От мобилни телефони до цифрови камери
Найденов - специалист
Много от нас имат нужда от тънко, добре заточено свредло при изработка на печатни платки. Разбира се, вече в много магазини се предлагат такива инструменти с диаметър от 0,5 до 1мм, но е възможно да не са заточени правилно или да са се захабили в процеса на работа, а такива малки диаметри не всеки може да заточи правилно, или нужното свредло да се счупи в последния момент, когато трябва да направим последните няколко отвора и да започнем да сглобяваме устройството. Ето какво имам предвид:

Изображение
1. Вземаме игла за ръчно шиене (добре е да е по- дълга).
2. Отрязваме откъм ухото и откъм върха, така, че да добием по възможност цилиндрична заготовка.
3. Шлайфаме единия край на заготовката, докато отнемем половината от диаметъра и се получи полуцилиндър.
4. Откъм нешлайфаната (тоест откъм необработената, закръглена) част отнемаме с шлайфане около 1милиметър от челото (ъгъл не мога да посоча). Това трябва да е задния, нережещ ръб на свредлото.
5. Трябва да се получи това.
6. Пак откъм закръглената част , но от другата страна шлайфаме на около половинмилиметър от челото, за да се получи режещия ръб.
7. Трябва да се получи това, гледано откъм изшлайфаната в 3. заготовка.
Дано и някой друг, освен мен да е разбрал. Идеята не е моя. Това свредло го видях, когато бях на стаж в един завод за медицински инструменти и с него обработваха отвори с диаметър 1мм и дълбочина около 15 мм в месингов детайл.
PCL82 - майстор
Подобен номер с игла имаше публикуван в руското списание Моделист конструктор. Там обаче режеха ухото на иглата през средата. С получената вилица, заточена като два режещи ръба на свредло се пробиваха отворите.

Аз реших да пробвам нещо още по-просто. Взех един стоманизиран пирон с диаметър 1мм. Счупих му главата и остана върха, който фабрично е квадратна пирамида. При достатъчни обороти пробиването става много бързо и добре, а центрирането е сигурно. Пиронът не съм заточвал допълнително.

Единствено при излизане от долната страна се получава пъпка на фолиото, която трябва да се изпили.
Subsa - специалист
Бургиите 0,5 - 1мм се заточват с шкурка. Аз дори на шмиргела постигам завидни резултати.
Иначе с достатъчно обороти не ти трябва и да е остро. :lol:
MamaMy - майстор
Едно време като нямаше тънки свредла, а и патроните на дрелките не бяха прецизни, ползвахме игла за шевна машина. Тя си има два канала покрай ухото което е отпред. Пилиш до там и заостряш. Отделно, че е с дебела "дръжка" и се хваща чудесно от грубите патронници. Другия вариант за работа е със зъболекарско борче.
toraibata - специалист
Пробвайте със зъболекарски борчета. Има 0,9 и нагоре до 1,5мм.
Johny - майстор
Защо си услужнявате живота: http://www.profi.bg/showproducts.php?ca ... 4&t_id=321

Прикачен файл

untitled.jpg
MrMurdjo - майстор
Не че и аз не съм си правил свредла по подобен начин, но то беше в далечните времена на ТНТМ-то :)
От карбидните свредла с дебела опашка по-добро няма. Не се износват лесно, HSS стоманата се изхабява бързо от стъклотекстолита.
Но имат един недостатък - много са крехки. Трябва да не ви треперят ръцете и движението да е строго вертикално. Доста съм се наловчил в това. Но си е досадно и пипкаво занимание.
Но вече мога да ползвам и ЦПУ фрезата ми. То автоматичното пробиване на платки и беше искрата, която подпали целия процес от там насетне. :-D
ArturDent - Почти Безобиден
toraibata написа:
Пробвайте със зъболекарски борчета. Има 0,9 и нагоре до 1,5мм.
Просто отивате при един зъболекар и му искате старите свредла.
Може да са достатъчно добри за зъби, но за платки ще станат.
... и има и по-тънки от 0.9, ама не знам дали ви трябват.

Тема "Как да си направим тънко свредло от игла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: