• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
vasiv - напреднал
Колеги ,някой има ли под ръка надеждна изпробвана схемичка на реле за време 0.5-10сек-което да включва при подаване на напрежение 12V....и т.н-пробвах две до сега но, под 5сек не мога да ги смъкна...
MamaMy - майстор
Не знам какви са ти схемите, но повечето които са до 30 секунди примерно са от 0 до 30. Винаги може да се поиграе с елементите и да се докара малкото време. Големите времена са проблем заради големите кондензатори в обикновените транзисторни схеми.

http://kvazer.com/hobbykit/10605-chetir ... e-za-.html#
По-евтино;
http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0% ... BC%D0%B5+4
hidrazin - майстор
Класика в жанра. Не съм я пробвал за такива малки времена. По спомен 100 микро за 10 сек ама си зависи и от транзисторите.

Изображение

По-добро решение е със CD4060. Струва стотинки и я има и в SMD корпус. Примерно:
http://www.coolcircuit.com/circuit/timer_4060/

Какво стана с тоя климатик? :)
:partyman:
ditronix - специалист
555. Има куп схеми в нета,има калкулатори пак там. Хубавото с тази схема е,че има повторяемост на резултатите.
shadow__01 - майстор
vasiv написа:
...което да включва при подаване на напрежение 12V....и т.н
От т.н всичко се разбра!
Да включва със закъснение ли? Или да изключва след настроеното време?
hidrazin - майстор
Е ами той колегата си го е написал - което да включва при подаване на напрежение 12V.
С една дума - подаваш на релето 12 волта и на изхода трябва да получиш нормално затворена верига в интервала от време 0.5-10сек.
Вероятно му трябва и за под 5 секунди. То май ще е за един климатик дето мори добитъка човека. :)
:partyman:
vasiv - напреднал
Така,така ,колега hidrazin знаеш къде ме стяга чепика, всичко изпипах и монтирах но ,тия 10 сек .от процесора много ме морят и съм си наумил да му натикам едно таймерче на изхода на адаптера 100-24/за който ти писах че ,ще добавя ,а,а таймерчето е вече почти готово ,след малко ще го пробвам ,че трябва да ровкам из вълшебните кашончета да открия някаква кутийка и за него /знаеш навън влага ,конденз и т.н./Поздрави
vasiv - напреднал
Тръгна ,засега колеги ,преминава успешно от режим в режим,но нещо не мога да хвана дефроста,то и времето навън сигурно не му допада за дефрост а и, на мен ми писна да вися и да го чакам ,както и да е щом имам по-вече време ще го дебна.Благодаря на всички колеги ,без вас щеше да ми е доста трудно -който минава през Русе винаги съм готов да му пекна по една бяла рибка. :drinkers: =D>
MamaMy - майстор
Браво! Радвам се, че има хора на които може да се помогне и не са "с ръцете на тъмно". Надявам се да не ти прави ядове. Ако ми беше на близо щяхме да решим проблема по-завъртяно, но ... Здраве да е! :partyman:
hidrazin - майстор
=D> В това време трудно ще го накараш да направи дефрост. Иначе имаше някакви от тези боклуците - осаки, мидеи... дето дефроста им си беше зададен - трябва/не трябва, си го прави.
Хубаво беше да кажеш как точно реши проблема - какъв таймер, как го свърза, какво реле сложи... Утре може и друг да опре до там.
Лек ден и успех!
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "търся схема на реле за време под 1 сек" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: