• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
От мобилни телефони до цифрови камери
Fredifredi7117 - помощник
Здравейте!
Интересува ме в тази схема за LED BULB driver как се намалява напрежението, какво напрежение се подава на ценеровия диод?
Принципно тук няма трансформатор, как става това редуциране, дколкото се информирах в LED крушките принципно няма трансформатор..
Благодаря предварително на всички отзовали се..!!




https://imgur.com/WAhjjJ1

Прикачен файл

7W-LED-Bulb-Circuit-Diagram-1024x398.png
7W-LED-Bulb-Circuit-Diagram-1024x398.png (99.36 KиБ) Видяна 991 пъти
Последна промяна от Fredifredi7117 на вт фев 20, 2024 8:24 pm, променено общо 2 пъти.
Fredifredi7117 - помощник
вт фев 20, 2024 8:13 pmivanovbg написа:
С кондензатора С1.
:partyman:
Много благодаря, може ли само да попитам защо като може така да се намали напрежението с пада в кондензатора, защо това не се използва и в други схеми, а се използва трансформатор, въпроса е може би много тъп, аз съм съмсем лайк, примерно в импулсните захранвания за да се намали все пак има импулсен трансформатор, а тук незная защо, и въобще това с намаляването чрез кондензатор и съпротивление доста ме заинтригува, как се получава тази редукция чрез кондензатора..Благодаря Ви!!
ivanovbg - майстор
Токовете тук са малки, натоварването е постоянно и затова става. При импулсните захранвания натоварването е много променливо, а има и изисквания за стабилно напрежение, и се изискват доста по големи токове.
petromaniq66 - специалист
Освен това трансформатора дава галванично разделяне и импулсните имат високо КПД.
Fredifredi7117 - помощник
вт фев 20, 2024 8:40 pmivanovbg написа:
Токовете тук са малки, натоварването е постоянно и затова става. При импулсните захранвания натоварването е много променливо, а има и изисквания за стабилно напрежение, и се изискват доста по големи токове.
Благодаря още веднъж, тук доколкото пресметнах става въпрос за 70mA, обаче не ми е ясно защото съм невеж, как става самото намаляване, като делител на напрежение ли, или, самия кондензатор C1 как точно намлява, той има реактивно съпротивление или капацитивно доколкото сметнах е 3333ома ..много задълбавам, но иначе няма смисъл немога да си го обясня как става..Благодаря, иначе видях че има клип като за идиоти като мене и е обяснено донякъде :


Мерси, пак, ако отговорите, иначе не се сърдя и да не..когато можете..
ivanovbg - майстор
Точно делител на напрежение се получава. Слага се кондензатор защото ако е съпротивление трябва да е с голяма мощност и ще нагрява. Кондензатора не грее по ясни причини.
Fredifredi7117 - помощник
вт фев 20, 2024 9:17 pmivanovbg написа:
Точно делител на напрежение се получава. Слага се кондензатор защото ако е съпротивление трябва да е с голяма мощност и ще нагрява. Кондензатора не грее по ясни причини.
Благодаря пак, сега ще се опитвам да сметна падовете на напрежние в този делител, предполагам че тук трябва първо да сметна съпротивлението на кондензатора и едното съпротивление като успоредни резистори и после да смятам по формулата за делител с другото съпротивление от 10 ома, мерси пак, лека вечер!!
ivanovbg - майстор
И стоте ома да не забравиш.
:partyman:
gogo7777 - майстор
На ценера му давам 5 минути живот без гасящ резистор в катода му. Аз делител на напрежение не виждам. Така направен стабилизатора на напрежение е много уязвим....поне С1 да беше 2,2uf.....ама може и да бъркам де :drinkers:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "LED BULB как се намалява напрежението, моля за отговор-благодаря" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: