• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 17
От мобилни телефони до цифрови камери
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 7:28 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 7:25 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 7:09 pmESPACE написа:
Ще се колебае естествено, консумацията вероятно е на импулси, освен ако часовника не е с моторче. Послушай първия отовор на fbr, сложи си акумулаторна батерия. Това е най-доброто решение.
Може ли такъв вариант, е то докато го направя ще си купя батерия, ама питам информативно, даже колегата каза само делител, но тука ще мога да си регулирам от 1,25 до 5v
Апропо, тука на схемата с Lm317 потенциометър ли трябва да си купя, и има ли значение колко ома килоома ще бъде, то има заначение за тока сигурно но при мене ще е микроампери консумацията..??
iliya_i - майстор
съб мар 16, 2024 6:43 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 5:42 pmiliya_i написа:
съб мар 16, 2024 5:10 pmFredfred7171 написа:


Тука е обяснено, но ценера не се ли гледа за обратен ток, нали се включва с обърнат pn преход, не съм наясно само питам.., щото да не трябва да е по-голямо съпротивлението ако смятам с микроампери.., питам може би бъркам , иначе много мерси..!!

http://multicet.blogspot.com/2015/03/Iz ... shema.html
Да бе. то били микро ампери. на при това положение, тока през товара и тока през ценера стават близки. За да стабилизира, трябва тока през ценера да е поне 10 пъти по-голям от товарния.
Вместо този ценер, можеш да сложиш 3 обикновени диода последователно, в права посока. Ще имаш около 1.8 волта на изхода. А може и просто делител с 2 резистора. Нали захранването ти е стабилизирано.
То ми е стабилизирано, но ако сложа делител да стане да кажем 1,5 и 3,5v, няма ли да се нагрява тоя делител или зависи какъв е тока, щото аз с делител съм чел че не става просто ей така, някъде бях чел ама сигурно зависи от тока, извинявай че те занимавам, нали разбираш че повече с познавателна цел се замислям и в спора се ражда истината.. може и за теб нещо да е полезно де да знам...
И другото е че тоя ток на часовника като го мерих се колебае някакви микроампери нищожни е, но как да смятам като незнам точно колко ампера или нещо средно да приема, примерно 0,5милиампера..
Ами просто сложи тока през делителя да е 10 пъти по-голям от консумирания ток. В електрониката 10 % е пренебрежима разлика. е колко да консумира делителя - ако е на 5 mA то разсейваната мощност в него ще е 0.025 W. Или 3.6 W/h месечно х 0.25/1000 лв.
Те загубите в захранващия блок дето смяташ да ползваш са в пъти повече.

Да не говорим, че с нормална батерия харчи около 1 лев на година.
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 8:11 pmiliya_i написа:
съб мар 16, 2024 6:43 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 5:42 pmiliya_i написа:

Да бе. то били микро ампери. на при това положение, тока през товара и тока през ценера стават близки. За да стабилизира, трябва тока през ценера да е поне 10 пъти по-голям от товарния.
Вместо този ценер, можеш да сложиш 3 обикновени диода последователно, в права посока. Ще имаш около 1.8 волта на изхода. А може и просто делител с 2 резистора. Нали захранването ти е стабилизирано.
То ми е стабилизирано, но ако сложа делител да стане да кажем 1,5 и 3,5v, няма ли да се нагрява тоя делител или зависи какъв е тока, щото аз с делител съм чел че не става просто ей така, някъде бях чел ама сигурно зависи от тока, извинявай че те занимавам, нали разбираш че повече с познавателна цел се замислям и в спора се ражда истината.. може и за теб нещо да е полезно де да знам...
И другото е че тоя ток на часовника като го мерих се колебае някакви микроампери нищожни е, но как да смятам като незнам точно колко ампера или нещо средно да приема, примерно 0,5милиампера..
Ами просто сложи тока през делителя да е 10 пъти по-голям от консумирания ток. В електрониката 10 % е пренебрежима разлика. е колко да консумира делителя - ако е на 5 mA то разсейваната мощност в него ще е 0.025 W. Или 3.6 W/h месечно х 0.25/1000 лв.
Те загубите в захранващия блок дето смяташ да ползваш са в пъти повече.

Да не говорим, че с нормална батерия харчи около 1 лев на година.
Благодаря ти Илия, ама това за 10 пъти защо е, за да изчисля некакви стойности на съпротивленията ли, иначе консумацията ми е ясно че е нищожна..
Примерно става с 700 и 300 ома, щото изчислих 5v/0.005A=1000ohm, само че дали да туря и един LM317 за да си го променям ако искам за нещо друго да го ползвам, пък май и по-голям ток дава..
iliya_i - майстор
съб мар 16, 2024 8:32 pmFredfred7171 написа:
Благодаря ти Илия, ама това за 10 пъти защо е...
За да можеш да пренебрегнеш тока през часовника. :-D
В противен случай трябва и него да включиш в сметките и става по-сложно.

При ценера същата работа - тока през ценера да е 10 пъти по-голям от тока през товара.
Fredfred7171 - специалист
съб мар 16, 2024 9:18 pmiliya_i написа:
съб мар 16, 2024 8:32 pmFredfred7171 написа:
Благодаря ти Илия, ама това за 10 пъти защо е...
За да можеш да пренебрегнеш тока през часовника. :-D
В противен случай трябва и него да включиш в сметките и става по-сложно.

При ценера същата работа - тока през ценера да е 10 пъти по-голям от тока през товара.
Аааа, виж как ме светна...Бравоо, мерси, а за да направя делител, да си купя ли един потенциометър ако има 1к, и да ползвам и Lm317, както е показано че се свързва..на схемата дето сложих по-горе..и да го настроя и фиксирам на 1,5v??
iliya_i - майстор
съб мар 16, 2024 9:54 pmFredfred7171 написа:
съб мар 16, 2024 9:18 pmiliya_i написа:
съб мар 16, 2024 8:32 pmFredfred7171 написа:
Благодаря ти Илия, ама това за 10 пъти защо е...
За да можеш да пренебрегнеш тока през часовника. :-D
В противен случай трябва и него да включиш в сметките и става по-сложно.

При ценера същата работа - тока през ценера да е 10 пъти по-голям от тока през товара.
Аааа, виж как ме светна...Бравоо, мерси, а за да направя делител, да си купя ли един потенциометър ако има 1к, и да ползвам и Lm317, както е показано че се свързва..на схемата дето сложих по-горе..и да го настроя и фиксирам на 1,5v??
Понеже ще работи на ръба на възможното минимално напрежение, вземи R1 фиксиран, а R2 потенциометър 2 пъти по-голям от сметката.
https://www.semiconductorforu.com/lm317 ... s-working/
Но му сложи още едно съпротивление - товарно, за около 10mA ток, паралелно на изхода, че при тази мижава консумация от часовника може и съвсем да не работи.
B0bi - специалист
Малии колко мъка ... С резистор, кондензатор и диод ми върви часовник от десетилетие на 230V.
Що поне един кондензатор не сложите против "брум" :lol:
hidrazin - майстор
Темата отива към 50 поста - като за дипломна работа.
Така както сте тръгнали, скоро ще има "Къде се продават механизми за стенен часовник че моя гръмна". :weedman:
:partyman:
ivanovbg - майстор
съб мар 16, 2024 7:08 pmLisko написа:
съб мар 16, 2024 8:24 amivanovbg написа:
съб мар 16, 2024 2:55 amLisko написа:
Иванов, добре, но какъв е смисълът на упражнението?
За кое упражнение питаш по точно?
За точно това което е над въпроса - разтваряне на повече карбонат благодарение на магнити. Имали сте някакъв стар спор може би, ти се опитваш да му доказваш че магнитите вършат някаква работа. Като се абстрахираме какво вършат магнитите, какъв е смисълът да разтваряш повече карбонат?
Можеш да прочетеш в тази тема: viewtopic.php?f=11&t=70601&start=140
Ще те помоля само ако искаш да коментираме по тази тема да е в другата тема, че да не отклоняваме тази. По подробно съм ти отговорил там.
iliya_i - майстор
съб мар 16, 2024 10:28 pmhidrazin написа:
Темата отива към 50 поста - като за дипломна работа.
Така както сте тръгнали, скоро ще има "Къде се продават механизми за стенен часовник че моя гръмна". :weedman:
:partyman:
Той механизма вече е дал фира, щом мисли за алтернативно захранване.
С колелца от китайска мека пластмаса, заминали вече спира за норматив и с нова батерия.
Читав механизъм, със средна ръка нова батерия за лев и нещо кара над година.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 17

Тема "Здравейте, искам да направя от адаптер за телефон, захранване за стенен часовник!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: