От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
:-D Между другото това за нощното шкафче знаеш ли от къде ми хрумна?
Не съм си го измислил а е от реална случка. Преди години един приятел реши да си прави колона за китарата.
Беше наистина доста отдавна, в ученическите ми години.
Всичко сметнато както си трябва - говоритеи, характеристики, размери че и тегло на ватата.
Да ама нямаме никакви инструменти, материали...
Отиваме в един цех за мебели. Питаме - можеш ли на ни направиш от талашит тонколона с такива размери?
Ние после ще си изрежем дупките. Категорично отказа. Не можел да прави тонколони.
Чесахме се, мислихме и го питаме - а можеш ли да направиш нощно шкафче без чекмедже с такива размери и да не слагаш панти на вратичката?
Е тогава нямало никакъв проблем. Та си поръчахме нощно шкафче дето после лесно сатана на тонколона. :-D
:partyman:
Leon - специалист
hidrazin написа:
:-D Между другото това за нощното шкафче знаеш ли от къде ми хрумна?
Не съм си го измислил а е от реална случка. .....
Ахм ... преди много години в общежитието на ххх вуз ... решихме да се обзаведем.
Имаше една библиотека на която от двете им страни имаше вратички 400х300 мм.
Продаваха се едни готови китове с интегралката 810 (5 W) за 16 лв.
Говорителите (елепсовидни) ги монтирахме към вратичките, като съответно надупчихме матрица с фи 6, през 10 мм.
Та ... си спомням - 4-5-6 ... за говорителите!

Т.е . 4 ома ... 5 вата ... 6 лефа!

Такъв джангър дигаха, че в полунощ 2 етажа нагоре и толокоз надолу не спяха. Захаранването беше с кас'тфон (дек) Унитра!

п.п. Та ... по сегашните стандарти тез говорители 50 или 500 W са?
DMN - майстор
Leon написа:
Чшшш ... как става таз рапта - вкарваш 26W, а изкарваш 800W?

п.п.п. Та ... изглежда има някаква врътка с тез ватове, ама ... не я знам!
В дълбоки води навлизате, нещата хич не са много прости, ама хич, с тонколоните, усилвателите и озвучаването с тях.
Аз на тия ватове с многото нули по касетофоните, обикновено им махам нулите и остава реалната мощност :-D . Ето малко от една книжка от 150 стр. за озвучаване, усилватели, тонколони и т.н. Електрическата мощност на говорителя и звуковото налягане, което може да създаде са две различни неща. Например един говорител с малка мощност, може да се чува по силно от друг с два пъти по-голяма мощност. Леле колко още подробности има по тези въпроси...
Прикачен файл:
P1130390.jpg
hidrazin - майстор
Leon написа:
...Ахм ...
Отлично ги помня тези 810. Даже не помня колко съм сменил.

Изображение

Добре свиреха а и предполагам още свирят. Обаче лесно горяха.
Относно мощностите - DMN е споменал за какво иде реч. Темата е доста обширна.
Ето малко по нея:
https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_power
За мен реалната мощност е синусовата при продължително натоварване.
Това PMPO за мен си търговска уйня - за заблуда на тъпите клиенти.
Това е пишело и на оная уредбичка Пхилипс.
За сравнение между онези елипсовидните и сегашните китайчета е трудно да се направи.
Не знам онези дето сте сложили дали са били 4ома 5вата. По-скоро 4ома 4 вата.
Изображение
Широколентови и вадят добър звук поради добрата си чувствителност.
Голяма част от днешните говорители страдат от това - ниска чувствителност.
Демек ти му пускаш 100 вата а той свири кат 50 вата. Останалото е загуби.
За добра чувствителност се изисква прецизна изработка и постигане на доста параметри - основно механически.
Даже поради тази причина скоро си купих един кашон български говорители ВКН 0922 от старото матриал.
:partyman:
DMN - майстор
Въх, и аз я помня тая 810, беше НЧУ на първия ми касетофон. Като млад радиолюбител си бях взел един кит на стереоусилвател 2х6W, та след като успешно го направих, го свързвах към касетофона. Обаче веднъж размених полярността на захранването на кита, той изгоря върна обратно ток към изхода на 810, изгоря и тя, един страшен брум от говорителите на касетофона после...че я сменях и много се кефех на първия ми успешен ремонт тогава :-D .
kozl - майстор
Така и не ги запомних тези мощности, но общо взето мощността е енергия разделена на времето. Като се дели на различно време се получават разни резултати и така наречените пикови мощности. Да ама най-голямата мощност в музиката е в нискочестотния звуков диапазон. А там времето на периода на променливото наприжение се доближава до 1/50 от секундата.
Всъщност може да се определя мощност, с която говорителя работи без да се разруши. Или мощност, при която настъпват несъответствия в преобразуването на ел.енергия в звукова. Или може би пикова мощност, за която издържа говорителя за 1 сек. И ако тази мощност продължи повече да натоварва бобината на говорителя, тя загрява, лепилото набъбва и говорителя блокира. Според мен мощността на издържливост на говорителя трабва да е такава, че натоварен с постоянен ток да може да я разсейва в пространството без повреди.
Така на времето един носи як усилвач, а за него немаме съответните тонколони. Еми компромисен вариант, усилвача нема да се ползва павече от половината на волумето. Да ама тва важи до 3 - 4 чашка, после колоните стопи :shock: По интиресното е, че първи пукнаха пищялките. Средните оцеляха, а басовите стопираха дискотеката :shock:
emosms - специалист
torbalan написа:
emosms написа:
....
Може да направиш прилични колони с куче марка говорители: Lamar.
Аз си закупих 10'' говорители, които са поне 30-40W RMS (реална електрическа мощност) за ... 18 лв/брой.
Проблема е, че евтините говорители не публикуват така наречените T/S параметри, които са ти необходими за да сметнеш обема на кутиите....
При изчисляване на обема се смята минимален обем. От изчисления минимален - колкото по-големи ги направиш, по-добре...

Няма драми.

Проблемите с кучите марки говорители са съвсем други.

Но дори цените на Визатон не са депресиращи, ако само това е проблема...
Не е добре да са по-големи. Най-малкото заради излишно големите кутии.
При симулации на кутии със затворен обем, при дадени T/S параметри, се вижда как примерно вдигаш обема с 10 или повече литра, и минималната честота на -3дб се понижава незначително.
Но движението на конуса в определени честоти започва да се увеличава, и може да превиши максималното на говорителя при еднаква мощност, в две кутии с различни обеми.

А за бас рефлекс - задължително под определена честота има рязък пик в амплитудата на движение на мембраната.
Избираш си по красота някакви кутии да правиш, ама колко е оптималния обем за затворен и бас рефлекс дизайн - мълга.

Решаваш да ги правиш с басрефлакс за "ЯК бас", но ако имаш параметрите, може за конкретния говорител да се окаже, че дизайна с бас рефлекс не ти дава значително подобрение към ниските, но задължително ще ти даде значително увеличаване на амплитудата на мембраната - достатъчно да ги изпърдиш при номинална мощност.
Номинална, а не максималната с многото нули, или 2 x номиналната RMS (което е обичайно да се дава при куче марка говорителите наместо реалната RMS мощност) :D.

В сайта на визатон (които са от най-бюджетните говорители със сертифицирани данни) има препоръки за басите, литри кутии и т.н.
Но ако сметнеш цената... няма да е много евтино.

Може да пробваш за някои от колоните с китайски говорители - наскоро мерих параметри на ламар 10'' - с програмка и звуковата карта.
Горе долу ми стана ясно за какво става въпрос, но със сигурност тр. да се повторят измерванията в по-добри условия.
Та засега извода е - супер евтини големи говорители, които няма смисъл да се слагат в кутии с басрефлекс (няма да извадят повече бас, но може доста по-лесно да ги избуша), и ще вадят бас до 80хз 0дб, 60 хз -3 дб.
Субуфера тр. да захапе някъде от 80 хз надолу, а над 80 хз да реже по-възможност по стръмно, за да не го чуваш как бучи.
torbalan - Дървен философ
emosms написа:
...
По времето, когато четях книги за тонколони, симулации изобщо нямаше. Компютрите тепърва се появяваха в България...

Казвам това, което помня :)

Иначе хубава тонколона се прави трудно. С много проби и грешки.

За това, като успее някой модел - веднага почват да го копират.

В момента слушам едни тонколони 2х200 вата с 10 инчови басове. Ми прекрасно свиярт. Струват двете 300 лева (нови с 2 години гаранция). Убеден съм, че са копие на някой успешен модел на известна марка...

За тези става дума.

Тема "Въпрос по изграждане на тонколони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: