• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 21
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
stenmark - специалист
v_tan Не прави такива фуги покрай прозорци и врати.Ще ти пука след време.За първа ръка ползвай Фугенфюлер ,а за финиш Sheetrock и то зеления.Със Шийтрока първата ръка няма да може да напълне добре и после хлътва навътре.
Здравейте! Първо v_tan поздравления за къщата.
Искам да се извиня, че ще използвам твоята тема, но виждам, че тук има много компетентни хора, които биха могли да ми помогнат.
Строим сглобяема къща тип сандвич панел (SIP панел). В момента сме на етап завършен груб строеж. На покрива са сложени битумните керемиди. Това, което ме притеснява е, че строителят се бави и външното завършване ще се прави след 20.10. Стените отвън са на осб3 и много ме притеснява, че ако завали и пръска по стените те ще се повредят. Също така ще остане влага, която ще създаде проблем в бъдеще.
Външното завършване е както следва осб3 замазано с някаква хидро-изолационна смес AX-51,еps 5 см, мрежа, шпакловка и полимерна силиконова драскана мазилка.
От вчера се ровя в нета и разбрах, че ах-51 е за бетонни стени. Кое е по-добре да се сложи върху осб-то - ах-51 или паропропускаща мембрана ? Обяснено ми бе, че тази хидро изолация запечатва осб-то и през него не може да преминат водни пари. Съпругът ми смята, че за да се избегне преминаването на пари отвътре навън, вътрешното осб съшо трябва да се намаже. По този начин се получава запечатване на панела. Добре ли е това обаче? Мислите ли, че това е достатъчно да защити осб-то за в бъдеще?
Също така попаднах и на снимки на къщи с повредено (разложено) осб, заради залепяне на eps върху осб. Излишно е да казвам, че останах потресена от видяното.
8180 - майстор
vikros написа:
Здравейте! Първо v_tan поздравления за къщата.
Искам да се извиня, че ще използвам твоята тема,
Здрасти,
Така се получава, че някои сериозни дискусии се "скриват" в темите.
Опитах да събера специалистите тук в нарочна тема, където специално да продискутираме и евентуално изведем по-общи препоръки, но не стана.

По въпроса - тук на стр.5,6 частично е дискутирано твоето питане. Трябва да се подчертае, че в текущата тема, за разлика от твоята стена, Авторът отвътре има вата. Последната поставя по-сериозни проблеми към паро- хидро-изолациите. При теб нещата са "по-леки".
Оставам с впечатление, че не сте много наясно с паро- хидро-.

Според мен (изчакай по-специалистите) въпросната хидроизолация изобщо няма място в твоята стена - нито отвътре, нито отвън по ОСБ-то. Оставям малко вратичка - долу, около фундамента, ако не са взети достатъчно и качествени мерки срещу капилярна влага (макар да не е читаво решение).
Няма да навреди хидроизолацията, но излишно набутване и е хубаво да е паропропусклива - лично не им вярвам на доставчиците.

Твоята стена рискува основно по 3 линии:
- Омокряне отвън - дъжд с вятър, например.
Защитата е с крайното хидроизолационно покритие - шпакловката, евентуален подходящ грунд, въпросната мазилка, специален хидроизолационен слой. Мембрана би свършила работа там, но не си представям как ще се монтира (американците го правят със строителни хартии, което не съм си изяснил до край). Вариантът на В-тан с мембрана върху външното ОСБ (под външния ЕПС) остана дискусионен. За конкретните материали не съм в час, но ВСИЧКИТЕ ИЗРЕДЕНИ ТРЯБВА да са паропропускливи.
ОСОБЕНО ВНИМАНИЕ по тази част трябва да се обърне край отворите - врати, прозорци.
- Паропреминаване - в отоплителния период отвътре навън.
Тук тънкият момент е, че външните слоеве определят какво и как отвътре.
Принципът е каквото е влязло в стената да може да излезе.
Ако не е затруднено паропреминаването от външните слоеве (НЕдишащи хидроизолации, мазилки и др.), отвътре може да се ограничи лека паропреграда - ЛАТЕКС
- Преминаване на въздух - продухване през фугите на панелите, през отвори край врати, прозорци, инсталации, контакти, ключове, комини, междуетажно и т.н.
Освен известното влошаване на ТИ свойствата на къщата, преминаващият влажен въздух покрай студени части от конструкцията би могъл да кондензира и увреди последната съществено.
Защита - херметично, внимателно и прецизно уплътняване на изредените и подобни. Според случая решенията са много - пяна, силикони, пасти, ленти, шпакловки.
По принцип е достатъчно едностранно, но трудно достижимо. Американците го правят с цялостно външно опаковане с "въздушна бариера".
Задължително си изяснете как са обработени снадките на панелите и вземете мерки. Същото и във вертикално направление.
Отчетете и свойството на подобни конструкции да "работят" - във времето, при вятър, температурно, земетресение - хубаво е уплътняващите материали да са по-гъвкави, евентуално армирани.
vikros написа:
Също така попаднах и на снимки на къщи с повредено (разложено) осб, заради залепяне на eps върху осб. Излишно е да казвам, че останах потресена от видяното.
Заподозряната причина ми е съмнителна. Не пречи да погледнем и поумуваме.
v_tan - специалист
фото ъпдейт. Спалнята е почти готова (стените), трябва да монтирам вратата на банята, за да завърша гк.
Слагам вата на вътрешните стени, граничещи с други помещения.
Прикачен файл:
581555_10151110537463581_1749127585_n.jpg
581555_10151110537463581_1749127585_n.jpg (57.6 KиБ) Видяна 5251 пъти
Прикачен файл:
66551_10151110537383581_1234017318_n.jpg
66551_10151110537383581_1234017318_n.jpg (61.89 KиБ) Видяна 5251 пъти
Прикачен файл:
550850_10151110537573581_119743003_n.jpg
550850_10151110537573581_119743003_n.jpg (45.99 KиБ) Видяна 5251 пъти
Прикачен файл:
483032_10151110537178581_26108204_n.jpg
483032_10151110537178581_26108204_n.jpg (53.32 KиБ) Видяна 5251 пъти
Благодаря на stenmark за инфото, а за фугите, ще се опитам да не ги правя така. Предполагам имаш предвид фугата да не е над ръба на отвора, а размината (като на нишата).
jekasus - майстор
Така наречен "пищов"

Прикачен файл

550850_10151110537573581_119743003_n.jpg
550850_10151110537573581_119743003_n.jpg (51.01 KиБ) Видяна 5247 пъти
v_tan - специалист
stenmark написа:
v_tan Не прави такива фуги покрай прозорци и врати.Ще ти пука след време.За първа ръка ползвай Фугенфюлер ,а за финиш Sheetrock и то зеления.Със Шийтрока първата ръка няма да може да напълне добре и после хлътва навътре.
Така. Купих двата материала за фугиране, както и хартиена лента на Кнауф (била по добра от тези от фибростъкло). Направих малка проба днес, но ми се струва, че зад лентата остава въздух на места. Вероятно трябва да сложа повече материал отзад, така че да не дърпа толкова бързо. Дайте съвет, как най-добре се полага тази лента. Благодаря.
stenmark - специалист
Хартиената е за вътрешни ъгли а стъклофазерната за хоризонтални фуги.За оригиналните фаски можеш да ползваш самозалепваща и стъклофазерна.Относно поставянето на хартиената фуга поставяш ли материал на всякъде,т.е. от двете страни.Не знам как точно да ти обясня ,но слагай достатъчно материал,защото тя не е като стъклофазерната и през нея да минава разтвора.
v_tan - специалист
гледам по разни клипове, че американците предимно с хартиена работят (и в ъглите и на равните фуги). Може материала да е бил по-гъст, или пък при омекването на хартиената лента да се набръчква леко. Ще видя как изглежда утре, като изсъхне. Чудя се дали този Шитрок може да се доразрежда ако е необходимо?
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 21

Тема "Строителство на дървена къща - текущ проект" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: