• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
heaton_asd - специалист
Първо здравейте на всички,отдавна следя форума,но уви без регистрация.Та да прескочим направо към темата:
Насочил съм се към ето това решение http://www.hobbykit.eu/hobbyb/h1001.html
Имам един въпрос:
Къде в схемата може да се сложи потенциометър за усилване и намаляне, и какъв да е той.

Разтърсих се в нета за вида на печатната платка,вместо да си я купувам бих искал да си я направя сам.Но не намерих никъде,явно ще се наложи да се върна във времето когато чертах писти в електротехникума. :lol:

Също така,кажете мнения за качеството.Не ми трябва hi fi, но все пак качеството да е търпимо.
maddoktor - специалист
Относно потенциометъра за контрол на силата на звук.
Всеки обикновен 50к потенциометър - тия от 1лв. примерно - и се връткат - имат 3 крачета.
Средното краче се връзва към точката на усилвателя с кодово име - Input L , масата на входният сигнал се свързва към лявото краче , + на входният сигнал към дясното .
Ако го сложиш на масата и оста завъртиш максимум наляво = тишина , ако завъртиш оста максимум надясно - започва да свири .

А сега повтори тази процедура с двоен потенциометър - 2х50к примерно .


За платката - по-добре го земи готово - няма смисъл да се пулиш над платката щом е достъпна цената . А и времето което ще загубиш в правене на платка - може да го загубиш в поставяне на потенциометър :D

Относно качество :)
PO = 10 + 10 W@ RL = 2Ω , d = 10% ;
PO = 20W@ RL = 4Ω , d = 1 %.
Ако това е качество - хммм дай да помислим ..................................то няма какво да се мисли- ако не си го купил това нещо - се насочи към друго .
valentin114 - специалист
http://www.ozitronics.com/data/tda2005.pdf след C1 и C2 / усилвай, намалявай, тонкоригирай в предусилвателя, в крайното стъпало-не въздействай...там нещата са 1х1 *
heaton_asd - специалист
Много благодаря и на двама ви за отговорите! :-D
А това за платката-намерих един да го наречем "Потребител" поръчал същия този кит от този сайт,и като гледам какви са тесни пистите и какъв е тънък "текстолита",ако случайно се получи надежден усилвател/аз имам говорители от респром гес321 2x8w/ искам да изкара повечко време.
Правиха ми навремето платката на предусилвателя на студио 2, и тя увисна,после като стопли леко един резистор и започна и да се бели :|
nebeto - специалист
играл съм си с TDA2005 и TDA2004 (те са идентични) и двете за нищо не стават.Качеството е много зле.Инвестирай в нещо друго.
ditronix - специалист
Бе те си стават,ама хората от ФИЛИПС не са ги мислили да се ползват за домашни усилватели,и то от любители! Тези схеми са много капризни,лесно горят и трудно се пускат. Аз бих ти препоръчал да вземеш китче с ТА8205 (8210,8215,8221). Те всички се свързват по една и съща схема,разликата е в изходното им съпротивление,от там максималната изходна мощност. Тези схеми се правят безпроблемно,имат и добра защита от прегряване и късо на изхода. Аз съм попадал на ментета на които защитите не работят,но това вече е въпрос на късмет. На всичкото отгоре усилвателите с тези схеми свирят идеално като за начало.
nebeto - специалист
ditronix написа:
Бе те си стават,ама хората от ФИЛИПС не са ги мислили да се ползват за домашни усилватели,и то от любители! Тези схеми са много капризни,лесно горят и трудно се пускат. Аз бих ти препоръчал да вземеш китче с ТА8205 (8210,8215,8221).
чувал съм и оргинално направен касетофон с ТДА2004 пак е мизерно,иначе съм си правил ТДА 8210 там значитенло нещата по ги биваше.
valentin114 - специалист
nebeto написа:
чувал съм и оргинално направен касетофон с ТДА2004 пак е мизерно,иначе съм си правил ТДА 8210 там значитенло нещата по ги биваше.
ТДА 8210 някога се използваха в НЧУ на радиотелефони ЛЕН Б, не са лоши...но за радиотелефон :?
MamaMy - майстор
valentin114 написа:
ТДА 8210 някога се използваха в НЧУ на радиотелефони ЛЕН Б, не са лоши...но за радиотелефон :?
Сигурен ли си колега Валентин? Не бяха ли TDA810 или К174УН7?
Последна промяна от MamaMy на нед фев 05, 2012 11:46 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Домашен усилвател с TDA2005" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: