• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
shadow__01 - майстор
sstefanov написа:
При 20V пад и 10A ток транзисторът ще трябва да разсее 200W!
Няма да има 20V пад. Входното напрежение ще е толкова. Предвидено е да се регулира от 1.25 до 19 или 20. За да разсее 200 вата ще трябва да се натовари 10А на минимално напрежение което едва ли ще стане някога.
MrMurdjo - майстор
Аз само не разбрах защо ти е трансформатор в случай, че го махнеш и сложиш преработен блок от компютърно захранване.
shadow__01 - майстор
MrMurdjo написа:
Аз само не разбрах защо ти е трансформатор в случай, че го махнеш и сложиш преработен блок от компютърно захранване.
Може ли да се направи регулируемо като се преработи?
jordanvass - майстор
Не можеш при 20В входно напрежение да регулираш изхода до 20В. Върху регулиращия транзистор ще имаш поне 1-2В, върху емитерния шунт ще имаш още 0,5В, трябва да предвидиш поне 15% запас на входното напрежение заради допустимия толеранс на мрежовото напрежение надолу и разни други загуби по вентили и трансформатор при натоварване... И накрая от 20В на входа ще изкараш най-много 15В с регулиране на изхода. Разбира се, ако в даден момент консумацията е ниска, а мрежата е над 220В, можеш да изкараш и 20В на изхода, но това не ти е гарантирано 100% и стабилизатор така не се проектира на късмет. За разсейваната мощност на транзистор предвиждай не повече от 30-40 вата и то за всички режими. Никой не може да ти гарантира, че няма да консумираш 10А ток при 2В на изхода. Схемата трябва да е защитена от идиотизъм, а това става със съответните резерви и защити, които при тебе липсват. Ако ще разсейваш 200 вата, което според мен е безумие, ще ти трябват поне 4-5 транзистора и то на големи радиатори.
miroton - майстор
Защо не вземеш да пробваш с един димер за трансформатор.
jordanvass - майстор
Защото ще се казва регулатор, а не стабилизатор. ;-) Кой ще стабилизира изходното напрежение при промяна на входното или на товара?
shadow__01 - майстор
Ако намеря ATX и го преработя ще може ли да се направи регулируем(0-12V)?
sstefanov - майстор
http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm

При всички случаи импулсното ще генерира куп смущения.
pansim - майстор
Да, може да има смущения, но пък има начини да се намалят до разумна стойност. Осевн това както бях писал и преди, така и не се разбра предназначението на този уред. Може изобщо да не се наложи използуването на допълнителни филтри. Не всеки е маниак на тема супер висококачествена музика /и не всеки има ухо да я прецени/ :)

Схемите от сайта на италианеца са много добри и работещи!
shadow__01 - майстор
Те са добри, но италиански изобщо не разбирам. Ако може нещо на български или евентуално на английски.
Трябва ми нещо да пише ясно и точно коя жица за стартиране и коя е за изводите. И как се свързва потенциометъра и още подробности.
Пулсации знам че ще има но няма да се ползва за усилвател така че няма да ми пречат.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Мощен токоизправител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: