От мобилни телефони до цифрови камери
ferrari4456 - специалист
Е съвсем без оскъпяване не е...искаха застраховка за 45лв на Соните което беше 999лв и платих на място първата вноска със застраховката и после останалите 9 вноски.
Chefo77 - майстор
ferrari4456 написа:
Е съвсем без оскъпяване не е...искаха застраховка за 45лв на Соните което беше 999лв и платих на място първата вноска със застраховката и после останалите 9 вноски.
"Искаха" или "предложиха"? Защото нямат право да искат, само да ти предлагат и ти да прецениш дали искаш или не да се възползваш.
Не, наистина не е без никакво оскъпяване, но 2-3-5 % лихва за 6 месеца си е направо смешна. Според мен де :)
sstefanov - майстор
Аз не забелязах никакво оскъпяване. Техниполис, 2 различни банки.
dadko - майстор
Chefo77 написа:
ferrari4456 написа:
Е съвсем без оскъпяване не е...искаха застраховка за 45лв на Соните което беше 999лв и платих на място първата вноска със застраховката и после останалите 9 вноски.
"Искаха" или "предложиха"? Защото нямат право да искат, само да ти предлагат и ти да прецениш дали искаш или не да се възползваш.
Не, наистина не е без никакво оскъпяване, но 2-3-5 % лихва за 6 месеца си е направо смешна. Според мен де :)
А според мен никак не е смешна. Какво ще рече 5% лихва за 6 месеца? Веднага си представям, че годишната зна1и е 10 %. Или се подвеждаме от продавачите "5% оскъпяване" И си казваме- това е нищо. Но на практика нещата стоят малко по- различно.
Да речем стоката струва 600 лв .Правим си бързо наум сметката: 5 % от 600 лв са 30 лв. значи стоката ще ни излезе не 600, а 630лв. Разделено на 6 месеца- ще плащаме по105 лв на месец. Чудесно, казваме си, първото плащане е чак след месец. Реално, обаче пълния размер на кредита от 630 лв, който ползваме за закупуване на стоката се ползва в този размер само един месец. След първото плащане той намалява на 525, след второто- на 420 и т. н. Ако пък процентите не са 5, а 10- си казваме-вместо по 100 лв- ще плащаме по 110. 10лв- ккъде не сме ги дали... Където са 600- там и 660. Годишният процент на разходите, обаче се получава 39%. Чудничко, нали? Таксите от 2 лв. на месец, които понякога се налага да дадем всеки месец за превеждане на сумата не ги слагаме въобще. Вече май допълнителни такси даже няма. Но пък- предлагат ни застраховка. Що да не се застрховаме. Застраховките са хубаво нещо. Умело ни убеждават, че е по- добре да си направим. И да дадем допълнително пари за удължаване на гаранцията на пералнята например от 2 на 5 години... Поредната щуротия.Ами тя просто ТРЯБВА да изкара 5 години без ремонт. И гаранцията да си е толкова по подразбиране,а НЕ две!
Така, че- питайте кредитния консултант в магазина колко се получава годишния процент на разходите (ГПР), а не да ви повтаря, че оскъпяването е само 2% на месец примерно. Което на година е?
Chefo77 - майстор
dadko
Не се прави на Тинки-Уинки, а се замисли при теглени 600, върнати 630 колко ТОЧНО е лихвения процент. Подозирам, че нямаш съвсем ясна представа как се смята лихвен процент :) Кажи - колко ПРОЦЕНТА повече плащам от това, което съм взел, ако взема 600, а върна 630 за една година? Не забравяй, че усвоявам цялата сума ВЕДНАГА, не на порции :wink:
Петте години гаранция са избираеми и изключително необходими като се има предвид, че техниката много обича да умира някъде към третата година :wink:
dadko - майстор
И защо трябва да се замислям за лихвения процент? А не за това колко точно ми струва кредита?
Лихвата по кредита в банката може и да ти е 5%. Потребителските- са си и повече. Но колко се получава ГПР?
Като сложиш безбройните такси - за разглеждане, за обслужване на кредита, за първоначално усвояване...и застраховката, от която даже не можеш и да избягаш...
Всеки сам си решава и си прави сметката. Аз си я правя за себе си.

И ще моля, без нарицателни. Не, че тинки-уинки ми е обидно.
Chefo77 - майстор
dadko написа:
И защо трябва да се замислям за лихвения процент? А не за това колко точно ми струва кредита?
Лихвата по кредита в банката може и да ти е 5%. Потребителските- са си и повече. Но колко се получава ГПР?
Като сложиш безбройните такси - за разглеждане, за обслужване на кредита, за първоначално усвояване...и застраховката, от която даже не можеш и да избягаш...
Всеки сам си решава и си прави сметката. Аз си я правя за себе си.

И ще моля, без нарицателни. Не, че тинки-уинки ми е обидно.
dadko
Такса за разглеждане, такса за отпускане, такса обслужване и всичко друго като такса са включени в тези 5%. Де факто те ти ги начисляват и просто ги разсрочваш. Забележи - не споря за потребителските кредити! Споря единствено и само за лизинга, когато вземаш стока за 600, а връщаш 630. Както искаш го наричай, ако оскъпяването ти е 5% СУМАРНО, е смешно.
Тинки-уинки викам на thinkpad, защото когато той си науми нещо, спори с всички възможни средства, само и само да докаже неговата си истина, без значение дали изобщо е такава :) Не целя да те обидя, ако все пак си се почувствал обиден - ИЗВИНЯВАЙ!
dadko - майстор
Не се обиждам. Тинки- уинки ми е любимия герой от телетъбисите.
Аз не си поставям за цел да споря с някого или да убеждвам. Намесих потребителските кредити, тъй като най-вече при тях трябва да гледаме ГПР-то, тъй като не само лихвата е това, което прави крайната сума за връщане.

Реално си прав. При цена на стоката 600 лв и ти платиш 630 лв.- оскъпяването ти е30 лв.
Обаче ако се пресметне на годишна база, както задължиха вече банките да го правят- числата са други.
Ето един примерен прост кредитен калкулатор
http://www.calculator.bg/1/krediten_kal ... .html#imgl
Не се заяждам. Ако годишната лихва наистина ни е 10 %, то за тези 6 месеца трябва да плащаме по 103 лв. на месец, или общо 618 лв.
Не искам да убеждавам никого, да споря и да навлизам в полемики- не това е целта на присъствието ми в този форум.
Няма нужда и да се извиняваш- и в предишния си пост написах, че не се чувствам обиден, Просто без определения е по- добре
ferrari4456 - специалист
Относно застраховката, казаха, че е задължителна.Казах им нали е с 0% оскъпяване и почнаха да казват как си е толкова, това било друго, но в крайна сметка не ми се занимаваше не знам дали е практика.
Тоест плащаш си с 0% оскъпяване на 10 вноски, като първата е в магазина заедно със застраховката.Тоест цялото ти оскъпяване е около 4,5% на цялата стока.
nikolson - майстор
Оскъпяване и лихва са наистина различни неща и е добре да се разделят, за да не стават недоразумения. 5% оскъпяване за шест месеца и 12 месеца при една и съща сума са различна лихва. Лихвата се изчислява по различен начин. Лихвата е цената на потребяваните пари. В този смисъл, когато всеки месец връщаш част от главницата, остатъка е по нисък и лихва се начислява само върху него.
Колкото до предложенията с 0% лихва, аз също съм купувал така. На 1000лв за ТВ жената плати 12 вноски по 83.25, плюс един-два лева застраховка. Забелязал съм, че предлаганите неща обикновено след два-три месеца биват намалявани. Казвам го за инфо, който иска, може да поизчака и да го вземе по-тънко. :-D

Тема "Избор на телевизор 46инча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: