От мобилни телефони до цифрови камери
ХУЛИГАНЮ2 - специалист
Колеги,предполагам знаете,че обогатеният с кислород въздух има редица благотворни ефекти върху организма.Според най-новите изследвания, оптималната концентрация на О2 е 28%.От учебниците знаем,че кислорода в атмосферния въздух е 21%.Е да,ама не.21% е на село.Тук, в София е 20% нощем и 18% денем в центъра.(По данни на РИОСВ).
И аз като любител на чистия въздух си спретнах един малък водородно-кислороден сепаратор.Гледах из нета,гледах,ама много скъпи тия концентратори,бе!Загряват,охлаждат...молекулни сита...и накрая хоп-3 хиляди лева,5 хиляди лева и т.н.
За 20 лева си сглобих "аквариум" с 2 плоски електрода и полупропусклива мембрана между тях.Водородът изкарвам навън с маркуче,а О2 го оставям да си бълбука в стаята.
Въпросът ми е дали някой се сеща как да контролирам процеса и да държа заветните 28%.За сега правя сложни математически изчисления с обеми и всичко е много приблизително.
Ще съм благодарен за всички мнения.
valentin112 - специалист
Надявам се zimel да ти отговори.
ХУЛИГАНЮ2 - специалист
[-X Не.Искам да поддържам 28-те процента постоянно.Това по мое мнение ще стане с датчик за кислород.Обаче с ламбда сонда от автомобил например не става,щото трябва да поддържам температура от 300 градуса,за да работи датчика.Благодаря за тази идея с дозаторите,но тя е приложима само за еднократно пълнене.
Някой сеща ли се за друг начин за определяне на кислородно съдържание?
zimel - специалист
Мисля, че се продават само сензори за О2 и не са скъпи, оттам нататък ще ти трябва обикновен ОУ, компаратор ,захранване, можеш да му сложиш и един панелен волтметър за по-прецизно наблюдение на стойностите.

Накрая ще трябва да си намериш фабричен измервателен уред за О2 , за да можеш да си калибрираш твоя уред, или поне да знаеш твойте показания на какви действителни проценти отговарят.

Аз отдавна правих нещо такова със сензор за СО , който работеше учудващо прецизно, но ме домързя да му правя кутийка ,иначе калибровката за него беше на око.

Тема "Кислороден концентратор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: