Проявете вашата изобретателност.
Kirilpm - специалист
Здравейте съфорумници.Мазето ми бе сполетяно от беда.Оказвам се доста ниско а къщата е строена върху глина и след силен дъжд се пълни с вода - решението дренаж.Но дренажа чак лятото,до тогава трябва да намеря как лесно да местя около 100л вода на ден на 5 метра.
Варянт 1 - Външна ел помпа за бензин от запорожец на 12в.Работи перфектно - но мръсотиите в водата които трябва да играят ролята на бензин и да я смазват я скапаха за месец.
Варянт 2 - Бензинова помпа,която нямам намерение да прахосвам защото е предназначена за работа с чиста вода,същото важи и за другата с 3 фазен ел мотор.
Варянт 3 - Помпа за вода от пералня е и на нея не и понесе помията,която изпомпваше.
Търся решение за проблема тип "Направи сам" защото покрай бъдещия дренаж харча стана голям и парите намаляха...Варянта скачени съдове и пренос с кофи не се приема. :-D
Търся ел помпа,която да не се охлажда с засмуканата течност,не е претенциозна откъм филтри и е под 30кг и поне 4 месеца на този тормоз да изкара...
piron45 - майстор
Намери си някоя стара помпа Видинка , те са с чугунена турбина и предполагам ще държи на мръсотиите.
Kirilpm - специалист
Аз имам трифазна помпа,преработена да работи с кондензатор и продавача ми каза,че е точно за това.При първия опит при значително повече и по-чиста вода първо и излязаха 220в ток на корпуса от кабел на намотка опрял в бронята на самия мотор след ремонта като понамаля водата(без да гълта въздух) взе много да се зори.Проверих лагери вързване на мотора всичко идеално,изчистих турбинката с нафта и помпата работеше отново...Турбината е отливка и явно е от чугун от друг метал не се сещам да са отливали,така че тази помпа може да е "Видинка" а и е с български мотор 1.1 кв :shock: на елпром Харманли.Но мисля,че с този мощен мотор макар и осакатен от монофазната интервенция, има сериозна опасност при някоя мръсотия да счупи перката вътре.Имате ли някакви идеи за филтър?До другия колега имам подобна помпа бензинова,която според продавача с подходящ филтър смуче и солена вода.Но не ми разбира главата от филтрите.Aко може да дадете някакъв акъл за филтър
mitaka_vk - специалист
Само да кажа че идеята на фекалните помпи е да изкарват и твърдите отпадъци затова не им са слага филтър койдо да се запушва и да се получи помпата да изгори. Перките на помпата са обикновенно от неръждаема стомана или с резци които накълцват и смилат отпадъците и ги изхвърлят с водата. Също така на помпите се оставя един мъртъв обем в който остават много твърдите отпадъци и се налага ръчно почистване, затова обикновенно се нуждаят от шахтичка от където да изпомпват.
При все пак фекалните помпи тъй като се намират в доста по тежки условия от например дренажните такива имат по къс живот особено на резците и на винта в смукателната част.
Лично сопоред мен си вземи някаква фекална помпа нисък клас или не толкова маркова, която ще ти свърши работа за тези месеци и ще ти остане в последствие за резерва за непредвидени ситуации.
АКО ЩЕ ИЗПОМПВАТЕ САМО ВОДА, НА ПАЗАРА СЕ ПРЕДЛАГАТ И ЗЪБНИ ПОМПИ КУПЛИРАНИ С ЕЛ.МОТОР. ТАКИВА ПОМПИ СЕ ПРОИЗВЕЖДАТ В ГРАД ШИПКА МИСЛЯ ЧЕ ФИРМАТА СЕ КАЗВА "HYDRO PAC ". ВИЖДАЛ СЪМ ДА ИЗСМУКВАТ С ТЯХ И ПО-РЯДКА КАЛ.
Kirilpm - специалист
С леко закъснение,да съобщя как си реших проблема,защото като гледам още е актуален.Осъзнах че от помпа за източване на пералня до помпа за източване на пералня има огромна разлика.Попадна ми една помпа от някаква руска пералня и веднага се заех да я опропастя и нея.Само че този път изкопах по на дълбоко,около метър и половина надолу в глината,на дъното насипах чакъл,взех пластмасова тръба която нарязах от 4те страни с ъглошлайфа,увих я с каменна вата,която да засмуква водата и да я филтрира,около каменната вата насипах чакъл през който да се просмуква водата,отгоре замазах с останалата глина,в долния край на тръбата нахлузих мрежа за картофи,отгоре пак 2 пръста чакъл за филтриране.Пробрах с бронзов смукател от магазина,но помпата не работи добре с него,все успява да дръпне някоя песачинка и да изпусне.Сега съм оставил помпата с 30см маркуч,който влиза в самоделния кладенец а на нагнетателния кран съм сложил един сферичен кран за пералня,когато водата намалее го затварям и спирам помпата,за да не засмуква въздух,когато я изтърва я почерпвам с вода от тръбопровода.Като на майтап изкара две години работа,изсмуква водата за 2-3 минути,докато с голямата помпа я хвърляше за секунди,на няколко пъти е забравяна без вода за по 1-2 минути и не е имало проблем.
http://kirilpm.snimka.bg/photos-from-gs ... 4.35470901 Ако някой страда от същия проблем и се интересува мога да снимам по подробно.При мен временното решение май ще излезе най-постоянно

Тема "Потапна помпа с ниско налягане и парлапанско ползване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: