От мобилни телефони до цифрови камери
stefan_mil4ev - специалист
Направих един мултивибратор с ИС 555, искам на изхода да поставя един симистор който да управлява по голям товар. Проблема идва в това, че като сложа симистора ИС започва да прегрява. Идея си нямам къде бъркам. В опитите си изгорих две ИС и два симистора :( Връзвам изхода на ИС направо за гейта, симистора се отпушва за малко и до там... Щом загрява ИС значи най - вероятно се претоварва...? Трябва ли да свържа и транзистор :? Нека някой който е напред с материала да идва на помощ. :)
ben84 - специалист
Сложи 150ома между 555 и управляващия на симистора.
Инак най-добре дай схема на това което си сглобил. Или реле вместо симистор :wink:
ELEMENTAL - специалист
В гейтовата верига на симистора трябва да сложиш резистор задължително.Стойността му лесно ще определиш, използвайки закона на Ом.При положение, че не ти се занимава - кажи какъв е симистора и колко ти захранващото напрежение на таймера.
П.П.Не е зле и да постнеш схемата.Може да има и други грешки.
П.П.2.Колегата ме е изпреварил.
stefan_mil4ev - специалист
И аз си помислих днес за един резистор 150 ohm, ако захраня схемата с 5V, но много късно стигнах до тази идея :( Идеята ми е източникът на DC който съм поставил да е 12V. За ИС да поставя стабилизатор на 5V (Поставил съм светодиода, просто за да има някакъв консуматор). С ИС искам да получа комутиране с честотата с която съм настроил схемата (т.е. с елементите които съм поставил :-D ), а с 12V да управлявам консуматора. Трияка е BT137

Прикачен файл

sss.jpg
sss.jpg (55.56 KиБ) Видяна 12711 пъти
ELEMENTAL - специалист
Със симистор няма как да се осъществи идеята ти(при положение, че 12-вия източник е постояннотоков (DC)).Просто след като 555 му подаде първия импулс, триака ще се отпуши и ще стои така чак докато не прекъснеш захранването (12-те волта).
За комутиращ елемент може да се използва или биполярен, или MOS транзистор (втория вариант е по-добър).
stefan_mil4ev - специалист
Ясно. Помислих, че ще стане защото ми бяха показали схема която вкл./изкл. трифазен двигател стотици пъти в секунда. Беше направен със симистори вместо контактори, но явно нещо ми е убягнало :) А транзистор как точно трябва да се постави? Товара ще е около 3-4А
ELEMENTAL - специалист
Предлагам ти да използваш NМОS транзистор.IRFZ44N, IRFZ44E, IRFZ48N, BUZ11 биха ти свършили идеална работа.Цената им е съизмерима с тази на симистора (0,8-0,9лв).Освен това загубите в тях биха били нищожни (няма да е необходим охл. радиатор).
Прилагам схема (само на частта с транзистора).Както се вижда, комутира се масата.Стойностите на R1 и R2 не са критични.R2 даже в някои случаи няма да е необходим.Ако използваш IRFZ44N, охлаждащ радиатор няма да е необходим(при дрейнов ток под 4-5А).

Прикачен файл

ScreenHunter_01 Dec. 29 00.09.jpg
ScreenHunter_01 Dec. 29 00.09.jpg (36.85 KиБ) Видяна 12682 пъти
ELEMENTAL - специалист
Забравих само да попитам какъв ще е консуматора.Чисто активен товар(лампа, нагревател) ли ще е?
stefan_mil4ev - специалист
Чисто активен товар (няколко лампи) :)
Сега като се замислих, комутиране на нулата няма да ми свърши работа. Какво трябва да направя за да комутирам фазата?

Тема "Как се свързва на симистор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: