От мобилни телефони до цифрови камери
liusien - специалист
Здравейте, майстори!
Обръщам се към вас с поредна молба за помощ!... Можете ли да ми предложите схема за електронно запалване на 2 /две/ луминисцентни лампи с мощност по 7 W? Те са за скенер за редовни или фалшиви пари, снимка на който ще кача по-долу. Омръзна ми да си давам парите - около 15.00 лева е той, но работи около един месец и лампите спират да светят... Спомням си, че преди време някъде съм гледал такава схема. Захранва се с 220 Волта и с електронно управление, при което се свързваше само единия извод на лампата от всяка страна и тя светваше, нищо, че при стандартното свързване, ефекта беше като изгоряла лампа! Идеята ми е, въпросните ултравиолетови лампи да светят колкото се може по-дълго време, а не - да сменям скенера през няколко седмици. Времето днес е такова, че не мога да си позволя закупуването на скъп скенер... :sad: Ще съм благодарен за помощ от вас!... :?

Изображение
MrMurdjo - майстор
Аз съм си направил ултравиолетов експонатор за печатни платки с УВ пурички (приблизително 20-25 см, 6 вата, ако помня добре) като всеки две от тях паля с един електронен баласт, купен от "Бриколаж". На кутийката му има напечатана и схемата на свързване. Не ги ползвам много интензивно, но вече две години си работят.
liusien - специалист
В къщи има малко кафене и тая лампа ми трябва за там... Хубаво е да може да свети по цял ден, или поне с палене и гасене за всяка проверка - да може тия лампи да светят по-дълго във времето... Вече "изпих студената вода" с едни 50 лева... Доста добре са направени, с две аномалии - гладка хартия и когато се вдигне "бележката" срещу светлина - не се вижда прозиращата цифра 50........ Ако няма други идеи, ще отида до Бриколаж и ще потърся въпросния баласт - дано ми свърши работа! :wink:
miroton - майстор
Сложи един дросел 18 вата и ще си работят нормално.
Тани - модератор
Имаше преди едни запалки с ултравиолетови светодиоди преди. С тях също ставаше проверка на банкноти. Идеята ми е да потърсиш в някое магазинче за електронни компоненти подобни светодиоди и да си решиш проблема. На светодиодите по принцип им дават десетки хиляди работни часа.

ПП Ето и тема в нашия форум:
viewtopic.php?t=12381
liusien - специалист
Момчета, много благодаря за съветите и напътствията! :-D При първа възможност ще отида до магазин "Конрад" и ще питам ако имат UV светодиоди - да си закупя... Като имам пред вид настоящия скенер - чудя се колко броя диоди да купя?! Ако ги подредя в три редици по шест диода - мисля, че добре ще се хване банкнотата... Варианта с тях ми се струва най-удачен! Аз също не знаех, че има такива, иначе до сега да бях си помогнал отдавна! При готов и действащ скенер със светодиоди - ще пиша и ще споделя - дано остана доволен! :wink:
liusien - специалист
Бях обещал да напиша какво съм направил... Купих 2 броя UV луминисцентни пурички, смених ги, но само едната свети нормално, втората не иска... Махнах тази пуричка която не свети, защото и с една лампа може да се свърши работа. Купих и 10 бр. "UV" диоди... Свързах ги и пробвах, но нещо ми направи впечатление - когато проверявам банкнота с луминисцентната пура, скритите цифри на банкнотата зеленеят, а с диодите - цифрите се виждат, но по-скоро са бледи, става различен и цвета на банкнотата като цяло... Не знам, или диодите са обикновени със синя светлина, или не са ми дали това, което на мен ми трябва. Предполагам, че диодите ако са истински UV - балончето би трябвало да е като луминисцентната пура - с тъмно син цвят. А тези, които ги купих са прозрачни... Май ще търся дросел 18 Вата, както ми е писал miroton, или да ходя до Бриколаж и там да търся баласт по съвета на MrMurdjo... С тези диоди в момента ме е страх да работя, защото не се получава това, което е при истинската UV лампа!.... :(
vvventsi - специалист
светодиодите не светят хубаво,а защо не си купиш дросел за пурата вместо елекронно запалване?
liusien - специалист
vvventsi написа:
светодиодите не светят хубаво,а защо не си купиш дросел за пурата вместо елекронно запалване?
Да си призная - знам как се свързва една лампа към дросела, но две - тук не съм на ясно... :( Има начин за свързване на две пури с един дросел и един стартер, но........
vvventsi - специалист
viewtopic.php?f=11&t=33826&hilit=+%D0%B4%D0%B2%D0%B5+%D0%BB%D1%83%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%B8+%D1%81+%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD+%D0%B4%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%BB
ето тук

Прикачен файл

scan0001.jpg

Тема "Електронно запалване на луминисцентни лампи..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: