• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Andronoff - специалист
пон яну 22, 2024 11:32 ampipilica написа:
Интересно как си похарчил толкова пари и не пуснал некой твой човек на обекта да следи работата, един вид куче пазач. Как така гласува такова доверие на някакъв с договор. Гледай ся като намериш кой да ти шпаклова бетона пак да го оставиш сам да нацвъка.
Благодаря за конструктивното мнение, беше много полезно!
пон яну 22, 2024 12:07 pmschuldiner написа:
"Сметката на коляно" към днешна дата е 10% в полза на 25 фибран за сграда- трафопост, разбирай идеален куб с минимум дограми. Това за сравнението пасивна/позитивна. Преди десет години определено беше в полза на пасивната къща, а след десет по мое виждане ще е наобратно... Гаранция няма обаче.
Ако не са сменили дефиницията, пасивната трябва да поддържа вътре 20 градуса при годишно потребление 15 kWh/m2 от жилищната площ. В това се съмняват всички, вкл. и аз.
И да изясним, много харесвам видим бетон, харесвам и раздвижени къщи с нестандартно изпълнение. Не виждам проблем да се климатизира за сметка на собствени ВЕИ. Но колкото и да ми харесва визуално, няма как да приема за нормално, още по-малко за висококачествено, строителство, което залага изцяло на вътрешни изолации. А в изпълненото досега не видях заложени фундаменти за двоен зид... Т.е. харесва ми какво сте замислили с архитекта, но само отвън :)

ПП Какво ти препоръча англичанина? Попълване с епокси, армировъчна тъкан, полимерен циментов разтвор за финиш нацяло или друго?
Не знам за поддръжка на 20 градуса, но знам, че има граница на потреблението на енергия на квадратен метър. Също трябва да добавя, че климатът при нас не е като в София примерно и къщата ще има по-голям разход за охлаждане, отколкото за отопление.
Вътрешни изолации няма да има, всичката изолация ще бъде външна. Къщата, така както е на снимките, е построена върху 24см XPS.
Има само един двоен зид и той е между топлата (пасивната) част на къщата и студената (гаража и преддверието).

Англичанинът каза, че като за начало трябва да не се правят поправки след декофриране, понеже цветът никога няма да бъде еднакъв и винаги ще има видима кръпка. Трябва да се направят пробни разтвори по различна рецепта, да се напасне цветът, след което да се нанесе от кадърен и внимателен шпакловчик. Каза също, че това далеч не е най-лошото, което е виждал и, че е напълно поправимо, дори резултатът ще надхвърли първоначалните очаквания, стига да се направи както трябва. Имало вариант и за третиране с разни препарати също.
шоп - майстор
пон яну 22, 2024 12:45 pmAndronoff написа:
Къщата, така както е на снимките, е построена върху 24см XPS.
Супер обоажвам тази технология. Положихте ли водно подово директно в бетоновата основа?


Ако ще има външна изолация не разбирам какви са драмите с визията на бетона :?
Andronoff - специалист
нед яну 21, 2024 9:42 amkozl написа:
съб яну 20, 2024 7:37 pmAndronoff написа:
Имаш идеята, имаш възможността, намираш начина, плащаш скандално високата цена и накрая бай Ганьо-строителя осира всичко.
.............

След разговори с 3 строителни фирми, избрахме такава с добра репутация и след дълги преговори, стиснахме ръцете през април 2023та. По време на предварителните ни разговори, строителят беше убеден, че ще приключи грубия строеж за 4,5 - 5 месеца, което се падаше средата на септември, но все пак в одобрения и подписан график сложихме крайна дата 27/10/2023.
Тук е моментът да отбележа, че проектът ни е много добре направен, има много детайли и проектантският екип е винаги на разположение при нужда. Строителят остана впечатлен при вида му и каза, че всички проекти трябва да изглеждат така. Това го споменавам, за да стане ясно, че проектът е наистина добър. След малко над 1 месец забавяне, строителството започна в средата на май 2023та. Оправданието беше дъждовното време. Забавянията започнаха още преди да стартираме.
Скандално високата цена на разговорите ли я определихте?Всъщност, изпълнителят, който избрахме, не беше с най-високата цена.
Тези 3 фирми имат ли изпълнени обекти с така наречените "Видими бетони" и проверихте ли тяхното изпълнение?Да. Изглеждаше добре.
Моята практика показва, че сериозните, задълбочени оферти направени по добри проекти са на загуба и не печелят клиенти.Ами в случая не беше така.
Така сериозна оферта може да се окаже с цена два пъти над оферта по количествена сметка.Оферира се по количествена сметка, цените не бяха ниски, но реалистични. Както казах - офертата беше по-ниска от другите.
И така сериозната оферта се изготвя по-трудно с повече разходи и накрая в боклука.Точно обратното беше, защото всичко беше описано подробно.
Тук започнаха истинските проблеми със строителя, но още не го осъзнавахме.
Естествено, водиха се разговори, повишава се тон и се оказа, че те дори не са погледнали методиката, която е предписана от архитекта. Също така, вместо кофражното масло, което също е записано в проекта, бяха използвали някакво българско, гаражно, с етикет изрязан на ръка. Платната, които бяха показани на архитекта предварително бяха 90см, а въпросната плътна ограда е изпълнена със 75-сантиметрови, които никой не беше нито видял предварително, нито одобрил. Но, видимо от снимките, това не беше всичко - има шупли и каверни в бетона, което означава че проблемът не е само в маслото и кофража. След разговори, препирни и откровени караници, се стигна до решение и продължихме напред.
Много убав проект, но не го прочели.
И за какво да се задълбават в проекта като вероятно са оферирали цени по количествена сметка и после се оказва, че не се побират в тях.Със сигурност строителят има едни 20% печалба. Като знам на каква сума се равнява това, се чудя как може някой с добра репутация да си позволява нещо подобно и да рискува да си навреди на името.
За наше огромно съжаление обаче, след многобройни забележки, продължават да не я пазят и стената вече е напръскана с бетон и има механични и химични повреди.
Това потвърждава горното, а именно и че в количествените сметки не е имало позиция за защита на бетона от последващи СМР-та.Напротив. Това е съвсем ясно написано и строителят носи отговорността.
Продължиха с видимите бетони предколедно (да, 2 месеца след изтичане на крайния срок, те още не са готови), след като им беше казано многократно, че ако отново сътворят нещо подобно, то няма да бъде прието. Беше повторено и потретено, че следващите елементи са критични и трябва да са перфекти, защото не подлежат на скриване по никакъв начин, и че методиката трябва да бъде спазена в цялост. Декофрираха на 8ми януари, това е резултатът:
От мой беден опит нещо като видим бетон най-зле се получава при зимно бетониране.Зимното бетониране беше при плюсови температури. Преди това също имаше бетониране на видим бетон, което се получи добре (там проблемите са други).
Както се вижда от снимките, положението е трагично. Междувременно, откакто започнахме да се сблъскваме с некомпетентността на строителя, аз започнах да се интересувам от начини за поправка, понеже това не е стена, която просто може да поправиш с кръпка, а след това да измажеш, шпакловаш и боядисаш. В България не открих специалист, който да се занимава с поправки на видим бетон, но открих такъв във Великобритания. Свързах се с него, платих си консултация и ми каза, че нещата са поправими, но не от кой да е и не как да е. В двучасовия разговор с този човек за пореден път се убедих че живеем в различни светове.
Различни светове, различни цени.Не говоря за цените изобщо, а за отношението. Цените ясно, че не бяха приятни :-D
След вчерашната проверка се оказа, че има проблеми с всички бетонови работи, не само с видимия бетон. Може би една колона има конструктивен проблем, но тя може да се събори много лесно и безболезнено сега.
Не знам колко е лошо, че се опитват да кърпят веднага след декофриране и то не със специализиран продукт (какъвто разбрах, че трябва да се използва), а с обикновен циментов разтвор.
Така се получава като още в самото начало е претупана стратегията за видим бетон. Беше претупана от строителя. В проекта пише всичко нужно за постигане на добри резултати.
И какво означава - "видим бетон".
От малкото изпълнения на такъв и от позицията ми на дюлгер, видмия бетон е такъв на който всичко му се вижда :roll:
И камичетата и армировката :wink:
Сигурно много от прочелите дотук се чудят защо не съм реагирал по-остро, по-рано? Да кажем, че може би трябваше да направим по-добра стратегия за плащанията. Голямото капаро + платените етапи дотук дават на строителя свободата да си разиграва коня, но да оставим това настрана.
Не съм се чудил. Парите се оказват основен фактор.
Целият замисъл на този постинг е, че ми трябва специалист за поправките на видимия бетон. Някой доказан, с добра репутация.
Въпроси и мнения за всичко останало са добре дошли.
Аз не открих такъв специалист когато беше необходимо. Поправката стана с облицовка на "видимия бетон" :roll:Дано от тогава насам да са се завъдили такива специалисти :?
Andronoff - специалист
пон яну 22, 2024 12:56 pmшоп написа:
пон яну 22, 2024 12:45 pmAndronoff написа:
Къщата, така както е на снимките, е построена върху 24см XPS.
Супер обоажвам тази технология. Положихте ли водно подово директно в бетоновата основа?


Ако ще има външна изолация не разбирам какви са драмите с визията на бетона :?
Не, водно подово няма в основата, няма да има и в къщата поради високата му инертност.
Всички елементи от видим бетон принадлежат към "студената" част на къщата. Стоманобетонният скелет на сградата не е от видим бетон.
Патъра - специалист
Строителя Керанов ли се казва случайно? Ако да, незабавно приключвай взаимоотношения и търси друг. Този го съди половин Стара Загора. Съвет по същество: ако си паралия викай строители от Турция да ти завършат обекта. Само гледай пясъка им да не е морски :lol:
Ако не си чак такъв паралия си решавай сам какво да правиш, но знай, че в България общаците са неграмотни полухора, майсторите дърти мързеливи тарикати без зъби, а стрителите, разбирай фирмаджийте, са безскрупулни мошеници с връзки. Тоест качествено строителство в БГ НЯМА. Ако имаше поне една качествена бригада в цялата страна, то нямаше да се налагат 5 ремонта на жълтите павета пред Парламента, и всичките некадърни. Имай само предвид, че къщата както и да се дозавърши няма да падне, но струва ли си да я обзаведеш за 100 хил лева и един ден да се :evil: събудиш с огромна цепнатина на стената и улягане от 5 см.
Немога да дам съвет, но ще разкажа моя много скромен опит на инвеститор.
Строителят ми в началото дори не искаше да вибрира бетона,
В последсвие се оказа че вибраторът му трябва предварително да се напълни с някаква грес, за което той дори не е знаел.
След това пък постоянно имаше опасения че кофражът може да изпусне, да се отвори заради вибрирането.
И накрая получих едно вибриране, колкото да се отбие номерът и то само щото им седях на главата.

Мисълта ми е че, ако това е тенденция из нашите ширини, за да може бетонът да се вибрира хубаво, трябва допълнително укрепване на кофража което съответно те искат да си спестят.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
грешна публикация
Последна промяна от n_a на пон яну 22, 2024 2:37 pm, променено общо 1 път.
bigdragon - майстор
Изображение

ДНЕС КОТЕТО МИ БЕ УХАПАНО ОТ ЗМИЯ. МОЛЯ ВИ, КАЖЕТЕ КАКВО ДА ПРАВЯ?
И следват коментари:
1.Идиот, защо пускаш котето сред змиите?
2. Не е идиот. Идиотите пускат змиите си при котетата.
3.Вие и двамата сте идиоти.
4.Млъкнете бре, кретени! Човекът иска помощ.
5.Каква е змията?
6. Предполагам, че не е анаконда. Те направо лапат котетата.
7. Жена ти да ми лапа оная работа! Тук не е Амазония, та да има анаконди.
8. Сигурно е смок.
9. Къв смок бе, малоумник. Смоците пият мляко от козите. Не хапят котки.
10. Да не е пепелянка?
11. Ако сте близо до река, сигурно змията е водна.
12. Абе стига с тия змии? За котето иде реч.
13. Какво коте?
14. Ухапано.
15. Ужас. От какво е ухапано?
16. Защо си не учите котките да не хапят?
17. Идиот. Котето не хапе. Ухапала го е змия.
18. Какво е котето?
19. Къде го е ухапала?
20. Кой кого е ухапал.
21. Мъжът ти ухапа съседката.
22. Какви хора сте!!! Взимате котета, а после ги оставяте на змиите.
23. Веднага ветеринар!
24. Човекът може да няма пари.
25. Ми кат нема пари що гледа котета?
26. Спокойно! Котките имат девет живота.
27. Ама, малоумната, ти знаеш ли това кой живот му е.
28. Какво каза ветеринаря?
29. Бре ти не разбра ли, че човекът нема пари!
30. Ми що тогава зима коте?
31. Защото е добър човек.
32. Като е добър, що дава котета на змиите?
33. Жена ти дано на съседа даде! Не разбра ли, че дава змии на котето.
34. Котките не бива да се хранят със змии. Разболяват се от дребна шарка.
35. Като малък преболедувах шарка.
36. Аз като голяма.
37. А аз съм с КОВИ19.
38. Няма такава болест.
39. Защо не се ваксинирате?
40. Никакви ваксини. Гейтс иска да ни чипира.
41. Иска да чипира на майка ти тутката.
42. Герп ще спечели изборите.
43. Никога. Радеф ще вкара Бойко у затвора.
44. Абе, да не би некой руски шпионин да е пуснал змиите.
45. Сорос ги пуска. Как не разбрахте.
46. Абе, малоумници, човекът иска съвет.
47. Какъв съвет?
48. Май го е ухапала змия.
49. Ужас. Защо не е гледал къде ходи?
50. Ужас. Дали е ходил по курви и е хванал трипер.
51. Абе, вие кретени ли сте. Котето на човека е ухапано от змия. Иска съвет.
52. Ужас.
53. Дано оцелее.
54. Налей на котето 50 грама ракия. На котето, не на теб.
55. Колко градуса ти е ракията? И по колко я продаваш?
56. Ракията е акцизна стока и трябва да се плаща акциз.
57. Ракия с пушена сланина е върхът.
58. Кой връх ще качвате. Мусала ли?
59. Невестата ти на мен да се качи! Не виждаш ли, че човекът има проблем с данъчни и акцизни.
60. Ако си бяхте плащали данъците, немаше да има змии.
61. От ракия тръгнахме, до змии стигнахме.
62. От коте тръгнахме.
63. Какво коте?
64. Ухапано от змия.
65. Ужас! Веднага го заведете на ветеринар! Дано змията не е била бясна...
Здравейте, искрено ви съчуствам за неприятната ситуация.
За съжаление, никой не е застрахован от недоборсъвестни строители.

По поставената тема ми хрумват следните идеи:
- Каверните не са чак толкова страшни (щом не влиза цял юмрук...) и могат да бъдат запълнение с подходящ разтвор. Мапей предлагат "100 вида" готови смеси за "всеки етап от живота". Например https://www.mapei.com/bg/bg/produkti-i- ... egrout-430. Като цяло е най-добре да се консултирате с техен специалист за избиране на най-подходящ продукт. Сика също предлагат голям избор. Разтворът трябва да е подходящ за "шприцоване".
- Избягвайте разбиване на вече готови стб. елементи, особено ако нямат проблем с армировката. Ще вложите излишни средства и енергия и няма да постигнете много по-добър резултат. Винаги има вариант за поразкъртване и доливане. Няма да "падне къщата".
- При вас най-големият проблем е дошъл от калпавото уплътняване на положения бетон. Може би даже и не са уплътнявали изобщо. Но стореното-сторено. Не се отчайвайте, опитайте се да обърнете дефекта в ефект. Ако в проекта не е предвидено боядисване на видимите бетонови повърхности - помислете в тази посока. Ще се скрие "разноцветността" на бетона след подмазване и даже ще му осигурите допълнителна защита от околната среда. Ако освен пластификатор, са пропуснали да сложат и добавка за водоплътност, варианта с боядисването придобива по-задължителен характер. Консултирайте се с архитекта.

Пожелавам ви успех и железни нерви!

ПС: Стана ми любопитно, как колегата е конструирал тази 4-метрова конзола.
nelina_london - специалист
пон яну 22, 2024 1:11 pmAndronoff написа:
пон яну 22, 2024 12:56 pmшоп написа:
пон яну 22, 2024 12:45 pmAndronoff написа:
Къщата, така както е на снимките, е построена върху 24см XPS.
Супер обоажвам тази технология. Положихте ли водно подово директно в бетоновата основа?


Ако ще има външна изолация не разбирам какви са драмите с визията на бетона :?
Не, водно подово няма в основата, няма да има и в къщата поради високата му инертност.
Всички елементи от видим бетон принадлежат към "студената" част на къщата. Стоманобетонният скелет на сградата не е от видим бетон.
Е,това ,че бетонената стена на къщата е в "студената част" ,променя напълно нещата :yawinkle:
Споделям изцяло мнението ,че подовото не е подходящо в силно изолирана къща със слънчеви печалби от юг . Допълвам, относно мнението ,че разходите Ви за охлаждане ше са по-високи . В Пловдив ,разходите за охлаждане за изминалата година са 2 пъти по-малки от тези за отопление .И това при мека зима и топло лято .Без каквито и да е щори ,само 1м.еркер над южните прозорци .

schuldiner ,каква е тази калкулация за XPS ? На каква цена излиза ВЕИ с батерия ?Така или иначе , една нова къща се прави с 10 см EPS ,5 см XPS в основата и т.н. Надграждането в изолация върху цената на задължителната изолация , бе около 3хил.лв преди 4 г ,включително и ватата на тавана .
Къщата ни е ниско енергийна ,не е ПК ,но консумацията е далеч под 15 kWh/m2a ,всъщност е 5 kWh /m2a .Щракнала съм снимка от тази сутрин ,ако искаш ще ти я пусна .Външна - 8.6° ,вътре 23.9° ,консумацията за отопление на 260м2(195 m2 TFA) е малко под 0.8 kWh.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "За живота, вселената, пасивните къщи, видимите бетони и прехвалените строители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: