От мобилни телефони до цифрови камери
zimel - специалист
Не си спомням да съм имал проблем с филтрирането на заваръчния ток,ако те интересува ще погледна кондензаторите,за дросела също непомня ,но мога да погледна сечението на сърцевината и въздушната междина.
Много е важно да направиш разстоварването на кондензаторите когато не заваряваш,това имаш ли го впредвид?
velsi - Почетен майстор
Да, предвидено е, но до там още не съм стигнал.
zimel - специалист
то е много елементарно
velsi - Почетен майстор
Да, знам. През нормално затворен контакт на контактора се разреждат кондензаторите към маса, през един товарен резистор. Това ли имаш предвид?
hygro - майстор
velsi написа:
Сега срещам трудности с изправянето и най-вече с филтрирането на напрежението за заваряване. Не мога да намеря електролитни кондензатори с много голям капацитет.
Изглаждането с кондензатори е крайно неподходящо в този случай. Силно намалява коефициентът на използване на трансформатора, а и диодите се претоварват доста повече. Дъгата ти ще бъде нестабилна. Тъй като дъгата има участък с отрицателно съпротивление в VA-характеристиката, разтопения метал ще се разпръсква от магнитното поле на силните разряди през всеки полупериод. Не съм сравнявал обективно, но ми се струва, че заварката без изглаждане ще е по-качествена, отколкото при изглаждане с кондензатор.

Използвай дросел. В този случай и дъгата ще е далече по-стабилна и заваряването е по-качествено, дори ако ръката ти не съумява винаги да поддържа идеалното разстояние. Трансформаторът се използва много по-добре и диодите ще бъдат разтоварени значително.

Не е същото, но ако искаш да наблюдаваш качеството на разряда при капацитивен характер на източника, пусни натриева лампа през кондензатор, вместо през дросел - ефектът е много поучителен...
velsi - Почетен майстор
Дросел има. Резултата обаче е плачевен. Телта не се стапя, а се трупа "на топчета" и няма никакъв провар в материала.
hygro - майстор
Предполагам, че си свързал дросела след греца, а не преди него. В този случай, ако без него достигаш по-високи температури, то дроселът ти има прекалено голямо активно съпротивление. Премери какъв постояннотоков пад имаш върху него.

И трансформаторът ти трябва да е "заваръчен" т.е. с "мека" х-ка.
velsi - Почетен майстор
Трансформатора е уж какъвто трябва. Навива ми го човек, който с това се занимава и се предполага, че разбира. Дросела е след греца. Не съм се сещал да пробвам без него. Утре ще пробвам и ще кажа какъв е резултата.
emil_v r - майстор
Трафът 90% ти е с твърда характер истика , за тая тънка тел .
Майсторо , нали сме такива... го е направил като за електрод 2,5 мм вероятно ...
виж му напрежението на празен ход , има ли над 60в
сигурно няма , за съжал ение трябва да се смекчи характеристиката с дросел ,без междина преди диодите първо .
след това да се изправи , втори дросел с междина и електролит . но малък (100Мкф ) но колко -виж от някой готов такъв електрожен
hygro - майстор
Добър заваръчен трансформатор има разделени първична и вторична намотки, защото за "мека" х-ка е необходима понижена взаимоиндукция между тях.
velsi, хвърли едно око тук:

http://weldstar.narod.ru/
http://personal.primorye.ru/svirin/
http://www.electrik.org/news/article145.php

Тема "Телоподаващо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: