще ти върши идеална работа без да правиш никакви промени по нея. Направи я с едно бутонче да се включва към акумулаторите само когато правиш тест и готово.

Успех!!! :yawinkle:
madmaximus - помощник
Здравейте,
първо да благодаря на всички които са писали в темата :drinkers:
Сега да дам отчет. поръчах от алиекспрес 4 бр платки за зареждане на LiOn батерии. Ще ги видите по долу на снимката. За захранването им използвах, старо компютърно захранване. Всяка се захранва по отделен проводник с 5V.
Прикачен файл:
IMG_20160710_213449.jpg
Елементите ги зареждам по отделно всеки, а връзката между тях после е с букса на която две по две крачетата са накъсо. машинката пее. Издържа много време, без да се претоварва разбира се, защото буксата на късо е слаба. За Следенето на разряда си взех каквото препоръчаха по-горе( това със светлинната индикация и зумера). До тук добре. Сега видях една схема в нета и искам да избегна буксата на късо.
Така става ли да зареждам батериите?
Прикачен файл:
1.png
Притесненията ми са свързани с това че може среден елемент да се зареди преди крайния и на + на батерията да се подаде -, от другата зареждачка или греша?
MamaMy - майстор
Така се прави и всичко ти е точно. Няма да се плашиш! :)
madmaximus - помощник
Мерси за бързия отговор, след публикацията на въпроса мислих доста и стигнах до извода че реално заводски са така свързани . абе по добре да попитам от колкото за запаля батериите
ivan_v - специалист
Точно с тази схема може и да успееш да ги запалиш, защото тези DC преобразователи нямат галванично разделяне на изхода от входа си. И тъй като входовете им са на късо...
shadow__01 - майстор
ivan_v написа:
.... тези DC преобразователи нямат галванично разделяне на изхода от входа си. И тъй като входовете им са на късо...
Кои преобразуватели имат галванично разделяне на входа от изхода?
И кои входове са на късо, че не става ясно?
Последно, опасна ли е схемата или не? Иска ли баланс или не?
Здравейте, искам да попитам ако използвам тази платка http://m.ebay.co.uk/itm/201435612476 ще мога да зареждам батериите със старото зарядно, което е за Ni- Cd батерии?
mironcho - специалист
Би трябвало да няма проблем, поне при мен работи по този начин. Само се налага да включвам батерията към адаптера и тогава да го включа в контакта, защото задейства защитата на платката от високо входно напрежение.
Lisko - майстор
Точно от такава платка имам 3 работещи ежедневно от които една на двора (в буркан).
Зареждам със зарядно за лаптоп, но не е задължително.

Тема "Индикация за Li-ion батерия/схема/?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: