От мобилни телефони до цифрови камери
AAsat - специалист
Изхода по един или друг начин ще го вържеш. Само че релето трябва да го включиш със самозадържане или през някаква схема, която забавя връщането му в нормално състояние след сработването му поне с десетина секунди ( или колкото си прецениш ). Иначе може да се получи много интересен ефект - щрак -щрак -щрак -щрак - и така неясно докога. Това разбира се ще зависи от уредбата (как се държи след кратко отпадане на захранването).
bulhomes2 - майстор
Благодаря за съвета. Имах го в предвид и ако тръгнеше системата щях да добавя едно реле за време за десетина секунди.
kozl - майстор
Има логика за такава екстра, че може да изключва само при басите, но нека тръгне схемата пък "апетита идва с яденето".
Ivanov388 написа:
При включване директно на реле може ли нещо по схемата да се прецака ?
Вероятно не. Изхода лог.1 или 0 е за цифрови устройства и за товар с голямо съпротивление. Когато товара е реле с малко съпротивление на изхода винаги ще има ниско ниво лог.0. когато релето е свързано към изход и маса и постоянна лог.1, когато релето е свързано м-у +U и изхода.
Нискоомния товар може да запали и светодиода ако е свързан по начин както е на схемата на китаеца (разбира се D3 трябва да е обратно), без значение какъв сигнал е изработила логиката на платката.
bulhomes2 - майстор
Тъй. Не мога да пусна клипчето сега, щото пиша от вилата, а тук няма необходимите кабели. Откачих релето. Сензора работи учудващо добре. С потенциометъра си се настройва в целия практически обхват на възможните нива на звука, което ме устройва идеално. На OUT-a излизат.... 5V?!? Сега като пиша това се чудя дали е възможно да съм мерил между + и изхода, но ме съмнява.
hidrazin - майстор
Ами ако го захранваш с 5 волта толкова и ще излизат на изхода.
:partyman:
bulhomes2 - майстор
E що не ще да тръгне релето тогава?
hidrazin - майстор
hidrazin написа:
Предполагам че изхода на тази джиджавка няма никаква товароспособност. С една дума не може да управлява директно реле - не и стига тока. :-D ... трябва и едно транзисторче за да стане нещо като това дето ти даде AAsat само дето ще трябва да се обърне и да се управлява не с единица а с нула (ниско ниво).
:partyman:
Няма да пиша едно и също десет пъти. Четете!
:partyman:
bulhomes2 - майстор
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Z_7OPn8ohaM[/youtube]
Бях превключил трафчето на 3,5V
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7OmMVY007GI[/youtube]

Нямаме в Троян къде да си купиш диоди за схемите в събота и неделя. То май и през седмицата няма. Има един "млад техник" ама нямал джиджавките и се направи на умен, че по интернет нищо не сте разбирали и се засили да ми дава готов модул от Елимекс. Ама той за друго - http://elimex.bg/product/26164/kit-k030 ... -rele.html
hidrazin - майстор
Е какво неясно има? Като мериш захранването показва приблизително 3,22 волта, като мериш изхода спрямо плюса имаш 3,16 волта пак приблизително. Това означава че релето е задействало и на изхода имаш ниско ниво - логическа нула.
Слагай му един транзистор и да приключва темата.
:partyman:
miroton - майстор
Като разбереш след време че тази идея не става си потърси лимитер.

Тема "Как да вържа този звуков сензор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: