Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
profesionalist_wood - майстор
Чираче написа:
40 м² х 30 € = 1200 € = 2400 лв. :?
Бакалска сметка :lol:
По-добре да си полея очите с кафе откоркото да ,,подаря,, земята си
ArturDent - Почти Безобиден
Слягате каруцата пред коня.
Където и да построи оградата - тя е незаконна. Трябва разрешение за строеж - справка ЗУТ.
Правилната процедура е скица, документ за собственост, виза за проектиране, техническо становище (нещо като проект от 2-3 страници), разрешение за строеж, построяване на ограда.
След това - нанасяне в кадастъра.
Цялата бумащнина - към 400 лв.

Минал съм по пътя - точно с кофти съсед. Оградата ми е с 0 см отстояние от границата.
Мисля че има някакви допустими отклонения 5, 10 см. защото все пак тези уреди на геодезистите имат клас на точност. т.е. примерно тези 5 см са в обхвата на грешката.
ZMeyGorianin - майстор
ArturDent написа:
Правилната процедура е скица, документ за собственост, виза за проектиране, техническо становище (нещо като проект от 2-3 страници), разрешение за строеж, построяване на ограда.
След това - нанасяне в кадастъра.
Цялата бумащнина - към 400 лв.
Пропусна разрешение от Арменския поп, Светия синод, ВиК, ХЕИ, Пожарната и разсилния на село Мало Бучино :lol:
И това за една тараба :evil: Какво ли ще искат ако реша да "реализирам" /както казваше Тошко Колев - лека му пръст - в "Опасен чар"/селски кенеф в собствения си двор :rolleyes:
Да го духат писарушките... :butthead:
Що не отидат в Тексас да си пробутват мизерните номера пред някой фермер, дето си е заградил ранчото без да ги пита /и да им киха/?
ArturDent - Почти Безобиден
ZMeyGorianin написа:
Пропусна разрешение от Арменския поп...
Аз ви казвам правилния, законов начин при проблемен съсед, какъвто е случая.
Който иска да се съобразява.

Да няма после утре - съседа пусна жалба до РДНСК за незаконен строеж, било то и ограда.
Какво да правя?
toolegittoquit - майстор
А пък аз ще кажа, че законовият начин е подигравка с търпението и желанието на хората, както и към данъкоплатеца. Подобни "строежи" трябва да се одобряват за до няколко дни и с до няколко десетки лева.
Чираче - майстор
ArturDent написа:
Който иска да се съобразява.

Да няма после утре - съседа пусна жалба до РДНСК за незаконен строеж, било то и ограда.
Какво да правя?
Това не може да е истина за ограда от мрежа с колове.
Човека иска това, а не някоя кичозна масивна ограда от бетонни тухли, дялани камъни, или нещо друго масивно.
TACHO написа:


налага се да направя лека ограда с мрежа на вилата, за да се пазя от съседа .
radius - майстор
Може, може. Единствено, ако има стара ограда може да мине като освежаване.
Чираче - майстор
Щом е в населено място, все трябва да има някаква ограда. Преди доста години е имало плет от драка. Може някой да не знае какво е плет, и какво е драка. Както и да е. Може да се засади и жива ограда, с тръни. Варианти много.
А ако имота е в полето, собствеността се ограничава със синор.
TACHO - специалист
Според последното изменение на чл. 151, ал. 1 от ЗУТ от 22.12.2015 за ограда с мрежа не се изисква РС.
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMater ... dMat=99472

Иначе момчета прави сте, че не трябва да се отстъпва от мястото, още повече сигурно го казвате от житейски опит, но в случая има и друг момент. Става въпрос за вилата ми, която не се населява постоянно и затова предпочитам дипломатичния подход вместо да се гледаме на кръв. А реално това, че оградата е по-навътре, не значи, че по документи нещо се променя. А и допускам, че уредът на геодезиста може да има малък толеранс неточност.
Чираче - майстор
TACHO написа:

и затова предпочитам дипломатичния подход вместо да се гледаме на кръв. .
Ти си решаваш, но ще съжаляваш. Предлагам ти още един вариант - това твое решение за отстъп на оградата от 25-30 см да го узакониш със съседа с нотариална заверка.
И запомни от мен - собственост не се отстъпва безвъзмездно по никакъв повод.

Тема "Минимално отстояние на ограда?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: