• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
Ся, ако не си забелязал - на дадения от теб линк хората преработват АТ захранване а ти преработваш АТХ.
Имат разлики в схемните решения макар и използват една и съща (евентуално) интегрална схема.
Няма да стане по "дърводелския" начин - отпой това, запой онова, вържи тези две жици (и ще се взриви :-D )...
Така или иначе ще трябва да се запознаеш подробно с работата на интегралката и как работи.
После ще трябва на твоето захранване да видиш кое и как е изпълнено за да го промениш.
И не, не е удачен избора от тва да правиш зарядно за акумулатор.
Това си става захранване и хич не му дреме какво става в акумулатора.
Пак ще ти трябва някаква схема за да ти осигури правилен заряд.
:partyman:
jordanvass - майстор
ATX е по-добре да преработиш. Има си дежурни 5V, независимо от изходното напрежение. От тях можеш да си направиш захранване за вентилатора, а и да залъгваш напреженовите защити. Ако ще го ползваш за зарядно, ще трябва на свободния компаратор да направиш и регулиране по ток (с шунт в изхода). Без него не виждам как ще стане това зарядно. При разреден акумулатор ще ти сработва токовата защита.
shadow__01 - майстор
hidrazin написа:
Ся, ако не си забелязал - на дадения от теб линк хората преработват АТ захранване а ти преработваш АТХ.
Забелязал съм. Захранването е АТ. Копирам проекта на радиолюбителя и се надявам да постигна същия резултат като него.
Платката е абсолютно същата като тази на снимката. Той го е направил, значи и при мен трябва да стане. Ако ли не ще зарежда малки акумулатори.
Ще правя нов делител със 1/10 по ниски стойности (ще бъдат 47 и 33 ома) и се надявам да се оправят нещата.
В статията пише:
Следващата стъпка е да подберете и разположите един R 100-200 Ом / 1W в изхода между 5V и 12 V като стойността му зависи от наличния R между 5V и маса. Задачата е да се получи пак на изходите 5V и 12V задължително!
Аз го тълкувам като делител на напрежение. Само, че със 100-200 ома не ми излизат сметките и затова намалих стойстта и ще увелича мощността.
jordanvass написа:
Ако ще го ползваш за зарядно, ще трябва на свободния компаратор да направиш и регулиране по ток (с шунт в изхода). Без него не виждам как ще стане това зарядно. При разреден акумулатор ще ти сработва токовата защита.
Нямам наличен ATX в момента с 494. Имам с друг чип и не става.
Би ли обяснил малко по-подробно и разбираемо какво трябва да се направи. Нямам опит с преработка на такива захранвания и не мога да "загрея" какво точно имаш предвид.
Диода на 5-те волта е махнат и намотките не са свързани никъде.
Последна промяна от shadow__01 на нед сеп 25, 2016 4:06 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
http://radiokot.ru/circuit/power/charger/27/
Ако и сега не се справиш, се откажи тотално, окончателно и завинаги.
:partyman:
jordanvass - майстор
Прикачен файл:
atx_schema_03.jpg
Това е ATX, но можеш да взаимстваш веригите за регулиране на тока и напрежението. Проблемът с АТ, в сравнение с ATX е, че няма стабилно захранване на TL494, когато намаляш до 1-2V изходното напрежение. В твоя случай не е проблем, защото ти изходното напрежение няма да го сваляш много ниско.
Разгледай блок схемата на TL494. Има 2 компаратора (усилватели на грешката). Входовете им са съответно на 1, 2 и 15,16 крачета на ИС. С единия компаратор се реализира регулиране по напрежение, а с другия - по ток. И двете регулировки са ти нужни, за да можеш да зареждаш акумулатори.
mitak88 - напреднал
Здравейте, намерих едно захранване с 494. Беше повреден тотално, сменил съм транзистори, греца, предпазител, кодензатори, докарах го до там, че вече имам дежурно захранване 5V. Проблема е че единия диод MOSPEC S16C40C ми дава късо, свалих го, но късото си остана, измерих го оказа се, че е здрав. Може ли някой да помогне, благодаря.
ig_ivanov - специалист
mitak88 написа:
Здравейте, намерих едно захранване с 494. Беше повреден тотално, сменил съм транзистори, греца, предпазител, кодензатори, докарах го до там, че вече имам дежурно захранване 5V. Проблема е че единия диод MOSPEC S16C40C ми дава късо, свалих го, но късото си остана, измерих го оказа се, че е здрав. Може ли някой да помогне, благодаря.
Виж и транзистора, който прави 3.3В.
mitak88 - напреднал
ig_ivanov написа:
mitak88 написа:
Здравейте, намерих едно захранване с 494. Беше повреден тотално, сменил съм транзистори, греца, предпазител, кодензатори, докарах го до там, че вече имам дежурно захранване 5V. Проблема е че единия диод MOSPEC S16C40C ми дава късо, свалих го, но късото си остана, измерих го оказа се, че е здрав. Може ли някой да помогне, благодаря.
Виж и транзистора, който прави 3.3В.
здрав е
plamen6703 - майстор
mitak88 написа:
Здравейте, намерих едно захранване с 494. Беше повреден тотално, сменил съм транзистори, греца, предпазител, кодензатори, докарах го до там, че вече имам дежурно захранване 5V. Проблема е че единия диод MOSPEC S16C40C ми дава късо, свалих го, но късото си остана, измерих го оказа се, че е здрав. Може ли някой да помогне, благодаря.
Каква е целта на преработката? Искаш да си направиш регулируем изправител или с друга цел?
mitak88 - напреднал
plamen6703 написа:
mitak88 написа:
Здравейте, намерих едно захранване с 494. Беше повреден тотално, сменил съм транзистори, греца, предпазител, кодензатори, докарах го до там, че вече имам дежурно захранване 5V. Проблема е че единия диод MOSPEC S16C40C ми дава късо, свалих го, но късото си остана, измерих го оказа се, че е здрав. Може ли някой да помогне, благодаря.
Каква е целта на преработката? Искаш да си направиш регулируем изправител или с друга цел?
Искам да си направя регулируем изправител
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "ATX захранване - преработка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: