Проявете вашата изобретателност.
estario - специалист
Здравейте,
Реших да си построя домашен дехидратор. Решили сме в къщи за следващата зима да си изсушим билки, подправки, плодове и зеленчуци. Досега ползвахме малък дехидратор от тези, които могат да се намерят в навсякъде по магазините.
Изображение
Проблемът е, че е малък и няма прецизен контрол на температурата. Реших да видя какви по-сериозни дехидратори има на пазара и попаднах на Excalibur 4900.
Изображение
Цената му обаче е твърде висока, а не виждам какво толкова има в този дехидратор. Затова и реших да потърся начин да си го направя сам. Основният източник на вдъхновение за дехидратора, който сам си построих беше този документ - How to build an electryc food dehydrator. Оказа се доста лесно и реших да споделя опита и грешките си, за да може всеки който има желание лесно да се сдобие с такъв уред.
Изображение
Как да си направим домашен дехидратор - части и инструменти
Нужни материали:
  • ПДЧ плоскости 18мм - размерите са дадени по-долу - Лемез ООД
  • Фасунги - 6 броя
  • Винтове за дърво 3/16 - 300 броя
  • Винтове за дърво 3/30 - 36 броя
  • Винтове за дърво 3/40 - 30 броя
  • Винтове за дърво 3/16 - 300 броя
  • Шайби широкополи за 16 мм винтове - 150 броя
  • Винкелни планки 30/30 - 36 броя
  • Резе - 1 брой
  • Панти - 2 броя
  • Кабел 2 жилен - 1 кв - 3 м
  • Кабел 3 жилен - 1 кв - 1 м
  • Щепсел - 1 брой
  • 1 плочка устерклема
  • Копче за бойлер - 1 брой
  • Механичен таймер Syncro - 1 брой
  • Вентилатор за баня 125 мм, 150 кубика - 1 брой
  • Термостат за пералня от 25-80 градуса - 1 брой - Намерих тук на Женския
  • Копче за термостата - 1 брой
  • 100 W крушки с нажежаема жичка - 6 броя
  • Скоби с пирон - 50 броя
  • Мрежа за сито, силиконова 1,40 широка - 2,5 метра - намерих в тази железария
Изображение
Изображение
Нужни инструменти:
  • Бормашина
  • Винтоверт
  • Отвертки
  • Поялник
  • Клещи
  • Макетен Нож
  • Рулетка
  • Маркер
  • Молив
  • Корона за дърво 127мм
Размери на плоскостите:
Плоскости за корпуса:
  • 600 х 900мм - 2 - броя лява и дясна страница
  • 564мм х 900мм - гръб
  • 600мм х 600мм - покрив
  • 564мм х 564мм - дъно
  • 300мм х 564мм - предна страна
  • 590мм х 564мм - врата - тук може да подберете и по-малък размер от 590, ако желаете по-голям отвор. При мен 1 см работи напълно удовлетворително
Летви за тавите и държачите на тавите:
  • 4 броя 564х30мм
  • 4 броя 554 х 30мм - най-горен ред
  • 4 броя 544 х 30мм
  • 4 броя 534 х 30мм
  • 4 броя 524 х 30мм
  • 4 броя 514 х 30мм
  • 4 броя 504 х 30мм
  • 4 броя 494 х 30мм
  • 4 броя 484 х 30мм - най-долен ред
  • 18 броя 528 х 30мм - тези ви препоръчвам да ги направите с 1-2 мм по-къси, за да влизат тавите без усилие. При мен има лека трудност, но не е фатално.
Фирма Лемез ми взе 38,50 за тези части, което беше най-добрата оферта, която намерих.
Как да си направим домашен дехидратор - инструкции
Изображение
Изображение
Стъпка 1 - сглабяне на кутията:
За свързване на отделните плоскости, без покрива, като ползвах винтове за дърво 3х40. Пробивах малка дупка с бормашина, за да паснат плоскостите точно както желая. Не поставям покрива засега, за да ми е по-лесно да монтирам носачите за тавите.
Изображение Изображение
Стъпка 2 - поставяне на държачите на тавите:
За целта използвах винтове 3/30, защото двете плоскости ПДЧ са общо 36мм. Разполагах летвите през 3,5 см една от друга. Накрая поставих и покрива на кутията.
Изображение Изображение
Стъпка 3 - Монтиране на вратата:
След като кутията стана готово, монтирах пантите и поставих вратата, а след това монтирах и резето, което ще я държи затворена. Използвах винтове 3/18
Изображение Изображение Изображение
Стъпка 4 - Сглабяне на тавите:
За целта използвах винтове 3/16 и планките 30/30.
Изображение Изображение
Стъпка 5 - Монтиране на фасунгите:
Първо ги разпробих от двете страни с бургия. Идеята е да минава кабелът от едната в другата. После ги навързах последователно и с 16 мм винтове ги захванах за дъното.
Изображение Изображение Изображение
Стъпка 6 - Монтиране на копчето и таймера:
Пробих дупка, в която монтирах копчето за бойлер. Над него монвтирах таймера. Нужен ви е таймер, на който може да се махне щепсела. Използвах винтове за да го закрепя за корпуса. По-долу ще дам схема за свързване.
Изображение
Стъпка 7 - Монтиране на термостата:
Монтирах и термостата. Бяха ми нужни 2 болта 3/20. Със скоби отведох сензора до гърба на дехидратора, на нивото на първата тава. На термостата и 3 крачета, 1, 2 и С. С е изходът, при свързване на входящ ток на 1 термостатът спира да подава напрежение при достигане на дадена температура - (печка, която нагрява и достига нужната температура), а при 2 термостатът започва да подава напрежение при достигане на тази температура ( хладилник, който се включва, когато се стигне определена температура) За нуждите ми използвах крачета 1 и С.
Изображение Изображение
Стъпка 8 - Изрязване на дупка и монтиране на вентилатора:
С боркороната изрязъх дупка 127 мм и монтирах вентилатора за баня.
Изображение
Изображение
Стъпка 9 - свързване на отделните ел.елементи и фиксиране на кабелите:
По схемата, с поялника свързах елементите. Освен това със скобите фиксирах кабелите.
Изображение Изображение
Стъпка 10 - монтиране на мрежата на тавите:
С доста търпение и 18 мм винтове със шайби закрепих мрежата за тавите
Изображение
Изображение
Стъпка 11 - надписване:
За да не бъркам тавите, коя къде седи ги надписах, както и местата им
Стъпка 12 - поставяне на крушките и калибриране:
Поставих крушките и включих дехидратора. На първия ред поставих термометър и когато достигна 40 градуса завъртях копчето на дехидратора, докато лампите не загаснаха. 40-44 е идеалната температура, при която се запазват много от ензимите, витамините и хранителните качества на продуктите.
Изображение
Дехидраторът работи отлично и ми излезе около 150 лева. Ако имате въпроси питайте. Предполагам, че ще направя някои модификации в дизайна с времето. Ще ги опиша тук.
estario - специалист
Четох за ПДЧ-то и имало проблеми в миналото с отделянето на токсина формалдехид. Днес уш се стараят да намалят използването на смоли отделящи формалдехид. Има 3 вида според количеството на отделяне на формалдехид Е1, което не отделя, Е2, което отделя малко формалдехид и Е3, което се е използвало в миналото и днес няма приложение. Иначе малко по-скъп, но много по-подходящ вариант е МДФ. Той се произвежда без употребата на токсични химикали.
Иначе направих малка модификация. Най-долният ред се нагряваше от лампите и затова сглобих малък топлинен щит, който да не позволява прякото инфрачервено лъчение да стига до сушащия се материал.
Изображение Изображение
Ако ми се налага да сменя крушка просто накланям щита и имам достъп до крушките. Ако го завия с винтове за корпуса всеки път, когато трябва да сменям крушки ще е много занимавка.
Размерите на плоскостите са:
500х300мм -1 брой
232х300мм - 2 броя
Захванал съм ги с по 2 винта 40х4 и една планка 30х30мм.
hidrazin - майстор
Все пак вместо да си играеш да правиш цяла кутия, може с успех да използваш стар хладилник. Много по-удачно е.
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 43&t=39686
Ако е възможно - леки препоръки.
- Облепи стените с алуминиево фолио. Ще намалиш отделянето на гадости от лепилата. Днешно време забрави за "безвредни" смоли. Използват е само евтини такива (разбирай - вредни).
- Мисля че потокът от въздух с този вентилатор ще е малък за този обем. Може и да греша де. Все пак помисли за някакъв входен филтър. Иначе всичкия прахоляк от въздуха ще се набие по матрияла. :-D
- Гледам че имаш някакъв дехидратор NEO. Много прилича на моя, който за съжаления е без описание.
viewtopic.php?f=43&t=39686#p611338
Ако не те затруднява, бих помолил за инструкцията - сканирана, копирана, снимана... Както ти е удобно. Пък и за някой друг би била полезна.
Успех и да ти е сладко!
:partyman:
Vectra - специалист
Браво , колега, добра изработка! =D>
Имам малка забележка е един въпрос.
Не видях никъде отвори за вкарване на свеж въздух и изкарване на влажния навън.
Така има опасност ако се сушат продукти с по-висока влажност да ги задушиш, вместо да изсушиш.
А въпро са е, откъде купи крушките, че ЕС май забрани по-мощните от 40W и никъде няма по магазините.
То затова аз в моя проект мисля да ползвам нагреватели(в момента работя по проекта).А така може и да избягна
проблема с инфрачервеното нагряване на най-долния ред.
Успех с начинанието! :)

P.S. Сега прочетох внимателно статията, по която си се ръководил. По време на сушенето, леко отварят вратата.
Без забележката :)
hidrazin - майстор
По магазините има колкото си искаш такива ламби.
Лампи тип нормална сфера А55
И в много магазини има.
:partyman:
Elvis - специалист
Здравейте! И аз мислех да си направя дехидратор, но се отказах, заради липсата на време, високото ми изискване за безопасност на използваните материали - ПДЧ-то и повечето пластмаси са източник на феноли и в крайна сметка малката разлика в цената, която бих постигнал.
Идеята е ясна, но за да се постигне запазване на ензимите в храната, темперетурата не бива да надвишава 47* C.
За целта може да се ползва термостат за инкубатор или терариум (за термостат за пералня не се бях сетил).
Нагревателите, също може да са за терариум, мисля че имат малко по-дълъг живот.
http://terrariums.eu/e107_plugins/easys ... hp?prod.21
http://terrariums.eu/e107_plugins/easys ... hp?prod.32

След доста търсене попаднах на нещо сравнително ново, което смятам, че би могло да се ползва доста успешно за нагревател (може да е гениално може и да не е :) )
Нагревателни резистори в комбинация с радиатор за електроника:
http://static.tme.eu/katalog_pics/f/3/9 ... 0w-4.8.jpg
http://vikiwat.com/profil-aluminiev-za- ... -0.5m.html
Последна промяна от Elvis на пон юни 30, 2014 11:26 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Elvis написа:
...За целта може да се ползва термостат за инкубатор или терариум.
Нагревателите, също може да са за терарим мисля че имат малко по дълъг живот...
Не може да се използват. Неоправдано скъпи са.
:partyman:
estario - специалист
Vectra написа:
Браво , колега, добра изработка! =D>
Имам малка забележка е един въпрос.
Не видях никъде отвори за вкарване на свеж въздух и изкарване на влажния навън.
Така има опасност ако се сушат продукти с по-висока влажност да ги задушиш, вместо да изсушиш.
А въпро са е, откъде купи крушките, че ЕС май забрани по-мощните от 40W и никъде няма по магазините.
То затова аз в моя проект мисля да ползвам нагреватели(в момента работя по проекта).А така може и да избягна
проблема с инфрачервеното нагряване на най-долния ред.
Успех с начинанието! :)

P.S. Сега прочетох внимателно статията, по която си се ръководил. По време на сушенето, леко отварят вратата.
Без забележката :)
Входящият въздух е от вентилатора за баня. Дебитът му е адекватен и нещата съхнат чудесно. Нагревателите ме плашат засега. Много лесно може да стане пожар, а при тези крушки 95% от енергията отива в топлина. В горния ръб на капака има 1 см предвиден луфт, през който излиза въздуха. Следващия път бих предвидил 2 см.
Elvis - специалист
За пожара:
В едни от най-разпространените (и мързеливи) проекти в youtube, ползват кашон вместо пдч. Там частично обезопасяват нещата с алуминиево готварско фолио, с което плътно тапицират кашона от вътрешната му страна. Може да използваш пдобен подход с алуминиво фолио или ламарина, ако искаш да стане по-надеждно. Единствената опасност остава късото съединение, ако се стопи някой кабел... за целта може да слжиш подходящ предпазител. и да занулиш листовете ламарина (ако имаш мерак ги полирай за по-висока ефективност)...

Да попитам сега:
При работата на този дехидратор, по твои наблюдения какво е отношението между работещи/неработещи нагреватели? Чудих се колко ли ток хаби... Сега видях, че крушките са последователно свързани. Поправи ме ако греша, но след като си свързал шест сто ватови крушки последователно, резултата не е ли едва 16.66 вата?
Този луфт, като е най-отгоре, не ограничава ли проветрението на долните рафтове? Като сушиш виждаш ли съществена разлика в резултата на различните рафтове? Мислил ли си за перфорация с бор машина с/у всеки рафт?
Мирише ли пдч-то при сушене?
marian1 - майстор
Браво! Много добра тема, и обяснения - така трябва да изглеждат всички проекти в този форум!
Интересувам се, за колко време се изсушава едно пълнене, и какво количество побира.
Разглеждах проекта, и понеже ме пече слънцето - ми хрумна - дали ако това го изложиш на слънце и боядисаш подходящо отвън - ще поддържа необходимата топлина само? Ако има термостат и вентилатор на степени - може да се модне да стане по енергонезависимо и еко :-D

Тема "Домашен Дехидратор - интрукции и снимки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: