От мобилни телефони до цифрови камери
velsi - Почетен майстор
Проблема беше в дросела. Но не в мястото на свързването му, а в самия дросел. Смених го с друг и всичко заработи чувствително по-добре. Забелязва се едно леко пулсиране в дъгата, но мисля, че след добавяне на още малко капацитет ще се изглади. Вашите съвети много ми помогнаха!
hygro - майстор
Ако ползваш и кондензатор, сложи го преди дросела.
zimel - специалист
Да ,за разстоварването на кондензаторите точно това имах впредвид.
Кондензаторите според мен са абсолютно задължителни,защото заедно с дросела образуват така наречената филтърна група,не съм го измислил аз ,така го пишат в техн. литература.
Може да не се монтират само ако изправяш трифазен ток ,защото при изправянето синусоидите се наслагват много близко и така по "естествен "начин пулсациите са много малки.
Дроселът също е важен ако е малък ще ти спира от заваръчния ток и ще се нагрява като котлон,обратно ако е голям няма да имаш добра дъга и възпламеняването и.
Изчисляването на дросела е много сложно (поне за мен) особедно когато работи при различни токове (предполагам ,че бъдещото ти телоподаващо си го проектирал като регулируемо,да работи на нисък и висок ампераж)
Затова аз постъпих пактически...
hygro - майстор
zimel написа:
Да ,за разстоварването на кондензаторите точно това имах впредвид.
Това не го разбрах...
zimel написа:
Кондензаторите според мен са абсолютно задължителни,защото заедно с дросела образуват така наречената филтърна група,не съм го измислил аз ,така го пишат в техн. литература.
Хубаво е че си чел. Но филтрите биват много видове и дроселът си е напълно завършен последователен L-филтър. Предимството на паралелния кондензатор се изразява по-пълно в т.нар. източници на напрежение - източници с ниско вътрешно съпротивление.

Но заваръчната дъга е нелинеен товар, който работи най-добре с източници на ток (т.нар. "мека" х-ка). При такива случаи последователният дросел има редица предимства пред паралелния кондензатор.

За да не навлизаме в излишна дълбочина, като опростено правило приеми, че кондензаторът възпрепятства промени на напрежението върху изводите си, а дроселът възпрепятства промени на тока през него. При заваряването стабилен ток означава стабилна дъга, т.е. нужен ни е дросел (да ме простят колегите за опростенчеството)...

Поставянето на кондензатор паралелно на дъгата е вредно за стабилността й, защото се създават условия за самовъзбуждане и генерации с някаква зависеща от конкретните параметри честота. Този ефект можете опитно да пресъздадете, ако захраните глимка от ключ за осветление през диод, а паралелно на лампата включите 1µF кондензатор. Тъй като глимката има VA х-ка подобна на заваръчната дъга и участък с отрицателно съпротивление, тя ще почне да генерира и видимо да мига.

Когато се избира филтър се изхожда от целите, които искаме да постигнем, а не защото някъде нещо е писано...
zimel - специалист
Всъщност,не защото някъде нещо е писано...,а защото така напрактика са направени телоподаващите.
Не си спомням да съм написал,че кондензаторите трябва да се сложат паралелно на дъгата.
За разстоварването писахме по-горе.
Нямам инженерно образование и нямам претенции да съм корифей,просто ми стана интересно.
.....................................................................................................
Дълбок поклон за хората ,които знаят и могат повече от мен.
velsi - Почетен майстор
velsi написа:
Проблема беше в дросела. Но не в мястото на свързването му, а в самия дросел. Смених го с друг и всичко заработи чувствително по-добре. Забелязва се едно леко пулсиране в дъгата, но мисля, че след добавяне на още малко капацитет ще се изглади. Вашите съвети много ми помогнаха!
4 броя кондензатри по 10000 микрофарада преди дросела и направо запя. Мисля, че това ще е финалната конфигурация.
Velsi, дай ако не те затруднява малко по-подробна информация за дросела.
Кондензаторите директно ли ги върза или има сложи последователно съпротивления?
velsi - Почетен майстор
Не мога да ти дам кой знае каква информация, защото не съм го правил аз. Навит е с много дебела шина, може би 16 кв.мм, а може и повече. магнитопровода е Ш-образен, отворен от едната страна (с много малка въздушна междина). Мога да го снимам и да ти дам някакви ориентировъчни размери, ако смяташ, че това ще ти помогне. Кондензаторите са, вързани паралелно, веднага след изправителя, преди дросела. Съпротивления няма.
Ще съм ти много благодарен за снимка и ориентировъчни размери на магнитопровода.
velsi - Почетен майстор
Размерите на магнитопровода са: дължина 105мм, ширина 60мм, височина 90мм. Снимка... като се сетя да взема фотоапарата с мене. :datz:

Тема "Телоподаващо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: