• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
1000.jpg
Прикачен файл:
15.png
Прикачен файл:
20.jpg
Прикачен файл:
30.jpg
preslav - майстор
Прикачен файл:
IMG_1194 rep.jpg Нещо като на снимката, но на новите греди.
Преди няколко години сменихме покрива (около 65 квадрата) - ремонтът се състоеше в премахване на старите цигли, дублиране на всички греди, които вървят от билото към стрехите, нова дъсчена ламперия, пародифузионно фолио, двойна летвена скара и метални керемиди LINDAB. Направи ми впечатление, че гредите прото са поставени върху крайния зид, който е тухла единичка без бетонов пояс.
Четейки темата стигнах до извода, че е чист късмет, че не сме си намерили покрива на земята, барабар с всичката дървения.
Питането ми е дали има смисъл да забия по един анкер-кука в плочата под всяка греда (червеничкото на снимката), да разпробия гредата и да я привържа към куката с арматурно желязо? Същото да направя с основната греда на билото и другите 2 или 3 успоредни на нея греди. Изобщо има ли друг начин за укрепване без да се ракрива целия покрив и да се леят бетонови пояси?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юли 01, 2019 2:36 amBLUEPUPIL-2 написа:
съб юни 29, 2019 6:30 pmVLADO66 написа:
За щатите са ми казвали, че в някои от тях не разрешават ползването на бетон за друго освен за нулев цикъл.
Ето от щатите бетон, над нулевия цикъл!
Различни щати. Има земетръсно обявени щати. Там е ниско строителство, училища на един етаж, картонени къщи. За високото строителство има супер изисквания. В други щати си строят като хората. Все пак са 50 щата
шоп - майстор
пон юли 01, 2019 6:22 ampreslav написа:
дали има смисъл да забия по един анкер-кука в плочата под всяка греда (червеничкото на снимката), да разпробия гредата и да я привържа към куката с арматурно желязо? Същото да направя с основната греда на билото и другите 2 или 3 успоредни на нея греди. Изобщо има ли друг начин за укрепване без да се ракрива целия покрив и да се леят бетонови пояси?

За мен има смисъл. Особено в участъците при стрехите. В тази си част покрива е особено учзвим от вятъра.

Може по твоя начин, може и със стоманена шина да кажем 30х3, отдолу към бетона да я сгънеш, разпробиеш с анкер към плочата, а отгоре разпробита и със шпиилка или дълъг болт през гредата. По две шини отстрани на всяка греда.
Изобщо каквото имаш под ръка и с каквото ти е лесно да работиш. Може и ст.въже с обтяжки.

Не е лошо и както написа да укрепиш и поповете към плочата с ъглови планки.
preslav - майстор
пон юли 01, 2019 7:59 amшоп написа:
За мен има смисъл. Особено в участъците при стрехите. В тази си част покрива е особено учзвим от вятъра.

Може по твоя начин, може и със стоманена шина да кажем 30х3, отдолу към бетона да я сгънеш, разпробиеш с анкер към плочата, а отгоре разпробита и със шпиилка или дълъг болт през гредата. По две шини отстрани на всяка греда.
Изобщо каквото имаш под ръка и с каквото ти е лесно да работиш. Може и ст.въже с обтяжки.

Не е лошо и както написа да укрепиш и поповете към плочата с ъглови планки.
Мислих си по въпроса с талрепите (обтяжките) и стоманено въже, но талрепите са идеални за случаи, в които се изисква често натягане и отпускане, а в случая ще е еднократно стягане на всички греди към плочата. С шините си мисля, че няма да мога да "натисна" покрива към зида, ако нещо започне да се разхлабва и да играе ще е зле за всички връзки. При арматурата ме блазни идеята, че с пресукване може да се натяга и донатяга при нужда - надявам се две обтяжки по 6мм. да са по-добре от една 8мм. а и двете обтяжки могат да са през различни отвори в гредата за да се избегне местното отслабване.
Започвам да се ослушвам за подобни анкери https://www.google.com/search?q=%D0%B0% ... Nb2gUbofDM:
Руди - майстор
пон юли 01, 2019 2:21 pmpreslav написа:
При арматурата ме блазни идеята, че с пресукване може да се натяга и донатяга при нужда - надявам се
две обтяжки по 6мм. да са по-добре от една 8мм. а и двете обтяжки могат да са през различни отвори в
гредата за да се избегне местното отслабване.
Започвам да се ослушвам за подобни анкери https://www.google.com/search?q=%D0%B0% ... Nb2gUbofDM:
Слабото място на всички тези идеи е анкерирането към тънка плоча с неизвестни
качества на бетона. Повечето производители на анкери сертифицират продуктите
си за бетон клас 20 (25) и нагоре. При слаби бетони и тънки плочи натягането може
да измъкне дюбела...
шоп - майстор
пон юли 01, 2019 2:38 pmРуди написа:

Слабото място на всички тези идеи е анкерирането към тънка плоча с неизвестни
качества на бетона. Повечето производители на анкери сертифицират продуктите
си за бетон клас 20 (25) и нагоре. При слаби бетони и тънки плочи натягането може
да измъкне дюбела...
Така е, спор няма, но по-добре по-често анкериране от колкото нищо.
30 анкера по 100кг да държат на опън са си 3 тона, кой ти ги дава. Ами ако държат по 200 :?

При сегашното положение дори и един анкер може да е границата между покрив на място и покрив на земята.
Ако отдолу има технически помещения или ще се слагат окачени или опънати тавани монтирането на едни 10мм щпилки ще е отлично и лесно решение.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Шпилки през плочата и шина с ширина 30-50мм и дебелина 3мм, за по лесна работа с нея. Близо до сачаците, че там подемната сила е най-голяма и ако остане мерак, на второ масто е билото.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пон юли 01, 2019 7:50 amn_a написа:
Има земетръсно обявени щати. Там е ниско строителство, училища на един етаж, картонени къщи. За високото строителство има супер изисквания.
Строителният код на Калифорния:
За къщи изцяло от ст. бет. с достатъчно бет. покритие на армировката и пръскалки, плюс още няколко изисквания, няма ограничение в етажността. За изцяло дървените къщи са разрешени три етажа.
Ето ти ги онагледени, сградите със „супер изисквания“ към тях в L.A. на 30 мили от разлома San Andreas c oчакван магнитуд над 8М.


Прикачен файл:
1Q.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1Q1.jpeg
1Q1.jpeg (56.42 KиБ) Видяна 933 пъти

Пак литнаха части от покриви.
Този път, обаче жертви станаха
не скромни и обикновени постройки,
а емблематичните сгради на Министерския
съвет и сградата на БАН с-щу Народното
събрание. Целта е явна, прикрита зад лошото
строителство, стихията се опитва да уцели
някой министър или депутат.


Прикачен файл:
1Q2.jpg
1Q2.jpg (51.38 KиБ) Видяна 933 пъти
Прикачен файл:
1Q3.jpg
1Q3.jpg (94.7 KиБ) Видяна 933 пъти


Много ми допада двойната ламарина, ама
не става за икономично изпълнение.



Прикачен файл:
1Q4.jpg
1Q4.jpg (8.17 KиБ) Видяна 933 пъти
Прикачен файл:
1Q5.jpg
1Q5.jpg (8.64 KиБ) Видяна 933 пъти


Дайте акъл, мога ли да ползвам шпилки за прикрепване
на LT ламаринени листа към дъсчена обшивка, защото
вече имам два случая на „разхлабване“ на крепежите
на най-невралгичните места?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Литнали покриви" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: