• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Здравеите на всички.Имам малък проблем,трябва да направя проект на количка,която да се движи на три различни дължини,съответно 1.2,1.5 и 1.8м.Другата особеност е количката трябва да достигне стена на преден ход,да се докосне до стената и да се върне на стартова позиция на заден ход като спре точно на тази точка.Проекта не трябва да надвишава сумата от 30лв.Имах няколко идеи от които най-разумна ми се стори прост дървен корпус задвижван от електромоторче на батерии,което да има ключ отпред на количката,която след като се докосне до стената този ключ просто да обръща полюсите на моторчето за да задвижва количката на заден ход.Но въпреки всичко остава въпросът как да спре на старта и на 3те различни дължини.Мислех,че най-добре ще е ако използвам 555 таймер,но проблемът е,че не сам запознат с функцията на този таймер както и незнам как ще го регулирам за различните дължини да спира моторчето.Моля споделете някакви различни идеи и ако може някой да ми обясни как точно мога да направя това с таймера,доста съм го закъсал с този проект.Благодаря ви много!
crez - майстор
Система от палцови крайни изключватели поставени на зададените дължини, свързани в схема с релета или контактори в зависимост от мощността на двигателя. Също и на стената. Това е при условие че се движи само в едно направление и обратно.
Johny - майстор
Таймера няма да позиционира добре и проблема не е в него. За да изминава различно разстояние, трябва да тръгва от различна изходна позиция, а крайната точка е еднаква - така ли да се разбира? Много малък бюджет са ти отпуснали. Най-добре нарисувай заданието. Когато завърши един цилъл, от къде ще започне? Би трябвало да тръгне по обратен ред /но не е задължително/. Има много уточнения, за това дай подробно описание на целият процес.
jordanvass - майстор
Не можеш да се базираш на таймер. С него няма как да предвидиш колко ти е заредена батерията. При различен заряд количката ще изминава различен път за едно и също време. Този проблем се решава със стъпков мотор. При него можеш да сметнеш колко стъпки трябва да отработи моторът за съответния преход и точността ще бъде голяма. Трудно ще минеш и без PIC контролер, който да задава различните режими и необходими стъпки. Трудно ще минеш и само с 30лв. ;-) Щом обаче не си запознат с таймер 555, представям си колко ще си запознат и с контролерите.
velsi - Почетен майстор
Аз предлагам едно механично решение, което ми хрумна преди малко:
На оста на колелетата е закрепен здрав конец. Другият край на конеца е завързан за втулка, която се движи по някаква направляваща. В изходно положение втулката е натиснала краен изключвател - нормално отворен контакт. Стартираш количката. Конецът започва да се навива по оста като придърпва втулката по направляващата. Положението на втулката по направляващата отговаря на изминатия път. Количката среща стената. Посоката на движение се променя конецът започва да се развива. Нужна е само някаква пружина или дори ластик, за да се държи конеца изпънат. Когато изминатият път в обратна посока стане равен на пътя в права посока втулката ще натисне изключвателя и количката ще спре точно откъдето е тръгнала. Трябва само да се обмисли какви контакти и релета ще са нужни и да се нарисува схемата, че аз на първо мислене не можах да я съчина. И се вписва в бюджета.
Ако не е станало ясно - да рисувам?
jordanvass - майстор
Velsi, това е едната четвърт от заданието. А останалите 3 изисквания - да се движи на 3 точно определени разстояния?
Johny - майстор
Това добре - изминава едното разстояние напр 1,2м, а след това като трябва да измине 1,5м?
Принципа трябва да е такъв: тръгва от 1,2м - стига до стената и се връща, но вече се позиционира на 1,5м. Изминава и в права посока 1,5м и назад спира на 1,8м. И накрая изминава в права посока 1,8м и назад е логично да спре на 1,2м, ако има цикличност в движението. Решава се с изключватели, като сработването на единия осигурява действието на следващият по схемата и т.н.. Но това решение повдига въпроса за инерционността на цялата система. Ако се използва редуктор, това облекчава нещата, но всичко са догадки, докато няма подробно задание. Стъпковият мотор е по-доброто решение, както е предложил колегата, но за цени не се ангажирам. Всичко е много условно без да е ясно каква точност се изисква, какво бързодействие, с какво ще бъде натоварена тази количка и ред подобни въпроси.

PS Изпреварили са ме с въпроса към velsi.
velsi - Почетен майстор
Ами нека тогава питащият да уточни заданието. Това, което аз разбрах е, че независимо от какво разстояние пускаш количката - 1,2 1,5 или 1,8 м тя трябва да стигне стената, да обърне посоката и да се върне в точката на стартиране. За това предложих моето решение. Ако заданието е друго ще мислим друг вариант.
Здравейте на всички!Така като си гледам поста май май не съм обяснил нещата както трябва,извинявам се за което.Целта на задачата е тази количка има 3 опита на 3 различни дължини,съответно аз заставам на 1.2м от въпросната стена и пускам количката,тя достига стената на преден ход (при което аз си мислех да сложа ключ отпед,който да обръща хода на моторчето)докосва стената и трябва количката на заден ход да се върне при мен(стартовата позиция) и да спре колкото по-близо спре до мен,толкова по-голям шанс за победа.Съответно имаме кратка пауза(за която разбрах днес)за настройка,след което следва 2 опит при който аз стоя на 1.5м разтояние и третия на 1.8м.Идеята,която днес ми хрумна е например да използвам брояч на оборотите на колелото на преден ход ще отброява възходящо като след като се удари в стената и ключа промени посоката на движение на моторчето брояча да започне отброяване в обратен ред.(можеби това е принципа на стъпковото моторче ако е такъв съжалявам,че повтарям просто нямам знанията за този компонент).Какво мислите за този начин и споделете други мнения ще ви бъда много благодарен.Пък ще се и почерпим за успешната работа :drinkers: :-D
Johny - майстор
Един много важен въпрос: тази количка автономна ли е, т.е. захраването върви с нея, настройваш на едно разстояние и тя действа, където и да я поставиш. Тогава задачата е много проста: отпред действа ключа за реверса, а отзад действа друг ключ, който спира колата, когато достигне до някакво препятствие, което е поставено на съотвтното разстояние /1.2; 1.5 или 1.8м/.
Но нали разбираш, че става досадно да ти тегли човек с ченгел думите от устата. Не може за всяко нещо да питаме през 5 мин. Ако не си наясно със задачата, изясни я за себе си и за нас, иначе лично аз съм пас.
  • 1
  • 2

Тема "Малко помощ с един проект" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: