Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
MamaMy - майстор
Няма лошо, но не си бил тук преди въвеждане на забраната за търговия. Тя също беше поетапна. Не стана отведнъж, но се видя, че няма начин търговията да се ограничи само в един раздел. Търговците бяха много нагли и осираха целия форум. Аз бях против тоталната забрана, но тя се оказа правилното решение. Преди това форума беше като терен след битак. Всичко заринато с боклуци.
Коментар за хронологията и в иСторически план.
Изобщо не ме интересува какво е било и как се е променило, щото еди кво си.
Тук съм от някога и съм за "каузата". Потребил съм "тихичко", дадох кавото имах.
Мразя агресивния комерс, а също и не ме интересува интереса на собствениците.
Ако за някого съм неудобен, да си бере гайлето! Аз моето си го бЕра.
MamaMy - майстор
Комерсиалния интерес на собственика мен ме дразни, но за щастие не ни го натрапват особено след като срещнаха сериозен отпор. Факт е, че след придобиването, форума беше разчистен и стабилизиран. Преди това бяха бъгове, сривове и всякакви проблеми с хостинга. Сега е стабилен и като управление дори. А комерсиалната част я прескачам и въобще не я виждам. Влизам директно през стария изглед и имам инсталиран адблокер срещу рекламите. Комерса засяга само новите потребители и старите които не са светнати :wink:
torbalan - Дървен философ
Ако мислите, че е търговец и си прави реклама, спрете да му отговаряте. Така само му дигате рейтинга.
чет авг 31, 2023 3:21 pmtorbalan написа:
До колко ще разчиташ на тази помпа?
Само за поливане?
За поливане и снабдяване на имота постоянно с течаща вода?
На какво ниво е водното огледало?
Духаха ли ти сондажа с въздух?
Тази помпа ще ми е основната за имота като къщата ще е по-голяма, и искам да осигуря нужния дебит. Т.е. ще се използва за поливане, за битейна нужда, пък защо не и за малък басейн. Още нямам проект, но по предварителен дизайн ще се пада шахтата на помпата да е на 10 метра от къщата отзад в градината, и ако някой има и някаква информация къде да погледна за изчисленията за дебита, ще съм много благодарен. (дано калкулацията да не се води комерсиална цел хихи)

Водното огледало е на към 20-30 метра, но не съм го още измерил като хората. Ако някой има идея за най-бърз начин на измерване да сподели.

За духане с въздух предполагам че имаш в предвид за чистене на малки обекти, пясък и кал от сондажа чрез технологията Еърлифт, ако е това - не не съм го още правил.

Благодаря за отговорите, и се извинявам че пуснах тези линкове, просто исках да покажа какво аджеба имам в предвид под битова помпа, и аз си помислих че трябва да са потопяемите, но за да съм сигурен. :o
bigdragon - майстор
За този водоисточник задължително центробежна, потопяема помпа.
Размера на помпампата зависи от дебита на сондажа,
необходимото налягане и консумацията на вода...
kozl - майстор
съб сеп 02, 2023 9:06 pmCacofonix написа:
чет авг 31, 2023 3:21 pmtorbalan написа:
До колко ще разчиташ на тази помпа?
Само за поливане?
За поливане и снабдяване на имота постоянно с течаща вода?
На какво ниво е водното огледало?
Духаха ли ти сондажа с въздух?
Тази помпа ще ми е основната за имота като къщата ще е по-голяма, и искам да осигуря нужния дебит. Т.е. ще се използва за поливане, за битейна нужда, пък защо не и за малък басейн. Още нямам проект, но по предварителен дизайн ще се пада шахтата на помпата да е на 10 метра от къщата отзад в градината, и ако някой има и някаква информация къде да погледна за изчисленията за дебита, ще съм много благодарен. (дано калкулацията да не се води комерсиална цел хихи)

Водното огледало е на към 20-30 метра, но не съм го още измерил като хората. Ако някой има идея за най-бърз начин на измерване да сподели.
Още нямаш проект, а задаваш въпроси, отговорите на които са предмет на проекта.
Та какво очакваш - форумно проектиране ли :-D
Може и да се случи по некво съвпадение.
Липсват изходни данни за квито и да е сметки.
При съвместна работа в проекти, поне тези, които са изпълнявали сондажите за добив на вода, след направата на сондажа предават документация, в която има и данни за капацитета на сондажа на база проведени тестове. Т.е. това са данни за възможностите на сондажа.
В проекта се изчисляват необходимостите от вода (за битови и др.нужди).
Съпоставят се необходимостите с възможностите и тогава се избира помпа, па има вероятност да се наложи и добавяне на буферен обем за поемане на разлики в дебитите на водочерпене от сондажа и водоползването.

Е има и практически път. Пишеш колко човека ще ползват вода за битови нужди, какво и как ще поливаш и чакаш някой с подобен опит да сподели как се справя и с каква потопяема помпа. Залагаш на същата и ако сондажа е с достатъчен или по-голям капацитет по дебит за водоползване, буферен обем не е необходим. Ако се случи потопяемата помпа да "работи на сухо", поради спаднало водно ниво в сондажа ще трябва буферен обем. И т.н..............................
torbalan - Дървен философ
съб сеп 02, 2023 9:06 pmCacofonix написа:
...
Тази помпа ще ми е основната за имота като къщата ще е по-голяма, и искам да осигуря нужния дебит. Т.е. ще се използва за поливане, за битейна нужда, пък защо не и за малък басейн. Още нямам проект, но по предварителен дизайн ще се пада шахтата на помпата да е на 10 метра от къщата отзад в градината, и ако някой има и някаква информация къде да погледна за изчисленията за дебита, ще съм много благодарен. (дано калкулацията да не се води комерсиална цел хихи)

Водното огледало е на към 20-30 метра, но не съм го още измерил като хората. Ако някой има идея за най-бърз начин на измерване да сподели.

За духане с въздух предполагам че имаш в предвид за чистене на малки обекти, пясък и кал от сондажа чрез технологията Еърлифт, ако е това - не не съм го още правил.

Благодаря за отговорите, и се извинявам че пуснах тези линкове, просто исках да покажа какво аджеба имам в предвид под битова помпа, и аз си помислих че трябва да са потопяемите, но за да съм сигурен. :o
Дебит кой знае какъв не ти трябва. 2 - 3 кубика на час за къща е повече от достатъчно. От ВиК 3 кубика се пълнят за денонощие (поне в къщи)

Щом ще разчиташ на тази помпа добре е да е читава. Аз харесвам Grundfos, но те са скъп избор. Има кора, карат с китайски помпи, дето са три пъти по-евтини, но е въпрос на късмет.
Освен помпата ще ти трябва и пресостат, табло, което да я защитава от работа на сухо, датчици. Кабели, тръби и т.н.
Съвета ми е да я пуснеш вързана с въже от неръждаема стомана.

Най-добре се обърни към човек, който това работи.

Воднотто огледало най-лесно се мери с канап, на единия край на който има вързана пласмасова бутилка на половина пълна с вода. Като цопне - правиш възелче, вадиш и мериш.

Еърлифта при мен си го правиха сондьорите. Надуваха половин ден, докато почна да излиза чиста вода.
Горе в шахтата ще ти трябва разширителен съд (поне 60 литра)
kr1100 - майстор
чет авг 31, 2023 1:54 pmшоп написа:
търси потопяема помпа.
Другите засмукват до от около 8м
:? като гледам има потопяеми за 5м и 7 м масово рекламирани
ivanovbg - майстор
Щом не си почиствал сондажа си викни някой да го почисти с еърлифт. Обикнооовено те предлагат и помпи съобразени с капацитета на сондажа с двугодишна гаранция от тях. Като ги попитах къде да нося помпата при проблем ми отговориха, че идват, вадят я, сменят я или слагат временно друга докато я отремонтират и те така. При този вариант много бързо ме навиха, но за съжаление 4 г. минаха, а още не съм ги викал. Работи си без проблем.

Тема "Помпа за сондаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: