• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
surfthesummer - специалист
Върху ребрата да се нареди 2см фибран и върху него да се наковат контралетви и летви - някой правил ли е нещо подобно? Дали ще е проблем, че няма директен контакт между контралетвите и ребрата, но предполагам, ако са захванати ссъс здрави видии не би следвало да има проблем?
Друг вариант, за който се замислям е вълнообразни битумни листи (ниска вълна) директно върху ребрата и само напречни летви върху битума и отгоре керемидите - ще има и вентилация и възможност за оттичане на вода под керемидите...
Весели празници!
torbalan - Дървен философ
У дома на барбекюто - нито фибран има, нито дъсчена обшивка...
Върху ребрата са наковани летвите и на тях са наредени керамидите. Сигурно е ужасно неправилно, но и така става.
surfthesummer - специалист
Най-вероятно ще го правя само със здрава подпокривна мембрана върху ребрата, но се замислих и за този вариант...
Руди - майстор
Първият вариант е приемлив, при условие, че
първия ред летви се коват точно върху ребрата.
И все пак фибранът не е хидроизолация...
Вторият вариант не ми харесва. Ако вълните са по
наклона, листовете нямат коравина, ако са напреко
на наклона, ще задържат вода.

@torbalan: За барбекюто най-добре е дъсчена обшивка или нищо.
surfthesummer - специалист
Да, за първия вариант това е задължително, а за втория - ще му трябва ли коравина на битума - той ще замести по-скоро хидроизолационното фолио и контралетвите?
Руди, ти или някой друг, от опит дали знае, ако се направи примерно отвътре-навън: гипсокартон - 10см каменна вата - паропропусклива мембрана - керемиди, дали парите зимата ще кондензират във ватата или по долната повърхност на мембраната, т.е. обратно във ватата или ще излизат през мембраната и там ще се вентилират вече :rolleyes: Или казано по друг начин - дали да слагам парна бариера преди ватата и механична вентилация на подпокривното?
torbalan - Дървен философ
surfthesummer написа:
Най-вероятно ще го правя само със здрава подпокривна мембрана върху ребрата, но се замислих и за този вариант...
Каква ти е целта?

Икономия - много къщи са направени така, както аз съм направил барбекюто... Карат по стотина-двеста години, че и повече... Е, трябва да се пренарежда покрива от време на време... Всяка пукната керамида е теч....

Ако искаш пък да е максимално издръжливо - според мен, придържай се максимално към технологията...
surfthesummer - специалист
torbalan написа:
surfthesummer написа:
Най-вероятно ще го правя само със здрава подпокривна мембрана върху ребрата, но се замислих и за този вариант...
Каква ти е целта?
Чудя се дали дъсчената обшивка е оптимален вариант. Май и на Запад не е предпочитан вариант (но може и да греша).
Замислям се и за още един вариант - фиброциментови плоскости. Има някакви турски за около 10лв. м2 :-D
torbalan - Дървен философ
surfthesummer написа:
...
Чудя се дали дъсчената обшивка е оптимален вариант...
Ако се чудиш - слушай проектантите. :)
lov - майстор
surfthesummer написа:
Чудя се дали дъсчената обшивка е оптимален вариант. Май и на Запад не е предпочитан вариант (но може и да греша).
Замислям се и за още един вариант - фиброциментови плоскости. Има някакви турски за около 10лв. м2 :-D
Точно обратното, предпочитан вариант е.
Руди - майстор
surfthesummer написа:
Да, за първия вариант това е задължително, а за втория - ще му трябва ли коравина на битума - той ще замести по-скоро хидроизолационното фолио и контралетвите?
Руди, ти или някой друг, от опит дали знае, ако се направи примерно отвътре-навън: гипсокартон - 10см каменна вата - паропропусклива мембрана - керемиди, дали парите зимата ще кондензират във ватата или по долната повърхност на мембраната, т.е. обратно във ватата или ще излизат през мембраната и там ще се вентилират вече :rolleyes: Или казано по друг начин - дали да слагам парна бариера преди ватата и механична вентилация на подпокривното?
Този вариант е доста разпространен.
На мен вариант гипскартон да държи ватата не ми харесва.
Гипскартона трябва да е на конструкция, между него и ватата да
има въздух. За да се фиксира ватата може да се ползва мембрана
(примерно парна бариера), подсилена с някаква скара/мрежа или OSB.
За подпокривното пространство е достатъчно осигуриш естествена
вентилация, ако е възможно.
  • 1
  • 2

Тема "Фибран вместо дъсчена обшивка на покрив?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: