• 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
Тцъ, мазилките ги започват от понеделник…..ще доложа по-натам :-)
skostadinov - специалист
чет окт 05, 2023 2:00 pmDessie написа:
Тцъ, мазилките ги започват от понеделник…..ще доложа по-натам :-)
Ясно. Ами дано всичко е наред. Пожелавам прави мазилки :D
Понеже съм на този етап, какво стана с тия мазилки, и с какво измазахте?
Предлагат ми баумит MPI25 варо-циментова за всички стени, понеже фасадата е с вата и силикаттоп и се търси запазване на паропропускливостта и Кнауф 75 СЛ за таваните, но получих предупреждения, че се напуква от слягането.(уж слагат мрежа на местата с различни материали). Дали не удачно MPI25 да остане само за сервизните помещения и външните стени?
Надявам се да не стане голям проблем, че отвън е направено предварително, но бригадата беше сега или след година.
След което ще трябва да се шпаклова с нещо, неясно какво и евентуално гласфазерен воал.
Dessie - специалист
вт дек 12, 2023 9:42 amv1lead написа:
Понеже съм на този етап, какво стана с тия мазилки, и с какво измазахте?
Предлагат ми баумит MPI25 варо-циментова за всички стени, понеже фасадата е с вата и силикаттоп и се търси запазване на паропропускливостта и Кнауф 75 СЛ за таваните, но получих предупреждения, че се напуква от слягането.(уж слагат мрежа на местата с различни материали). Дали не удачно MPI25 да остане само за сервизните помещения и външните стени?
Надявам се да не стане голям проблем, че отвън е направено предварително, но бригадата беше сега или след година.
След което ще трябва да се шпаклова с нещо, неясно какво и евентуално гласфазерен воал.
Точно с MPI25 измазахме гаража и мокрите помещения, останалите са на гипсова Ratio1000 май беше :-) ( довечера като сложа детето да спи ще си ъпдейтна темичката, че отдавна не съм писала)
Никакви мрежи и воали не могат да задържат пукане от “слягане”. Ако някой ти обяснява, че ще стане - лъже те :-) мрежата м/у бетона и тухлите се слага за да уравновеси и държи материала докато съхне, защото различните повърхности имат различна степен на омокряне и попиваемост, съответно там може да се “пукне”, особено ако е дебело. При мен за 600 м2 мазилки заминаха близо 6 м3 вода, която сега изпарява. И по всеки закон на физиката - съхне от повърхността към вътрешността, съответно на местата, на които е тънко дърпа по-бързо, където е дебело още не е избеляло добре. Неравномерното съхнене също прави пукнатини и пак никоя мрежа няма да го спаси.
Ако пък къщата “уляга” в повече от допустимите норми, най-малкия проблем ще са ти мазилките и мрежите :-)
В най-добрия вариант трябва да имаш нивелирани зидове и бетонови работи, всичко да е на 0, за да няма трупане на материал, постоянна Т от около 20 градуса и добра вентилация за да изпарява водата…. Това обаче са почти неизпълними условия за 99.9 % от строежите :-)
resistbody - майстор
Слагай МП75 на кнауф... таванския го мазахме с Рацио нищо общо за 1-2лв разлика... Вароцоментовата върви мноого повече като разход, защото не "пълни" толкова.... на мен ми спука само в източните стай вероятно защото е подветрено и там е изсъхнало по-бързо... не е спукало на снадките бетон-тухла, а на произволни места...
Ама да мажеш с варо-циментова и после да плащаш да ти шпакловат на гипс... ще иде доста повечко пара...
skostadinov - специалист
Честита Нова Година на всички съфорумци! Дано да е здрава, щастлива и успешна за всички!

Близо 3 месеца не съм писал нищо по темата. От последния път когато писах (04.10.23) до края на годината бяхме настъпили здраво педала и в съвкупност с редовната ми работа и децата общо взето нямаше време за нищо странично :D

Като цяло завършихме годината доста успешно. Не успяхме да постигнем някои цели по къщата, но всичко останало се случи що годе по план.
Общо взето от всичко планирано до края на годината не успяхме единствено да вместим нареждането на подовото и полагането на замазката. Щеше да е хубаво, но не е фатално. Може би дори по-добре се получи така. Това даде шанс на стените да подсъхнат малко от грубата мазилка преди да излеем огромното количество течна замазка, което хептен щеше да направи съхненето мисията невъзможна предвид, че навън времето е доста влажно и че външната изолация вече е готова, което затруднява изпаренията на макс.

Това, което успяхме да свъшрим е:
  • да направим грубите мазилки - тук ударих първата греда от началото на строежа до сега. Уж препоръчани майстори, уж много добри били. В крайна сметка успяха да осерат всичко с извинение. На почти идеално прави зидове, мазилката стана доста крива. Връщах ги 3,4 пъти да преправят каквото можеше да се оправи, но... Ядосхвах се малко, но смисъл никакъв. Преглътнах и продължих напред. Ще се наложи баща ми да мине 2-3 ръце финно, за да може първо да се поизправи и след това вече да се финоса. Като цяло навсякъде (с изключение на баните къдети положихме вароциментова Baumit MPI25) положихме чиста варова мазилка (има само 5% бял цимент в нея) - Baumit KlimaWhite
  • след като подсъхнаха стените влезнаха картонаджиите и направиха всички тавани и предстенни обшивки - Останах изключително доволен от майсторите. Работеха много бързо и кадърно. Подсещаха ме за всички пропуски и обсъждахме и решавахме заедно всички проблемни ситуации и т.н. Ако някой иска контакт мога да споделя и препоръчам с удоволствие. Работят на прилични цени и работят с материал от клиента. Единственото кофти е, че не се занимават с шпакловки, но пък ми дадоха контакти на добри шпакловчици, които да свършата работата
  • едновременно с картонаджиите отвън вече се работеше и по фасадата. Тук също останах супер доволен. Много съвестни хора. Изпипваха си нещата до колкото могат. Навсякъде където имаше избягал бетон (греда спрямо колона и т.н.) зарязваха, подлепваха и т.н. с цел да стане супер. Помагаха с намирането и разтоварването на материали и със всичко друго, което можеха. Работят на доста прилични цени. Следваха си цялостната технология на Baumit и всичко се протоколираше от човек на Baumit. Днес положиха 95% от фасадната мазилка. Другата седмица ще я довършат и махаме скелето. Който иска с удоволствие бих препоръчал с две ръце и бих споделил контакти
  • общо взето ние с баща ми бяхме изцяло ангажирани и на всякъде вървяхме пред и след майсторите за картона и фасадата, за да може да не ги блокираме. Погрижихме се за облицоването на стрехите, за полагането на всички кабели/кутии/монтажни конзоли за фасадното осветление, външни контакти, камери, сирени и прочие. Вътре пък трябваше да се довършват някоии ВиК неща, които трябваше да се монтират на предстенните обшивки (структури за тоалетни и бидета, вградени смесители и т.н.
  • дойдоха и монтираха външните врати - тук също имаше драми породени предимно от некадърни монтажници, но в крайна сметка с доста мъки и разправии се получиха нещата. Сутеренната врата дойде с леко засукано уплътнение и още чакам някой да дойде да го смени, но и да не дойдат ще го преживея предвид, че няма да им доплатя едни близо 1000лв, които все още имат да взимат
  • обърнахме прозорците вътре с XPS, че мазачите и това не искаха да свършат заради монтажните профили (разпенено PVC и purenit) и пародифузните мембрани
  • вече имайки врати и напълно затворена къща нямаше смисъл да държа фургоните, които строителя беше доставил. Изнесохме си всичкия инвентар от 2та фургона, че да може да ги изчистим и подготвим за извозване.
  • използвахме останалите торби с мазилка и измазахме някои стени в сутерена, които бяха блокирани от материали
  • баща ми измаза стените в техн. помещение и налепи плочките по пода, за да може да започнат да вкарват ВиК автоматиката (буфери, помпи, ит.н.)
  • решихме да премахнем терасата, която бяхме планирали да правим и възложих на архитектката да направи някои промени по чл. 154
  • след като надзора направи акт 14 и взех удостоверение за степен на завършеност викнах геодезиста да заснеме къщата и подадохме документите в кадастъра, за да нанесат къщата и да сме готови в последствие за УВЕ - стана доста бързо. Почти всичко си подадох онлайн през сайта на кадастъра. Днес подадох вече и за нови скици
  • свързах се с проектанта по част ЕЛ. Да я подготвя, че вероятно ще се налжои да правим екзекутив и евентуално да ми сметне някаква аресторна защита, че по проект няма, а пък искам да сложа каквото е нужно, за да съм защитен доколкото може
  • в момента почистваме плочите, грундираме и лепим XPS. Върху него ще се полага подложка за подово (тези с пъпките)
  • в събота ще идва моя човек с поливните с-ми и ВиК да изговорим нещата за автоматиките за водопровода, за да може да влизат и това да се отмята
  • в Понеделник имам среща с човека, който ще ми реди подовото, за да се свърши и това и към края на Януари като се върна от ски да полагаме замазката
  • веднага щом махнем скелето се прехвърляме отвън да правим траншеи и да положим всички комуникации под земята. После подхващаме цокъла и пътеките и след това разни подпорни стенички, външни стълбища и огради
Общо взето сме до тук. Снимки не ми се качават индивидуално в публикациягта, че ми е трудно подбирането. За това се опитвам да организирам всичко в един облак. Ето линк. Който му е интересно да рови и да гледа. Но предупреждавам, че не са филтрирани и вероятно има доста за триене.

Както споменах вече свързах се с проектанта ми по част ЕЛ, но все още не съм сигурен до колко мога да и се доверя като професионалист предвид какво съм видял в текущия проект.
Така че бих искал да отворя една дискусия и да помоля хората във форума, които от ЕЛ инсталации да дадът някакви съвети относно аресторни защити, защита от пренапрежение и ниско напрежение и т.н.

Общо взето нещата, които ме интресуват са:
  1. как се подбират катодните отводители. Аз искам да сложа клас T1 и T2, но комбинирана ли да е, отделни ли да са, какви параметри се гледат и ще са нужни, ... нямам си никаква идея. Предполагам, че в моя случай (голямо табло ГЕТ в сутерена от което ще тръгват магистрали съответно за Т.ЕТ1, Т.ЕТ2 и за дворно табло) би било по-добре да сложа катоден отводител клас Т1 в ГЕТ-а в сутерена и после в етажните клас Т2, но не са ми ясни тези неща. Вероятно ще търся някой професионалист да навърже тези неща, че не са ми много ясни.
  2. какво мога да заложа за допълнителна защита от пренапрежение (различно от това породено от мълнии и превключванията в ТП), ниско напрежение и дисбаланс м/у фазите. Гледам, че има някакви стабилизатори за напрежение, но подобно нещо за цялата къща ще бъде too much. Напреженовите защите не съм сигурен дали имат автоматично възстановяване след като напрежението влезе в норми или ще трябва всеки път ръчно някой да ги рестартира. Според вас ако направя някаква комбинация от Shelly PRO 3EM 120 A + Shelly PRO 3EM Switch Add On + някакъв читав 4ри полюсен контактор дали ще е достатъчно? До колкото знам Shelly-то можеш да му кажеш да изключва веригата посредством switch add on-a и контактора при определени стойности на U, I, P и т.н.
  3. какво трябва да предвидя в сградното ГЕТ за бъдещо добавяне на дизелов генератор като резервен авариен източник на захранване
  4. какво трябва да предвидя в сградното ГЕТ за евентуално бъдещо добавяне на фотоволтаици
Благодаря предварително на отзовалите се!
BLUEPUPIL - майстор
съб яну 06, 2024 2:02 amskostadinov написа:
=== да направим грубите мазилки - тук ударих първата греда от началото на строежа до сега. Уж препоръчани майстори, уж много добри били. В крайна сметка успяха да осерат всичко с извинение. На почти идеално прави зидове, мазилката стана доста крива. Връщах ги 3,4 пъти да преправят каквото можеше да се оправи, но... Ядосхвах се малко, но смисъл никакъв. Преглътнах и продължих напред. Ще се наложи баща ми да мине 2-3 ръце финно, за да може първо да се поизправи и след това вече да се финоса.
Погледни от хубавата страна. Най-добрата защита на стоманобетона и кабелите от пожар е дебелата (крива) мазилка.
съб яну 06, 2024 2:02 amskostadinov написа:
Както споменах вече свързах се с проектанта ми по част ЕЛ, но все още не съм сигурен до колко мога да и се доверя като професионалист предвид какво съм видял в текущия проект.
Така че бих искал да отворя една дискусия и да помоля хората във форума, които от ЕЛ инсталации да дадът някакви съвети относно аресторни защити, защита от пренапрежение и ниско напрежение и т.н.
Сега ще цъфнат техникумските ел. светила на форума академик куку и професор пипи и ще започнат да раздават квалификации и да разиграват ел. скечове. Единият не знае английски и прави изчанчени ел. преводи. Другият пък, не знае абсолютно нищо, но участва активно във всяка полемика. Най-накрая ще се наложи Blue-то да ги вразумява и приземява
(deflate).
Andri01 - майстор
Е ,хайде и ти пък. То не, че има някаква полза от куку и пипе,ама поне става весело. Внимавай само с оня дето ходи с НК, че много"лошаФ". :lol:
yordanovdir - напреднал
По т.2.В нашето табло има реле, което следи напрежението и изключва и включва контактор, през който минава захранването за АП автоматично.На релето може да му задаваш стойности на напрежението под и над които да спира захранването и време, след което да сработи.Иде реч за монофазна, шнайдерска апаратура.
skostadinov - специалист
вт яну 09, 2024 9:25 amBLUEPUPIL написа:
Погледни от хубавата страна. Най-добрата защита на стоманобетона и кабелите от пожар е дебелата (крива) мазилка.
Абе зарежи тази работа. От всичко това най-вече ще страда баща ми защото вместо да мине една ръка финно ще трябва да мине 3 ръце :D.
вт яну 09, 2024 9:25 amBLUEPUPIL написа:
Сега ще цъфнат техникумските ел. светила на форума академик куку и професор пипи и ще започнат да раздават квалификации и да разиграват ел. скечове. Единият не знае английски и прави изчанчени ел. преводи. Другият пък, не знае абсолютно нищо, но участва активно във всяка полемика. Най-накрая ще се наложи Blue-то да ги вразумява и приземява
(deflate).
Ами хайде дай малко съвети. Виждал съм, твои коментари по такива тематики на доста места. На мен всяко мнение ще ми е полезно.


вт яну 09, 2024 2:16 pmyordanovdir написа:
По т.2.В нашето табло има реле, което следи напрежението и изключва и включва контактор, през който минава захранването за АП автоматично.На релето може да му задаваш стойности на напрежението под и над които да спира захранването и време, след което да сработи.Иде реч за монофазна, шнайдерска апаратура.
Да, благодаря ти! Това е интересно. Аз се чудих дали не може да се осъществи подобно нещо само, че с комбинация на някои от продуктите на Shelly. Примерно:
Shelly Pro 3EM-120A + Shelly Pro 3EM Switch Add-On + някакъв хубав контактор. Така хем мониторинг може да имаш за всевъзможни неща, а и доста сценарии за автоматизации могат да се базират на тези показания. Не знам обаче колко са надеждни продуктите на Shelly. Някой ако имат опит да сподели моля.
  • 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: