От мобилни телефони до цифрови камери
MaEsTrO - помощник
Имам нужда от устройство, чрез което да автоматизирам работата на Термопомпата на парната ми инсталация.
Тя е на 3 степени и би ми се искало, чрез термо реле да може сама да превключва, в зависимост от температурата на водата.
Ако имате идея съм готов да ви дам по-подробна информация относно начина на превключване на скоростите.
Gogo55 - специалист
може да се направи по сто начина,както с релета за N брои степени ,така и плавно.
наи елементарното е с три биметални пластинки които да включват три релета например,или чрез термо двоики според температурата да се регулират плавно оборотите на ел двигателя на помпата с някъв микроконтролер.
Срещал съм даже по нета много маниашки схеми с цял компютър, и специално писан софтуер да се управлява котела и помпата.
То имаш ли излишен компютър,или няколко микропроцесора и свободно време може да си правиш всякакви извращения с писане на програми за тях и с няколко датчика може да стават доста неща.
MaEsTrO - помощник
Сподели някоя добра според теб идея!
Нещо което да е същевремено добро , евтино и лесно за изпълнение :yawinkle:
Palawnik - специалист
Преди три години си реших проблема с едно термореле което се продава в железариите. Не се сещам за цената,но беше около 20 лв. Може да използваш кое да е термореле за бойлер на което се настройват градусите.
masteradmin - майстор
Ама нали пише 3 степени ???
Gogo55 - специалист
еми нали написах има много варианти като сега се сещам за 3:
1.пик или атмел-но ако не можеш да програмираш атмел или пик микроконтролери този вариант отпада,
2. е с компютър-пак трябва да си пишеш софтуера-незнам можеш ли.
3.наи лесния вариент е с три терморелета -готови нагласени на определените температури и навързани заедно вече според ключа който имаш, който да превключват степените.
това са трито варианта за който се сещам.схема готова нямам защото не ми се е налагало да мисля,или да търся подобна щуротия, но не виждам никаква пречка теоретично и практично да може да се изпълни.
при първите два варианта за ключове/релета/ползваш мощни мосфет транзистори-с тях няма никви грижи за доста по големи мощности, камо ли за няква помпа,при терморелета/примерно от боилер/-те направо си включват и изключват-просто слагаш жиците от ключето в тях .
Първо си отговори на въпроса как е по-добре :бързо или бавно да се движи водата по тръбите и радиаторите мисли логично?

ПРИ МЕН СЪМ СЛОЖИЛ ТЕРМОРЕЛЕ-ДАТЧИК НА ИЗХОДА НА ТРЪБАТА ОТ КОТЛЕТО ВЕДНАГА СЛЕД ОБЕЗВ.ВЕНТИЛ.ТЕМПЕРАТУРАТА СЕ ГЛАСИ ОТ 10 ДО 65 ГРАДУСА,АЗ СЪМ ГО СЛОЖИЛ НА 30 ГР.
ТОЕСТ ЩОМ ВОДАТА СЕ ЗАГРЕЕ ДО 30 ГРАДУСА -ПОМПАТА СЕ ВКЛЮЧВАИ ОБРАТНО -ЩОМ ИЗСТИНЕ ДО 30 ГР.СЕ ИЗКЛЮЧВА. ПОМПАТА МИ Е ГРУНДФОСТ С 3 СТЕПЕНИ ВИНАГИ Я ДЪРЖА НА 2-РА.
НАЙ-БЛАГОПРИЯТНО СЪОТНОШЕНИЕ НА ПОТОК/ТЕМПЕРЕТУРА.
УСПЕХ

Тема "Термо реле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: