От мобилни телефони до цифрови камери
bikerider_ - специалист
Здравейте, колеги!

Имам една 7W LED крушка, китайче. Свети прекрасно, с лекота замества 75W с нажежаема жичка, обаче и се появи едно дразнещо съскане по време на работа. По принцип е труднодоловимо за повечето хора, обаче аз го чувам и се притеснявам, че някой от SMD елементите по платката на крушката сдава багажа - от какво може да е? Заминал резистор или кондензатор?
Чудя се какво да правя. Крушката е на 2 месеца, презимува навън, над входната врата. На опаковката пише да се съхранява от -5 до +35 градуса. Със сигурност през зимата е било и по-студено и се чудя, дали от това не съска сега - дразни, понеже я преместих вътре в една от стаите и я чувам като съм близо до нея. Друго, което ми прави впечатление е, че и свети малко по-силно от друга крушка от същата марка и със същата мощност, която купих тези дни и която не съска така.
Дали да ходя, да правя рекламация, т.к. крушката е само с 1г. гаранция или да чакам да сдаде тотално багажа и да спре да свети? Което може и да не стане скоро или пък да стане малко след изтичане на гаранцията примерно. И дали това се счита за дефект или за неправилна експлоатация, понеже когато я закупувах изрично попитах дали има проблеми да работи навън при отрицателни температури и не ми казаха, че може да има проблем в магазина.
Ако обаче тези крушки не могат да се използват навън именно поради наличието на платка в тях, която се прецаква от отрицателни температури, това наистина е голям минус за тях, предвид високата им цена спрямо другите крушки.
shadow__01 - майстор
Всяка енергоспестяваща или LED лампа(крушка) издава високочестотен звук. Просто човека не го чува.
Представи си един трансформатор на 50hz. Той шуми макар и много тихо, но с честота 50hz. Във LED лампите има малка платка с импулсен изправител работещ на може би повече от 20-30khz. Когато някой елемент си е променил стойността в резултат на нещо(стареене, прегряване, изсъхване и др.) е възможно тази честота да е паднала до около 20khz. На границата на чуваемостта при човека. Само предположени е, но може и да има нещо вярно в него.
Свистене може да се чува или от кондензатор (електролитен) или от високочестотен дросел или импулсен трансформатор.
geordgeo - специалист
Енергоспестяващите лампи не се използват на открито най-вече заради влагата, която съсипва електрониката вътре, не толкова заради температурата. И щом имаш гаранция за нея можеш да я върнеш, само не знам дали ще ти я приемат щом още свети. Ако има къде да я сложиш и да не ти пречи жуженето, я изчакай да спре да свети и тогава им я върни, аз имах подобен случай преди година с две крушки, закупени от Карфур и ми ги смениха без проблеми...
bikerider_ - специалист
Като се запали лампата почти нищо не се чува, на 5-тата секунда става доловимо и оттам нататък колкото по-дълго работи, се чува повече. Интересното е и, че фасунга се нагрява доста за няма и 5 минути работа, а стъкленият корпус на крушката отпред остава хладен. Може би защото между стъклото и фасунга няма радиатор, като при други модели такива крушки.
Колкото до влагата - като я гледам тази крушка е направо херметически затворена. Стъклото е залепено с някаква пластмаса за фасунга, между тях има подобие на радиатор, но то няма отвори в него, така че електрониката вътре откъм влага поне е защитена. Обаче навремето ТВ техник ми е обяснявал, че ако се остави телевизионната платка на минусова температура, се разсъхват кондензаторите по нея, та предполагам същото е и с крушките, въпреки че уж на тези им позволяват до -5 градуса да стоят.
Колко да е остаряла за 2 месеца, откакто е купена? Имам още 2 крушки от същия модел и те не свистя слава Богу. И какво да я правя, да и направя ли рекламация или да чакам да спре да свети?
shadow__01 - майстор
bikerider_ написа:
....И какво да я правя, да и направя ли рекламация или да чакам да спре да свети?
Може пък продавача/ката да се направи, че не я чува да жужи и да не ти я смени? Питай все пак. Може и да я сменят. Те си знаят стоката и качеството и.
bikerider_ - специалист
Ми не знам, тя като поработи и се чува доста отчетливо. А от днес съскането се чува непосредствено след като се включи вече. Ако всичките ми крушки из стаите от този тип се разсъскат след време и се налага да ги разквартировам по фасадата на къщата, ексик от диодни крушки!

Иначе ако толкова влагата им пречи уж на лампите с платка... Аз банята имам енергоспестителна Осрам от луминисцентните от 2008-ма г. и изгоря 2011-та от много често палене. Замениха ми я тогава и заменената, понеже тези на осрам са с 5г. гаранция още работи. Сега на нейно място сложих същата диодна китайска като свистящата и за 2 месеца работа не е започнала да съска в банята, както тази, която стоеше навън, нищо че в банята е влажно. Явно студът им спича платките, не толкова влагата.

ПС: Днес, 19.03. минах през магазина да ти питам какво правим с тази съскаща крушка. Казаха ми да я занеса, да я погледнели. Днес като се прибрах при първото палене все още работеше. Развих я и я монтирах на още една фасуснга, да видя дали и на нея ще съска, а тя окончателно сдаде багажа и вече не пали въобще. Утре им я нося за замяна.
Обаче купих още една от същия тип, понеже ми харесва как светят и като я донесох вкъщи... изненада! Тя съска! ...като изгорялата, но се чува доста по-слабо. Засега. В магазина обаче е шумно, едва ли ще я чуят. Но ако тия крушки китайски боклучета с по само 1 година гаранция за 12лв. парчето изгарят за няма и 3 месеца експлоатация и то не интензивна... ексик им на диодите, щом са с такива калпави платки и съскат от съвсем нови, свалени от лавицата в магазина!!! :evil:
piron45 - майстор
Колега, диода е най скъпото нещо в тази крушка, драйвера е изработен от най евтините елементи за постигане на цена. Нали си наясно колко пъти са добавили печалба върху цената докато я купиш. Така че не очаквай кой знае какво от тези крушки. За сега качеството при тях е все още на висока цена.
Lisko - майстор
3 енергоспестяващи ми изгоряха (от една кутия, купени заедно).
Помнейки че са в гаранция и пазейки надлежно бележката, отивам аз в магазина, а там ме осведомяват, че гаранцията на крушките се отправя към производителя, да съм звънял на еди кой си телефон. (като преди това ме разпитват дали много съм щракал, дали съм светил над 5 часа на ден). Звъня аз, да добре, ще ги сменят, ама транспорта дотам си е на моя сметка. Мче те 3-те бяха 6 долара, транспорта ще е горе долу същото. Пих една студена бира.
:drinkers:
bikerider_ - специалист
Не тези са вносители, така че при тях проблем със смяната няма. Крушките са ок, но си съскат. Оказа се, че и старата си свети, но цокъла на крушката е по-плитък и при стара фасунга трябва пъпката на фазата да се издърпа напред за да прави контакт с крушката. Странно е това, защото ги пробвам на няколко различни фасунги и на всичките да не прави контакт и да жужи от това. А няма нагар на пъпката на фазата върху крущката, както би имало от късо на това място. Момчето ме увери, че на партида от 200 крушки да са имали 3-4 рекламации.
Странното беше, че като им ги занесох в магазина светеха и двете и по-старата, която мислех че е изгоряла, и съвсем новата, и като че ли дори не съскаха. Дали при мен съскат защото имам глим лампи на ключовете и за да не премигват при изгасен ключ съм вързал резистор и кондензатор при фасунгите или заради друго не знам. А може и в магазина да са съскали, но да не сме ги чули, понеже е на голям булевард и е шумно там, не е идеална тишина вътре все пак. Ако изгорят и са в гаранция, ще ми ги заменят. Но съскането не е от това, защото ти пробвах и на обикновена фасунга, вързана на кабел с щепсел, без глимлампи или допълнителта електроника.
Просто на тези китайски крушки видимо цокъла им е по-плитък от този на стара крушка с наженжаема жичка и явно това причинява искрене във фасунга.
Lisko - майстор
Много лесно може да разбереш дали е от цокъла, като я свържеш с две жици (без фасунга) за малко и слушаш дали съска. Ако не - капваш капка калай да уголеми "пъпката" за да контактува по-добре.

Друга идея - съскащите да ги ползваш там дето няма да ги чуваш.

Тема "Съскаща LED крушка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: