• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
valentin114 - специалист
Хм, а аз през далечната 1984-85 /имаше енергийна криза, с един съученик и приятели сме от Електротехникума в Русе/ ги изработвахме и продавахме на пазара. За допълнителни доходи, Часпром беше популярната думичка.
teves - специалист
zimel написа:
Тевес, ти ни хвърли в тъч линията...."само транзистор и бобина"

Най-елементарната схема, която аз съм правил е :

Средномощен транзистор, два неелектролитни кондензатора, тример и топфхерн с три намотки на макаричката, едната е на базата на транзистора , другата е в колекторната верига и... високоволтовата за лампата.

Може да има и малко по-елементарен вариянт , ама чак пък само транзистор и бобина , и нищо друго... :? Да не пропускаш нещо?
Точно така беше с топфхерн като от него излизаха три края и само един транзистор ,убеден съм .Съжалявам че не мога да го намеря някъде съм го запилял ,но ще разровя пак ,явно е някакъв уникат щом и вие казвате че няма как да е така ,но съм убеден че беше само с тези два елемента.Дано да го намеря.
teves - специалист
lz1tar написа:
Има интересни работи в elwo.ru,иначе схемата която си виждал е КТ805 метален корпус и ТХО от Пирин или Плиска,схемата беше хит 1986 и 1987г когато имаше режим на тока,лично аз тогава използвах топферн вместо ТХО,това имаше в склада,а 2N3055 бяха кът
Каква всъшност е схемата ,наистина беше с топфхерн с доста малки размери .
teves - специалист
valentin114 написа:
И от първия линк на Фиката от другата тема, кита струва 5.85 ...та се чудя...търси се по-евтин вариант...или какво :? Венци, ти го набута с огромни разходи :x
Просто любопитство ,понеже всички схеми са с доста елементи -кондензатори ,резистори поне един транзистор , та се сетих че това нещо съм му отварял кутийката ,пак от любопитство и вътре само тези две неща,
valentin114 - специалист
lz1tar написа:
Има интересни работи в elwo.ru,иначе схемата която си виждал е КТ805 метален корпус и ТХО от Пирин или Плиска,схемата беше хит 1986 и 1987г когато имаше режим на тока,лично аз тогава използвах топферн вместо ТХО,това имаше в склада,а 2N3055 бяха кът
Кризата беше 84-85, колега /режим на тока...2 има-2-няма...работех като ел. техник в з-д "Червен"...и стругарите и механиците ме убедиха да играя със тях чист бридж :partyman:
teves - специалист
Съжалявам колеги, но не мога да намеря устройството.Нека модераторите изтрият темата,ако преценят за нужно.
k8l8 - специалист
Тевес, схемата освен транзистора и тофкерна имаше 1резистор и 1 кондензатор.
vvventsi - специалист
Аз съм дал схеми за двутактово захранване с високо КПД,тези с един транзистор са еднотактни и имат много ниско КПД!
petromaniq - специалист
Двутактните схеми, освен по-високото КПД имат и още едно предимство - равномерното потъмняване в двата края на лампата. При еднотактните трябва да се "завърта" след определен период на експлоатация.
teves - специалист
k8l8 написа:
Тевес, схемата освен транзистора и тофкерна имаше 1резистор и 1 кондензатор.
Да ,намерих устройството ,наистина е с кондензатор и резистор ,просто съм се заблудил.Извинявам се на всички които подведох
  • 1
  • 2

Тема "Луминисцентна лампа на 12V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: