Проявете вашата изобретателност.
bulhomes2 - майстор
Баси как се прекарах днес. Купих си мицела и се оказа, че бидона съм си го дал на един комшия, с който вече не си говорим :lol: Добре, че с мицела дават инструкции и на тях има телефона на човека. Ще преразкажа и за други мераклии. Талаша трябва да е от широколистно дърво. Ако не е току що рязан, а докаран отнякъде е добре да се свари за около час, за да се убият другите спори и плесени. После се суши до (както казва sspoko) да са влажни но да не тече вода като ги стиснеш в шепа, но и да не се пръска. 1 двулитрово шише с мицел (предполагам, че е килограм) се омесва с 20 кг талаш (мерен на сухо). Разпределя се в 4-5 найлонови торбички и се прибира в мазата на тъмно. Като побелеят чантите се изкарва вече на светло и могат да се махнат чантите. Талаша вече бил на буца, която можеш и да риташ без да се разпадне. Тъй можел да си кара и зимата до -40°С. Вече какви гъби ще изкараме - ще видим. До колкото разбрах от инструкциите би трябвало да се очакват 4 кг гъби. Шишето с мицела е 8 лв.
Стефко - специалист
Тия гъби от бидоня сериозно ли стават за ядене? Аз лично не бих рискувал. Може да ги дам на жената, и ако до седмица всичко е на ред, ще ги опитам. :lol:
stiv1961 - майстор
Стефко написа:
Тия гъби от бидоня сериозно ли стават за ядене? Аз лично не бих рискувал. Може да ги дам на жената, и ако до седмица всичко е на ред, ще ги опитам. :lol:
Каква седмица, още на следващата сутрин ще разбереш :-D
Стефко - специалист
Ако К83 ги опита, гъбата е умряла още веднага :lol:
Chefo77 - майстор
stiv1961 написа:
Стефко написа:
Тия гъби от бидоня сериозно ли стават за ядене? Аз лично не бих рискувал. Може да ги дам на жената, и ако до седмица всичко е на ред, ще ги опитам. :lol:
Каква седмица, още на следващата сутрин ще разбереш :-D

Не познаваш жена му, затова така говориш :lol:
sspoko - специалист
Стефко написа:
Тия гъби от бидоня сериозно ли стават за ядене? Аз лично не бих рискувал. Може да ги дам на жената, и ако до седмица всичко е на ред, ще ги опитам. :lol:
Стефко не се тревожи още съм жив а ги консумирам от поне 20 г. само че до сега ги развъждах /с различен успех през годините/ върху дървени трупчета. Всепак това е култивирана гъба.
bulhomes2 пребири мицела на студено /в хладилника ако жената разреши или в някое студено мазе/ ако не можеш да го използваш веднага няма страшно издържа.
bulhomes2 - майстор
Благодаря за съвета. И човека така ми каза и пропуснах да го напиша в обясненията.
sdeath - специалист
Яко е станало !
iron_cool - помощник
bulhomes2 написа:
Супер. От къде се взима този мицел от кладница?
Ето сайт на които продават мицел http://kladetel.alle.bg/
na6'ta mama - напреднал
Идеята ми хареса и изчаках триците от дървата за огрев, поръчах си мицел от „Мицел“, като изрично ги помолих да сложат вътре и най-голямото и подробно упътване, което имат, защото ми е севте и..... получих в събота мицел върху пшеничени зърна и упътване за течен мицел.... :? :? :? Домашните контри са в еуфория :snakeman:
Сега на помощ как да оразмеря пшеничения мицел спрямо триците?
Утре ще им се обадя, но ако някой може да помогне днес.....ще бъда много благодарна.

Тема "Как оползотворих отпадъка от рязаните дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: