Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
batcak - напреднал
Здравейте на всички ,първо бих искал да се извиня,ако съм объркал мястото на темата . Ориентирал съм се да купя една къща която се намира в близост до моята и ще съм ви благодарен ако ми кажете какво първо какво трябва да проверя като документи дали има евентуално колко би струвало прехвърлянето при нотариус и всички други такси де. От това което прочетох до сега разбрах че много фактори са от значение ,но ме интересува горе долу примерно от между 800 и 1000 или между 1000 и 1200 . Мога да ви кажа че къщата заедно с двора е около 300-350 м2 , застроената площ е 60-70 но тя не става за нищо покрива е паднал не че ви интересува де но аз да споделя :) . Ако има нещо друго с което бих ви улеснил в съветите питайте забравих да спомена че цената на къщата е 15000 лв до колкото разбрах и това е важно.Благодаря предварително очаквам съветите ви .
mitko414 - специалист
1. Данък 2% - 300 лв
2. Такса вписване - 15 лв
3. Нотариална такса - (280 лв ) + 20% ДДС = 336 лв
4. За изготвяне на нот. акт, ако ти го прави нотариуса, още 336 лв
--------------------------------------
тотал 987 лв.

това е ориентировъчно, може да варира т.4 -- ако наемеш адвокат, ще ти вземе по-малко от нотариуса.
batcak - напреднал
колега благодаря ти за светкавичния и точен отговор
gogo1113 - специалист
Данъкът върху сделката е 2,5%, не е 2% от цената.
ArturDent - Почти Безобиден
Данъкът върху сделката не е нито 2%, нито 2.5%, нито ....
Той зависи от общината, защото е местен данък. Цифрите са в този порядък.
А за т.4 - при нас нотариусите вземат към 50 лв., а адвокат - по-малко.
JOUO - специалист
Разходите по прехвърлянето зависят от материалния интерес т.е. в нотариалния акт каква цена ще напишете - по данъчна оценка или цената за която реално я купувате къщата, а колкото до местния данък придобиване на недвижим имот във всяка общинапо местонахождението на имота е различно и може да варира от мин 2% до мах.4%. Данъчната оценка е винаги по-ниска от пазарната и покупко продажбата се прави обикновено на тази цена за по-евтино, но пък крие после много рискове ако при едно евентуално разваляне на сделката от съда /не дай си боже/ ще имате претенции за сумата, която е написана в нотариалния акт, а не тази която сте платили реално.Най-добре използвайте услугите на колега адвокат за подготвяне на нотариалния акт определено по-евтино ще ви излезе изготвянето му отколкото при нотариуса и за консултиране по евентуални въпроси по сделката.Успех!!! :)
gvladkov - специалист
В моя случай взех имота за 23К,плащах на нотариуса бърху 2К.За евентуални проблеми и тежести върху имота нотариуса ми направи клауза ,ако се развали сделката да ми се изплати 11 пъти сумата на сделката.
batcak - напреднал
Благодаря на всички ви супер сте =D> . Сега остава да ми отпуснат парите и да действам

Тема "купуване на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: