От мобилни телефони до цифрови камери
maddoktor - специалист
:) Понякога старите схеми работят супер - то новите са видоизменени стари схеми , а понякога и ненужно усложнени .

Сега да се върнем малко към моята схема и да видим какво би се получило , защото ми дадоха съвет да видоизменя моята схема . Аз мисля да ги послушам и ето какво измислих .

http://img853.imageshack.us/img853/5700 ... 232803.jpg
Но ако не се мамя - забравих да променя и захранването за оптроните .
Емитерите на Т2 , Т3 и Т4 да се свържат след 7805 .
Нещо такова : http://imageshack.us/photo/my-images/71 ... 02517.jpg/
Така няма ме бие тока - а и ако станело късо у вторичната ставало много зле за присъстващите :)
maddoktor - специалист
:) ще се опитам да бъда разбран
7805 = стабилизтор на +5 волта
в дясно на него ако има 10 волта = ляво има 5
ако в дясно напрежението стане 14 волта = ляво има 5 волта и съвсем малко - демек все 5 волта
та от тия 5 волта се захранва оптрона който в него има светодиод който активира вътрешният триак .Оттам той активира външният триак .

С тази промяна - трябва да я тествам отделно преди да променям схемата - да осигуря безопасност на самата схема .
valentin112 - специалист
та от тия 5 волта се захранва оптрона който в него има светодиод който активира вътрешният триак .Оттам той активира външният триак .

С тази промяна - трябва да я тествам отделно преди да променям схемата - да осигуря безопасност на самата схема .[/quote] За това беше въпроса, защото на дадената схема не се вижда нищо вляво от 7805...т.е. на компа не мога да си я изместя в дясно.
a_nikolov - специалист
Като студент правих курсова работа по темата. Сега не я откривам иначе имаше доста схеми на устройства с обяснения и сравнения на предимства и недостатъци. За жалост късно видях темата на колегата.
maddoktor - специалист
valentin112 написа:
та от тия 5 волта се захранва оптрона който в него има светодиод който активира вътрешният триак .Оттам той активира външният триак .

С тази промяна - трябва да я тествам отделно преди да променям схемата - да осигуря безопасност на самата схема .
За това беше въпроса, защото на дадената схема не се вижда нищо вляво от 7805...т.е. на компа не мога да си я изместя в дясно.[/quote]

схемата е същата - но с модификация
maddoktor - специалист
Замислил съм да видоизменя схемата :
1-вото което бих сменил е C1 ( който е в схемата на микрофонният предусилвател ) и да увелича стойността - така схемата ще работи при по-ниски тонове .
Но ми се струва че ще се наложи да увелича и C3 C7 C11 - които са на входовете на 3-те интеграли .

Аз съм го видоизменил по-следният начин :
От средното краче на P1 сигнала отива към 3 паралелно свързани потенциометъра . И всеки потенциометър е самостоятелен за всеки канал.
Така печеля много по-добро настройване на каналите .
ditronix - специалист
Подхвърлям тук една идейка на ентусиастите-компресор на динамиката на входа!Ако някой го направи,ще остане приятно изумен от ефекта! А ако и управлението на тиристорите се направи по фаза-ефектът е още по-страхотен! Някъде из нета имаше колекция от старите списания Млад Конструктор. Там има една схема,беше в голямото приложение на броя-в т.н. "чаршаф". Схемата изглежда много сложна,но но авторът е опитал да направи всичко така,че ако не се допускат грешки-оживяването не е проблем! Схемички като показаната малко по-горе успешно се заменят с 2-3 стартера от лумунисцентни лампи-крушките си мигат на различни интервали и все някоя чат -пат примигва с музиката.... Колкото до галваничното разделяне-вход и маса се прекарват през два кондензатора 1-2uF/400V и проблемът се решава. Без трафове,лесно и елегантно....
Не закачай кондензаторите-входния и тези на филтрите. Токовете през тях са толкова мизерни,че и ниските,и високите си вървят без проблем.И да ги вдигнеш,на практика нищо няма да провериш.Ако ниските нещо не ти харесват-виж там ,в описанието споменават един кондензатор между краче 2 и маса на 357.Опитай с него,но в музиката,която се слуша когато работят такива устройства-цветомузики,блицове и други ефекти обикновено звуковия спектър е толкова наситен,че често човек си мисли че схемата му не работи добре. А просто не е така-има много богат спектър,който пали и трите цвята. Затова споменах и компресора на входа и фазовото управление. Тогава вече освен честотно разделяне ще има и управление на отделните канали според силата (нивото) на всеки канал.
maddoktor - специалист
Здравейте :)
с голяма радост пиша този пост :
Закупих едно кондензаторно микрофонче за PC - и без да променям схемата - тествах и заработи супер .
Имам и клип - но скоро ще го поставя .
http://www.youtube.com/watch?v=WK7LH6I0 ... e=youtu.be
maddoktor - специалист
схемата след модифициране - заработи по-добре :)
само мисля един компресор да сложа на входа - за да не си играя толкова с общият потенциометър . :)

но съм се и насочил към една програмка - много сладка , с която се контролират 12 канала - а целият музикален честотен обхват ( 20 Hz до 20к ) се дели на 32 ленти - избираш си един или няколко - на коя честотна лента да свети . И сигналите отиват в LPT порта - там квото си харесате захранвате :)
Програмката работи и много вярно

Тема "Цвето музика с 220 волтови лампи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: