Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Търся съвети и варианти за шумоизолация на двор.
Къщата ми е точно срещу хранителен магазин, пред който има маси. Сутрин виковете започват от около 06:30, а вечер се откарва до 10-11, понякога до по-късно.
Говорих със собственика на магазина и засега се спря оставането след 10. Това е добре донякъде, но прави дворът ми неизползваем заради постоянните пиянски викове, псувни и т.н. За шума вътре ще се оправя с нова дограма, но ми трябва решение за навън.

Тук виждам два варианта:
1. Да почна да пускам жалби и да се изпокарам с всички. Става въпрос за хранителен магазин без разрешение за кръчма, нерегламентирано работно време и т.н. Този вариант не ми харесва, защото собственикът изглежда нормален и не искам да му правя проблеми.
2. Да намеря начин да блокирам някаква част от шума

Въпросите ми са тези:
1. Имате ли приложими съвети за огради, растения или каквото и да е, които на намаляват шума? В момента оградата ми е от бетонни блокове и висока около 1.80m. В ЗУТ виждам, че мога да я вдигна до 2.20m, но не мисля, че ще има голям ефект, защото виковете кънтят навсякъде.
2. На прикачената снимка съм сложил един син правоъгълник, където мисля да построя гараж висок поне 3m точно на границата между мен и съседа. Смятате ли, че ще имам законови пречки, ако се разбера със съседите?

Прикачен файл

house.png
house.png (88.9 KиБ) Видяна 1652 пъти
Благодаря, ще проуча повече за тези панели.
torbalan - Дървен философ
От вътрешната страна на оградата садиш туя. За няколко години, при добри условия, стават към 2 - 3 метра.
Нямат да спрат шума, но ще го намалят доста.
С жалби не мисля, че ще постигнеш нещо повече от това, да разтурш седянката около 22 часа вечерта.
Мислех и за туя, защото в другата част на двора оградата е точно така.

Проблемът е, че тази ограда се пада в сянка почти постоянно, има два големи бора в единия край и гаражна врата в другия (където съм нарисувал потенциалния гараж).

До жалби не искам да стигам, защото мисля, че ще доведат до повече негативи, отколкото ползи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Шумоизолира растителност външно, но ще е абсолютно препикавана, та по-скоро НЕ

Имах подобен казус и впрегнах всичката си енергия в мисловно неблагополучие на магазинчето...е, не знам заради това ли, но затвори, ново не прокопса... един-двама махленски пияници починаха... и никой не пие под прозорците ми. Но е бавна работа, на принципа БогЗабавяНоНеЗабравя
Чираче - майстор
Чувал съм, че туя, върба и бреза носят лоша поличба.
нед окт 22, 2023 9:02 pmn_a написа:
Имах подобен казус и впрегнах всичката си енергия в мисловно неблагополучие на магазинчето...е, не знам заради това ли, но затвори, ново не прокопса... един-двама махленски пияници починаха... и никой не пие под прозорците ми. Но е бавна работа, на принципа БогЗабавяНоНеЗабравя
Старая се, но конкретно това магазинче ще затвори изключително трудно.
А за препикаването на оградата се разправях вече с един. Следващите вероятно няма да се разминат само с говорене.
нед окт 22, 2023 9:22 pmЧираче написа:
Чувал съм, че туя, върба и бреза носят лоша поличба.
Ще ги сложа отвън, та лошата поличба да ходи към пиянките :D
XpacTa - специалист
Аз си мислех по-скоро да прикриеш шума със шум - да сложиш някакво фонтанче, езерце, нещо такова, което да ти осигури по-приятен фон за престоя в двора. Крайния вариант е колони с музика, каквато се харесва на теб а не на пияниците. Ако някой извика полиция казваш че си я пуснал за да не им чуваш простотиите.

Сега се сетих още нещо, но то зависи от твоята възраст и възрастта на пияниците. Виж дали чуваш звука от този клип:

Ако не го чуваш - идеално, пускаш го на някоя силна колона и народа се изнася, защото не понася да му пищят ушите. На теб не ти пречи. Аз например вече не го чувам (42г), преди няколко години все още го чувах. Ето повече подробности: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Mosquito

Тема "Шумоизолация на двор на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: