От мобилни телефони до цифрови камери
sstefanov - майстор
Защото ценерът си има минимален ток, при който работи. Консумацията на мишката е малка и доста трудно ще намериш ценер за 2 волта и при това за такъв малък ток (аз поне не съм виждал такъв).
petromaniq - специалист
А не може ли да се вземе от захранването 3,3V ?
jordanvass - майстор
sstefanov написа:
Защото ценерът си има минимален ток, при който работи. Консумацията на мишката е малка и доста трудно ще намериш ценер за 2 волта и при това за такъв малък ток (аз поне не съм виждал такъв).
Най-вероятно Caxo има предвид параметричен стабилизатор с резистор и ценер за около 3V, а не последователно включване, както с погасяващите диоди.
sstefanov - майстор
И с какво този вариант е по-добър от диодите в конкретния случай?
jordanvass - майстор
Разбира се, че с нищо. 5-те волта са си достатъчно стабилизирани, мишката има нищожна консумация и няма да променя съществено пада върху гасящите диоди. Напълно задоволителен вариант са, няма нужда от ценер.
zimel - специалист
Извинявам се за невежеството ми , ако може да ме образовате още малко:

Защо при свързването на няколко последователни диоди, за пад на напрежение , схемата върши работа при малки токове?

При положение, че източника на захранване е достатъчно мощен и диодите също, но при натоварване , след диодите напрежението " кляка"?. :?
sstefanov - майстор
Върху всеки силициев диод при протичане на ток в права посока се получава пад на напрежение от около 0,6-0,7V (при малки токове) до над 1V (при по-големи токове) (затова и диодите греят при натоварване). Този пад се променя сравнително малко спрямо протичащия ток. Затова, когато са нужни малки (и не супер точни) напрежения, обикновено се използват диоди, свързани в права посока.
Има и други варианти: Например един червен светодиод ще намали напрежението с 1,5-2V. Зелен, жълт, син и бял - с още повече (до над 3V при белия). За по-малки от 0,5V - шотки диоди и други (по-екзотични).

Споменатите схеми имат и много недостатъци, но те не са важни в този случай.
hidrazin - майстор
valentin114 написа:
Валентине , това най-малкото на снимката не е ли ценер бре?.
То не само малкото е ценер.Това по средата и то е ценер - Д815... Буквата не се вижда.

Тема "От 5V към 3V ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: