Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
infomar
Имай в предвид, че ако стане прекалена яка сместа и някой капак се счупи - няма как да го подмениш с друг ако е залепен твърдо....
hidrazin - майстор
За капаци - хоросан с малко цимент. Малко щото иначе се пука. Много убаво не е на убаво.
Подмазването в хладно и влажно време.
Силно препоръчително всеки един капак да се намокри или топне за малко в кофа с вода.
Това е другата причина за пукането - сухата керамика прекалено бързо дърпа водата от разтвора за подмазване.
Така дори да се използва правилната пропорция, пак ще се напука.
А това няма как да стане:
Искам да си направя здрав ръб, който да падне чак като се изкърти цялата плоча.
Не и с каквато и да замазка на циментова основа.
Просто винаги плочата и новия ръб ще бъдат две отделни неща.
:partyman:
Чираче - майстор
simplex написа:
Плоча, която влиза под керемиден покрив и е част от конструкцията на покрива има ръб, за да се оттича водата в правилната посока. Този ръб се руши. Искам да забъркам нещо здраво, което да не ми се налага всяка година да го забърквам повторно, защото предното се е разрушило. Ръбът се руши, водата минава и капе в подпокривното пространство и от там директно на тавана.
Трябва ми нещо, което да е атмосферно устойчиво и да изпълнява посочената функция - РЪБ.
Варианти за решение има много. Това само с ръб го забрави, ако искаш наистина да отстраниш теча. То не може и душата в рая, и.... Дай една снимка на въпросната плоча, за да коментираме.
lov - майстор
Само да не ревнеш че пак е скъпо че ще ти тегля една дългосвиреща кат каруцар с 30 годишен трудов стаж. :lol: Взимаш битумна хидроизолация с подсипка. Грундираш ръба на тази плоча и залепваш изолацията така че да застъли и циглите. Грее се яко с горелката и натискаш с ръкавица да приеме и формата на керемидите.. Е да не забравя взима се изолация с цвета на керемидите Капаците ги лепиш с варов разтвор но не такъв за зидане а за мазилки защото е повече с вар вътре. Иначе трябва да си добавиш мало допълнително. Горе са ти написали и колко малко цимент се слага. На времето за да не се пука и рони са слагали чоп. Ако не знаеш какво е това ще ти кажа. Козина от коза ама и с човешка също се е правело. Но сега има и по лесни начини полипропиленови фибри за бетон и замазки. За един кубик струват 7 лева. На теб за целия покрив ще ти трябва два кибритени кутийки. Ако не ти се дават пари ще ти пратя толкова по пощата. И битумна лента мога да ти дам ама само ако си я вземеш от място. няма кой да ти се разправя с куриери.
lov - майстор
Има и по убави материала за тази цел ама доста по скъпи и мой да се изприщиш от цената та рекох да ги пропусна. :-D Течна гума, утре кат полагам ще направя някое кадро :lol:
Чираче - майстор
Ако плочата е провиснала и събира вода, или е с наклон навътре към къщата, само със залепване на битумна хидроизолация с посипка няма да стане. Трябва предварително плочата да се изравни тънкос мразоустойчиво лепило, примерно Термофлекс, и се даде наклон за оттичане на водата. Под стрехата наклона трябва да бъде по-голям. И след това се лепи хидроизолацията с горелката.

На къщата на родителите ми, в която живее брат ми, направихме дървена конструкция с гредички над плочата, върху които с винтове закрепихме ОСБ 18мм. Върху него залепихме с горелката хидроизолацията с горелка. Стоно и красиво, и здраво.
lov - майстор
Цената е фактор ама с пръдня боя не става. Пък при строителството и ремонтите евтиното излиза винаги по скъпо.
Взимаш ей такава хидро изолация.
Прикачен файл:
IMG_20160826_140026.jpg
Хващаш баданарката и валяка грундираш.
Прикачен файл:
IMG_20160826_140101.jpg
Полагаш слой след слой като не забравяш да сложиш мрежа и платно. И си става еластично гумено покритие. Както виждаш не е сложно става да се работи и по джапанки. Тъй като може да се нанася и с четка можеш да покриеш и най големите грапавини и извивки. Е съответно основата трябва да ти е здрава. И за да не питаш после разходна норма 3-4 кг на квадратен метър. Или около 700 грама на една ръка. И най важното е че трябва постоянно да се разбърква в баката иначе се утаява. Най на края си завършваш съответно с избрания цвят и те това е. За подмазването вече ти обясних, макар че капаци никой вече не подмазва а се захващат с винтове и скоби.
amdatlon - специалист
simplex написа:
Трябва ми възможно най-здрава смес от цимент/пясък, за замазване на капаци на керемиди.
Колко части едно и колко друго? Много ронливо се получава, не знам защо.
И на мен ми беше писнало всяка година да мацам капаците с варо-циментов разтвор. После ми дадоха рецепта :
1/3 цимент + 1/3 ситна пясък + 1/3 теракол.
За сега 3-4 години не е мръднало където съм мазал капаците.
krismarg - специалист
Има си готова смес за капаци, даже е червена. А за плочата замазка с пропорциите на Б20 но с добавка за водоплътност.И после свястна течна гума.
chapara - майстор
Вероятно-Не, то така или иначе сбора от цена и качество е константна величина :roll: :cool:

Тема "Най-яка цимент/пясък смес!?!??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: