От мобилни телефони до цифрови камери
velsi - Почетен майстор
Понеже "направи си сам" ми е в кръвта и явно не мога да стоя мирен, сега започнах да си правя заваръчен апарат. Трябва ми схема за регулиране оборотите на моторчето, което ще дърпа телта. Моторчето е на 12 волта. Входящото напрежение се променя малко при промяна на заваръчния ток, защото се взема от извод на вторичната намотка на трансформатора, а регулирането става в първичната. Ще съм благодарен, ако ме насочите към подходяща схема.
emil_v r - майстор
Вземи платка от касетофон . платката която стабилизира оборотите ,
тя ще реши маса проблеми , само и добави мощен регулиращ транз. към средномошният .
Там има и тример за рег. об.
hygro - майстор
Емо е точен. Контролера на касетофона дава стабилни обороти, защото има положителна обратна връзка по ток. За да работи с по-мощно моторче, трябва освен по-мощния транзистор, да намалиш и шунтовия резистор върху платката. Стойността ще определиш опитно по стабилността на оборотите.
velsi - Почетен майстор
:? Теоретично е така. Добре. Но къде да го търся сега този касетофон? Вижда ми се по-лесно да налепя и оживя някаква схема, отколкото да търся и преправям съществуваща.
emil_v r - майстор
Ей сега намерих у мойте части такава платка :-D
Тя е с интеграл , сигурно имам и с транз.
Мога да ти снимам от книга схема ....
Но сигурно схемите ги има и у нета.
velsi - Почетен майстор
Снимай да видим. Ще съм ти задължен.
emil_v r - майстор
111

Прикачен файл

DSC08501.JPG
DSC08501.JPG (99.94 KиБ) Видяна 10671 пъти

Прикачен файл

DSC08502.JPG
DSC08502.JPG (100.12 KиБ) Видяна 10671 пъти

Прикачен файл

DSC08504.JPG
DSC08504.JPG (76.25 KиБ) Видяна 10671 пъти

Прикачен файл

DSC08503.JPG
DSC08503.JPG (60.62 KиБ) Видяна 10672 пъти
Junak - майстор
Абе аз ли грешно разбирам...Няма нужда от стабилни обороти, а оборотите трябва да се променят във функция от заваръчния ток. Или по-точно - при по-висок ток трябва да се подава повече тел /по-високи обороти на моторчето/. И тогава обратната връзка трябва да следи заваръчния ток.
stefan_gb - специалист
Аз лично мисля че е по добре да захранищ реголатора на постоянно токовия мотор от самостоятелна намотка на трафа , ако няма направи си я ...
velsi - Почетен майстор
stefan_gb написа:
Аз лично мисля че е по добре да захранищ реголатора на постоянно токовия мотор от самостоятелна намотка на трафа , ако няма направи си я ...
Има самостоятелна намотка за захранване на моторчето.

Тема "Телоподаващо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: