От мобилни телефони до цифрови камери
batkotony - специалист
Имам една старичка мини-уредба,която е с тунер,касетка и CD(без МР3).От известно време се появи неприятен брум в колоните,който е доста ясно уловим при намален звук и прави тихото слушане направо неприятно.При усилване на звука до средата намалява и от средата нататък се усилва паралелно със звука,но тогава не е толкова неприятно.Има ли лек за това или да не храня напразни надежди?
ПП.Нямам схема,апарата е някаква австрийска марка,която дори не излиза в нета...Мислих за някакъв кондензатор на изхода на захранването,но не съм пробвал все още... :?
valentin114 - специалист
И аз си мисля за електролитни кондензатори, не са цифра и се сменят лесно. Но не само в захранването, а и в НЧУ.
batkotony - специалист
Гледах за надути,но не забелязах,възможно ли е да не са надути и пак да са отишли?Възможно ли е меренето им на място или трябва да се свалят първо?
valentin114 - специалист
Възможно е да не са надути, а пресъхнал електролит. И замервнето на място е възможно с подходящ уред. Но ако го нямаш под ръка може да си ги набележиш по стойност на капацитета и напрежението и да си ги купиш и подмениш.
Fender_str - специалист
Сменяй всички електролити в захранването!
batkotony - специалист
След известни опити се получи много интересно развитие.Искам първо да опиша по-обстойно уредбичката.Състои се от два блока,които могат да се наредят както един върху друг,така и един до друг.Единия блок е усилвателя,CD-то и захранването,а вторият е тунера и касетката.Свързани са посредством лентов кабел отвън на гърба на системата.Открих,че блокът с усилвателя може да работи без другия,като съответно не може да се слуша радио и касетка.И тук идва най-интересното-при изключен втори блок брумът изчезва!Това значи ли,че кондензаторите в захранването са здрави?И ако е така към кои да се насоча?
Да поясня,че брумът при свързани и двата блока съществува независимо в кой режим се намира системата-CDтунер,касетка,AUS...Изчезва само когато разединя двете части...Бих го преглътнал,но има много хубав тунер и ми се ще да си го слушам...тихичко... :-D
miroton - майстор
Пробвай с станиол от шоколад-увии лентовия кабел и го замаси.
rutaro - специалист
Може да пробваш с допълнителна маса между блоковете.

Тема "Брум в тонколоните" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: