• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Mitaran - помощник
Здравейте, та ремонтирам си аз къщето , което е старо ...от 1952г и много масивно - гранит и тухла единичка. и до преди малко знаех че плочата на тавана (не покрива) е 10см.. което е горе долу добре... да ама направихме едни дупки и се оказа че плочата е
6-7 см..., това е плоча над 1ви етаж, реално досега беше таванско помещение, и идеята ми бе да вдигна покрива като само му намалявам наклона (сега е 45 градуса) и гора да си спретна спалните... та сега тези 6-7 см ми притесняват.
Дали е варянт да пробия тухлените стени през 20см в основата и да армирам и да ливна едни 6-7 см дикректно отгоре... или .. и аз незнам
давайте акъл
panalov - специалист
Същата ситуация беше във вилата на дядото и там направихме така .
Направихме дупки в зида и в тях сложихме арматура N12 и отгоре армирахме с Ф 8 -такова имаше.
И отгоре 6-7 см. замазка.
Вече като скочиш не вибрира и няма вероятност да слезеш на първия етаж принудително :)
ribnikolaevi - майстор
Обърни се към конструктор. Но под 10 см недей да падаш. Помисли си, какво ще спестиш от 3 см дебелина. При 80 кв.м. това е 2.4 кубика, струва ли си?!
Ако искаш съвет тук, дай повече инфо. Къде се намира къщата (район на България), схема, стените какви са, оновите, почвата (тази информация е необходима за да се прецени земетръса как ти е). На равно или на стръмен склон си?
Ще използвам темата ти, за да дам малко полезна информация (надявам се). Връзката стар-нов бетон не е много сигурна. Има теоретични и практически изследвания по въпроса, но общо взето в сериозното строителство никой не разчита само на това сцепление, а се добавят и други неща. Липсата на сцепление означава, че двете плочи - нова и стара работят разделено, т.е. имаш не една плоча с дебелина 14-15 см, а две от по 6-7. Относно деформациите това е точно 8 пъти по-неблагоприятно. За усилията само 4 пъти.
Конкретно за твоя "казус". Дай повече инфо, и може да ти измислим добро решение. Когато човек го прави за себе си и "часовникарските" решения са приемливи.
Mitaran - помощник
А така... значи, къщата е в София, на склона между княжево и горна баня, строена е 1952ра и основите са и гранит до плочата на 1ви етаж, 1970 е излят бетон в основите с 18ка желязо... стените са тухла 1чка зидана на широко, както външните така и вътрешните демек към 22см без мазилката. Плочата на 1ви етаж над мазето не знам колко е дебела ама утре ще и ударя една бургия, но тази над първи етаж е както Ви казах, махнах 1 стана и половина който бяха носещи и сега ги укрепваме с 22 и 24 горещо валцован П лайзен като правим кутии и ги оребрявам преди това. Мястото е с лека денивелация дори незначителна бих казал. И аз се чудя да свържа по някъф начин стария и новия бетон с нещо от Сика или знам ли и аз, ще снимам утре и ще кача снимки
zdravko_dimitrov1986 - специалист
52 година за какъв земетръс говорим изобщо.
от към земетръс нещата са ясни.
7см., зависи с какво ще я натоварваш тази плоча, зависи от полето или полетата, зависи и от други неща.
дай снимки, скица или нещо подробно.
може да се измислят различни варианти, но дай снимки
поздрави.
ribnikolaevi - майстор
Зидът ти е слабичък. Тухли "четворки" не се приемат за носещи (макар че има доста изпълнени по тоя начин сгради). Поради това, отиваме на часовникарски изпълнения. Правиш по-тънък нов бетон, като го свързваш със стария. Най-лесния начин за връзка е да забиеш шишове в стария бетон, по 4 на кв.м, но тъй като стария ти е тънък, това може да се окаже невъзможно. Може да се наложи да правиш по-големи дупки (фи 50-70) в стария бетон, слагаш си кофражче под дупката, и в нея влиза и нов бетон и желязо. Но всичко това зависи от качеството на стария бетон. Ако е добър (което е съмнително за толкова стар бетон). Ако бетонът се "рони", направо го бутай и лей нов напролет, като се оправи времето.
Тези стоманени профили, за които спомена, къде стъпват, върху тухли "четворки" ли?. Това е малко притеснително, задължително качи снимки на това стъпване.
Нямаш ли стоманобетонни колони, греди, пояси поне?
Mitaran - помощник
Тухлите са 1чки зидани на дълго, 4ки нямам никъде. Метала стъпва върху плочата над мазето която е 12см (вече я мерих) и където стъпва метала отдолу е основата от гранит която е 1м и 10см. Бетона е здрав, защото едва пробиваме дупките за шпилките и не се рони никак.
Този които ми изпълнява укрепването с метала и той това каза на по 4кв, шишове и мрежа като се правят отвори в стените и там се слага яко желязо, даже си мисля дали да не направя обратни греди на местата където ще са станите на стаите...
Снимки довечера че не мога да мръдна от бачкането...
zdravko_dimitrov1986 - специалист
Сега за какви шишове говорим - номер 10 или повече или по-малко.
Наистина може да се направи така, но ще е трудоемко, ще изисква доста време и е пипкава работа.
За мен такава процедура си струва само за сграда която е архитектурна забележимост или нещо такова.
За някаква мижава плоча 6 см - толкова много разправии не си струват за мен.
Новата плоча евентуално от какво ще ти се носи - на какво ще предава товара.
При хубаво време аз бих съборил тази и си бих направил нова.
Ако го правиш така - внимавай със съседите да не се заядат нещо
да не кажат незаконно строителство, ала бала и става мазало.
Ако все пак си решил да я правиш, мога да ти кажа как ще правят тука на една много красива сграда в Самоков по подобен начин.
Е не е баш същото, но е доста подобно.
laki1968 - специалист
слушай panalov - не си усложнявай живота
zdravko_dimitrov1986 - специалист
Точно но зависи с каква дебелина е зида.
Сега ще правиме на една много красива сграда, но там зида беше 50см. ми се струва.
Зида се разбива на участъци 25/12см. В смисъл 12см се разбива навътре в зида.
После се поставя арматура и те така новата плоча влиза на вътре в зида.
При теб положението не е съвсем същото.
Като дадеш снимките ще кажем повече.
Поздрави.
  • 1
  • 2

Тема "Дебелина на плоча 6см..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: