От мобилни телефони до цифрови камери
hakama - специалист
Привет,

От доста време мисля да се захвана с електроника на любителско ниво.
Имам поялна станция, която стои неизползвана, учебника на инж. Шишков "Първи стъпки в радиоелектрониката". Понеже, мисля да я подаря тези дни на един приятел - поялник (10-15лв) ще върши ли същата работа?

Решил съм да си взема готови китчета за сглобяване - къде бих могъл в София да си купя, но нещо, което да ми върши работа после или поне да ми е интересно :)

Веднъж преглеждах архива на в-к Направи сам - имаше рубрика мисля за схеми на различни полезни устройства, кои малко - кои повече.

Та, какво ми е нужно като литература и средства, за да мога да сглобявам разни устройства (до средна трудност ако мога да се изразя), които биха ми свършили работа в работата занапред?

Двоумя се между 2 начинания и не знам за това колко време ще трябва да отделям и дали да го залавям, затова реших да пробвам с няколко кита - да видя как ще потръгне.
друмчо - специалист
WWW.radimexbg.com , ул."Гео Милев"49, тел:02/9719924
WWW.elimex.bg , tel:0700400
Електронинвест , тел:070016969
ditronix - специалист
Китовете на ЕЛИМЕКС са много добри! И на НЕОМОНТАНА,но само схемните решения!Иначе платките им са отврат и не те съветвам да започваш с тях.Те са за по-късен етап!
hakama - специалист
Тази станция с какво превъзхожда един обикновен поялник? Има регулация от 0-500 градуса.

Понеже съм я обещал и се чудя дали да не я запазя?!

Препоръчайте ми какъв поялник да си взема ако ще остана без станцията? Друго какво ще ми трябва за начало - вид припой, флюс...? Отверки имам, някакви щипки, клещи сигурно ще трябват.

Прикачен файл

DSC00984.JPG
hakama - специалист
Взех си този кит и мисля утре да го започна:
http://www.elimex.bg/product/26184/kit- ... 08mhz.html

Не се сетих и батерия 9V да взема - има ли друг вариант да го захраня?

Разполагам с някакъв припой от поялната станция, за почистване какво да си взема (колофон, флюс...)?

Регулацията на температурата в кои случаи ще ми е в плюс?

Мисля да си взема поялник, но не знам с каква мощност.
друмчо - специалист
hakama написа:
Взех си този кит и мисля утре да го започна:
http://www.elimex.bg/product/26184/kit- ... 08mhz.html

Не се сетих и батерия 9V да взема - има ли друг вариант да го захраня?

Разполагам с някакъв припой от поялната станция, за почистване какво да си взема (колофон, флюс...)?

Регулацията на температурата в кои случаи ще ми е в плюс?

Мисля да си взема поялник, но не знам с каква мощност.
Поялник 30-40 вата.
jordanvass - майстор
Вземи най-напред да си направиш един стабилизиран регулируем токоизправител, примерно от 2 до 20В, 1А. Щом си решил да се занимаваш с електроника, ще ти трябва такова захранване. Схеми в нета бол.
Постъпил си разумно, че си решил да започнеш с любителско ниво, щото много скачат директно на по-високите нива и става голям майтап. :-D
valentin112 - специалист
За станцията...ти сам си отговорил-с регулациата. Нямам впечатления от нея, като отидох да си я купя от Лидъл вече бяха свършили. Според мен по-добре си я запази. Аз ползвам индукционни поялници, единият е полски, от 20 г продължава да работи безупречно. За разнасяне по обекти си имат предимство. За регулируем токоизправител вече ти написа колегата по-горе. С мултицет предполагам си се снабдил, има евтини варианти за под 10 лв. които вършат работа. Почни с китовете за сглобяване и полека-лека ще разбереш какво още ти трябва. И литература, теорията не е за пренебрегване...и не на последно място не прави компромиси с безопасността на работа.

Тема "Комплекти за сглобяване - за прохождащ в радиоелектрониката" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: