• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
tyrnokop - специалист
Здравейте колеги,
Преди доста време имах фотоапарат Olympus SP-310. След известна служба (около 3 години) всички снимки започнаха да стават размазани, ама много размазани. Зеленото кръстче за фокусиране на дисплея никога не стана повече зелено т.е. никога повече не се фокусира нищо. Казаха ми, че матрицата е заминала. Сега малкият играе с него на фоторепортер. Както и да е - преглътнах го. Купих втори апарат Olympus X-845. Преди седмица се появи същия (д)ефект. Зелената индикация за фокусиране вече е червена и снимките са намазани. Когато натисна копчето за изключване се чува прещракване сякаш някакво боклуче е заседнало между подвижните цилиндрични тела на обектива и обектива отказва да се прибере докрай. По челото на фотоапарата има винтчета за миниатюрна кръстата отвертка.
Има ли надежда, ако го разглобя да изпаднат боклучетата или е време за смяна на марката?

Благодаря.
sstefanov - майстор
Трябвало е да смениш марката по-рано.
nebeto - специалист
корените на тази марка не беше ли made in Japan или се бъркам неящо ?
Chefo77 - майстор
nebeto написа:
корените на тази марка не беше ли made in Japan или се бъркам неящо ?
Абе те и Crown бяха японски и добри, и Finlux бяха финландски и правеха страхотни телевизори, ама виж ги сега :(
Olympus са ужасни от доста време. С новото Мю (цифровото) уж щяха да направят революция, пък то ги закопа, поне при сапунерките.
DMN - майстор
А има ли вероятност "малкия" да е пребарал и този фотоапарат и да си е поиграл, и с него на фоторепортер. :-D Не е ли в гаранция?
Johny - майстор
Имам и Олимпус /малко по-скъпичък/, но това няма значение. Доволен съм от него и независимо, че е тип сапунерка /което е много удобно/, на открито прави много хубави снимки. Обърни се към сервиз. Цените за ремонт са според мегапикселите.
peter_m - специалист
Сигурно най-честия проблем при сапунерките ... проблем с "цилиндрите" на оптиката. Получава се принципно при изпускане или удряне ... Да не те плаша, но ремонта на твоите сапунерки ще е безсмислен (като цена) :?

Гаранция едва ли ще покрие такъв проблем - казват ти че е ударен (изпуснат) и толкова ...

Заслужава си да го даваш в сервиз само ако имаш познат там, който поне да не ти вземе пари за да ти констатира проблема. Ако се стигне до резервна част - пак е безсмислен ремонта ...

Може да ги пуснеш за продажба "за части" и да пиеш една студена вода.

Не е от марката (не че я защитавам) ... при всички сапунерки оптиката е най-нежната част ...
tyrnokop - специалист
DMN написа:
А има ли вероятност "малкия" да е пребарал и този фотоапарат и да си е поиграл, и с него на фоторепортер. :-D Не е ли в гаранция?
Още не го стига :):). Не е в гаранция.

Реших да разглобя апарата и ако мога да продухам, смажа и почистя.
За да няма объркване при сглобяването всички крепежи подредих в три категории: външни - по корпуса, вътрешни - под корпуса и такива под металния екран.
Изображение

Изображение

Няколко кадъра на разглобения апарат:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

С 1 съм отбелязал зъбно колело с голям радиус, подобно на автомобилен маховик. Може да се каже, че чрез него се задвижват останалите концентричните цилиндри, от които се състои обектива. На позиция 2 има малко зъбно колело. Ако продължим аналогията с автомобилите, то е бендикса. На този етап махнах колелото 2 и развъртях на ръка 1 и всички свързани към него цилиндри. Напръсках внимателно с WD40 както по 1 така и по 2 и започнах сглобяване. 3 е матрицата, върху която има миниатюрно защитно стъкълце и гумено уплътнение. Не бива да го изпускате, пипате, бършете, смазвате, миете, докосвате... както направих аз.

Изображение

Развиването на крепежите успях да направя единствено с кухненски нож.
Изображение

Изображение

При сглобяването голям зор срещнах със закрепването на шината на дисплея към нейния "клеморед".
Изображение

И най-накрая да отдадем почит на "универсалния смазочник".
Изображение

Изводи:
Ако решите да правите всичко по-горе трябва да имате предвид следното:
Щракането при фокусиране изчезна.
Време около 2 1/2 часа. На мен ми отне толкова.
След процедурата имаше фокусиране, но не винаги. От 10 снимки само на 3 се появи зелената икона за фокус.
Въпреки това, дори когато иконата оставаше червена степента на замазаност беше доста по-малка, но
да - замазаност имаше.
Долната снимка е с "ремонтирания" апарат.

Изображение

Нещо любопитно - поставих батерията и реших да направя няколко снимки преди да затворя лицевия и задния панел.
Не знам какви са токовете, които текат в подобен вид техника, но като натиснах копчето ми се сгънаха и двата показалеца и изтървах апарата на пода :). При следващия опит се досещате че обективът отново не работеше и повторих процедурата разглобяване, наместване на зъбни колелца, смазване, сглобяване.

Снимките по време на ремонта са правени с взет назаем FUJIFILM FinePix S1500 zoom 12X 10MegaPixels.

Успех на всички.
peter_m - специалист
Браво че си се справил сам. =D> Само имай предвид, че ВД-то може да ти изиграе много лош номер в случая
tyrnokop - специалист
peter_m написа:
Сигурно най-честия проблем при сапунерките ... проблем с "цилиндрите" на оптиката. Получава се принципно при изпускане или удряне ... Да не те плаша, но ремонта на твоите сапунерки ще е безсмислен (като цена) :?

Гаранция едва ли ще покрие такъв проблем - казват ти че е ударен (изпуснат) и толкова ...

Заслужава си да го даваш в сервиз само ако имаш познат там, който поне да не ти вземе пари за да ти констатира проблема. Ако се стигне до резервна част - пак е безсмислен ремонта ...

Може да ги пуснеш за продажба "за части" и да пиеш една студена вода.

Не е от марката (не че я защитавам) ... при всички сапунерки оптиката е най-нежната част ...
Здрасти колега. Потвърждавам всичко казано от теб, макар и проверено при домашни условия. Абсурд е някой
сервизджия да се блъска 2 часа за да смаже нещо си и после да очакваш че ще те таксува 50 стотинки за 5 капки WD40.

Благодаря на всички.
  • 1
  • 2

Тема "Olympus проблем с фокусирането - замазани снимки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: