От мобилни телефони до цифрови камери
MrMurdjo - майстор
От една страна показваш постоянно токова схема, от друга - говориш за фаза и нула.
Ако искаш да комутираш променливотоков товар, симисторът е по-доброто решение, но бих препоръчал да се управлява през симисторен оптрон от типа MOC3041. От една страна постояннотоковата част галванично се отделя от променливотоквата, от друга - оптронът превключва в нулевата точка на променливото напрежение и така товарът върху консуматора се включва плавно.
stefan_mil4ev - специалист
Става дума за постоянно токов товар. Променлив ток няма да се използва. Просто ми е по - лесно да ги наричам фаза и нула (знам, че е неправилно) отколкото плюс и минус :) Мислех ди да използвам реле, но не вярвам да изкара дълго на непрекъснатата комутация.
ELEMENTAL - специалист
Ето и вариант с комутация на "+".Използван е PMOS транзистор с ниско съпротивление на канала.Принципно може да се ползва и друг, но в този случай би се наложило и използването на охл. радиатор (повечето PMOS транзистори имат доста високо Rds(on) ).IRF4905 го има в Комет (на цена от около 1,9лв.).
http://home.comet.bg/shop/index.html

Прикачен файл

ScreenHunter_01 Dec. 29 23.35.jpg
ScreenHunter_01 Dec. 29 23.35.jpg (55.07 KиБ) Видяна 10131 пъти
stefan_mil4ev - специалист
Отново ти благодаря, това вече ще ми свърши работа
ben84 - специалист
Elemental, задължителен ли е биполярният транзистор? Щото ако е само за инвертиране, в случая няма много голям смисъл. :?
ELEMENTAL - специалист
Дадените от мен по-горе мнения, са свързани със случая на генериране на импулси с коефициент на запълване над 50%(такива импулси изработва таймер 555 при избраното от автора свързване).Ако целта е да се подават импулси с по-малка продължителност, в този случай - да, може (и трябва) бипол. транзистор да се премахне.
lacezarasia - специалист
elemental, едва сега видях линка към програмката, много е добра. благодаря за новогодишния подарък!
hidrazin - майстор
Дааа, и тук някой ще прави реле за кола с LED мигачи.Поне като гледам честотата на 555. :lьge:
Тук има готин 555 калкулатор:
http://freespace.virgin.net/matt.waite/ ... nouts/555/
stefan_mil4ev - специалист
Не е за реле на автомобил, и между другото схемичката на Elemental работи 6+

Тема "Как се свързва на симистор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: