Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Навсякъде си трябват. Ноооо на каквито съседи си си постлал, на такива "разрешителни" и ще лежиш.
borko-67 - специалист
n_a написа:
Навсякъде си трябват. Ноооо на каквито съседи си си постлал, на такива "разрешителни" и ще лежиш.
И какво общо имат те?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако строиш без разрешения, може и да не те забележи никой от власт имащите, ако не ги сезра някой съсед.Ставаш заложник на волята на съседите и винаги могат да те изнудват - и теб, и поколенията.
lenko71 - специалист
borko-67 написа:
n_a написа:
Навсякъде си трябват. Ноооо на каквито съседи си си постлал, на такива "разрешителни" и ще лежиш.
И какво общо имат те?
Ами ако тръгнеш по законовия ред ще ти искат съгласието на всички съсобственици в парцела (че май и в съседните)
failure - специалист
borko-67 написа:
n_a написа:
Навсякъде си трябват. Ноооо на каквито съседи си си постлал, на такива "разрешителни" и ще лежиш.
И какво общо имат те?
Ако се имаш със съседите - нямаш проблем, буташ и правиш. Ако обаче някой подаде жалба - гориш жестоко. Представи си, че си без покрив в този момент :x
borko-67 - специалист
Ба' маа му!
Че,ако и за ремонт трябва да се плаща!
Не стига,че ще плащам за материали и майстори ами,че и за разрешение за ремонт на собствения ми покрив.
Ами ако падне преди да получа разрешението?
Това не е малко несправедливо?
borko-67 - специалист
А някой може ли да ми обясни!-плийс?
Какво и кое е попа,столицата,ребрата и т.н.
Ако може и някоя снимчица или скицка?
zdravko_dimitrov1986 - специалист
Ако не можеш да ги различиш не се занимавай сам с покрива.
Столиците са хоризонтални и биват стоящи и лежащи.
Поповете са вертикални дървени елементи, върху, които обикновенно лягат столиците, като връзката между двете се оформя по малко особен начин. Ребрата се слагат между столиците и върху тях се прави дъсчена обшивка и после другите неща.
Снимки има достатъчно във форума - в темата ,,Строителство - епизод 2. на стр. 9 или някъде там имаше полезни снимки.
Поздрави.
danovsky - специалист
Айде и аз да се включа,че и аз съм на тъмно и да не пускам нова тема.Започвам да събирам парички за нов покрив,че този е "умрял "преди 10г.(или може би така е направен)и на първа пролет го почвам.Интересува ме колко дебело OSB се слага за основа(за битумни керемиди)?Приблизително колко "стотинки" да приготвя за материали?Покрива е 110 м2.На снимките по-доло се вижда ,че и някоя др. гредичка ще трябва....

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Нека и някой който иска да помогне да напише и технологията на полагане и коване на керемидите,тънкости и каде да не допускаме грешки.Майстор няма да влиза в къщата ми,всичко ще мине през мойте ръчички.
Предварително благодаря!!!
Domashen_maistor - специалист
borko-67 написа:
1.Трябва ли ми разрешение за това?
2.Мисля от 4-скатен да го направя 2-скатен - с разрешение ли?
3.Мога ли да го повдигна малко - т.е. надзид?
4.Колко и какъв материал да си купя за 100 кв. покрив-(като греди,мертеци,столици и т.н.?
5.Мисля да е с метални керемиди - какъв модел ще ми предложите?
Покрива ще го правя напролет.Предварително благодаря.
Без разрешение за строеж може само да правиш ремонт. Макар, че понятието ремонт е доста разтегливо, след като засягаш елементи на конструкцията /попове, столици и ребра/ задължително е необходимо разрешение за строеж. Още повече от това което си писал в точки 2 и 3 със сигурност ще ти е нужно.
По отношение на т2 - с проектите в част арх. това ще ти бъде одобрено или отхвърлено /макар, че едва ли ще ти откажат/
Точка 3 е по-интересна. При разрешението за строеж ти дават кота корниз. Тя е важна за надзида. Мисля, че колегата Здравко Димитров беше писал някъде по форума, че за обекти 5 категория тя е 12м. Да те светна, че таз кота е височината, на която минава улука спрямо терена. Ако се включваш в тези 12м предполагам ще одобрят проектите.
С разрешение или без разрешение - решението е само твое. Съседите наистина могат да направят мръсно и то яко само с една жалба. От там нататък би бил длъжен да възстановиш статуквото в момента. Има и някакви санкции.
Що се отнася до количествената сметка си я направи сам.
Носещата конструкция е от попове /дървени колони/, столици /хоризонтални трегери от дърво/ и ребра, които стъпват от столица до столица, върху които се кове дървената обшивка /дъски, ПДЧ, шперплат и др./ Върху обшивката се слага мушама, летви и накрая керемиди. Дървенията се продава на кубик. Ако са ти сметнали конструкцията /сеченията на дървенията/ сам може да сметнеш обема и съответно кубатурата и оттам и цената за материалите. Ако си решил да я караш Направи сам, те съветвам поне да се консултираш с конструктор за това което си наумил да правиш.

Тема "Как да постъпя?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: