• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
lyubohar - майстор
Един pоwer adapter за Айфон.Спря да работи.
Купихме нов и си зарежда нормално.На разваления ми направи впечатление един резистор след
куплунга за 220V е видимо повреден.На уреда не дава нищо.Има код кафяв,черен,златен,златен.Ясно-1,0,а този трети златен не ми е ясен.
Не ми се вярва да е само 10 ома.То не си струва ремонта,но ми е любопитно.

Прикачен файл

20231007_092354.jpg

Прикачен файл

20231007_092348.jpg
lyubohar - майстор
Струва ми се,че е 10 ома.Кафяв,черен-това според мен е 10.После има 2 златни.Там ми е въпроса-защо има 2 златни.
MamaMy - майстор
Ако виждаш примера с 4 лентов цветен код, третата лента златна е множител 0,1 а четвъртата е клас на точност.

ПП Със сигурност чипа, ако има е гръмнал и той. Виж кондензатора на 400в! Най-вероятно той пръв е заминал и е причина за останалите щети.

Прикачен файл

rcc.jpg
rcc.jpg (99.99 KиБ) Видяна 1329 пъти
solo5 - майстор
Има един Андроид app, който можеш да си инсталираш на телефона - казва се Electrodoc. Уникален е за хора, които се занимават с материята. Първият калкулатор вътре е Цветови код на резистори. Има още изводи, справочници и т.н. огромен обем от полезни функции. Препоръчвам да си го изтеглиш!
MamaMy - майстор
Тези които се занимаваме с това сме научили наизуст цветния код още преди 30 години. Той се използва за почти всякакви елементи в електрониката и ако го ползваш една седмица всекидневно и на сън да те бутнат го рецитираш. Нещо като таблицата за умножение. :-D
lyubohar - майстор
И аз ги знам кодовете от преди 40г.,но понеже ми е само хоби не ги помня.Имам си ги на хартия,или в компютъра.
Това за трети златен не си го спомних,че е множител.Правилно явно е 1 ом.
Няма да се занимавам повече.Не си струва.
solo5 - майстор
В приложението, което цитирах по-горе има и други полезни функции и съм убеден, че ще е интересно и за майстори в материята, които знаят всичко
lyubohar - майстор
Да,инсталирах го.Полезни информации. :supz:
  • 1
  • 2

Тема "Цветен код на резистор." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: